Gdy tracimy słuch – jakie objawy, komu może to się przydarzyć, gdzie się udać na badania

Utrata słuchu to jedna z wielu przypadłości, jaka zagraża społeczeństwu w obecnych czasach. Przyjmuje się, że na problemy ze słuchem może cierpieć nawet ¾ społeczeństwa. Nic dziwnego, że problem ten jest bardzo aktualny wśród łodzian, wychodząc im naprzeciw przygotowaliśmy artykuł, który może im pomóc podjąć odpowiednie kroki do walki z tą choroba.

Jakie objawy występują przy utracie słuchu?

Jeśli utrata słuchu jest stopniowa, a nie spowodowana nagłą chorobą, która całkowicie eliminuje ten zmysł, to może się zdarzyć, że osoba dotknięta tym problemem nawet nie zauważy objawów. Przykład? Może się to objawić w najbardziej prozaicznych sytuacjach – niedosłyszenie zadanego pytania, notoryczne podgłaśnianie telewizora czy też brak reakcji na cieknącą z kranu wodę. Może również temu towarzyszyć długotrwały ból głowy, który często jest uznawany za wynikający ze zmiany pogody czy też niedospania.

Jak widać, objawy można długo bagatelizować, często po tak długim okresie zwłoki jest już za późno na efektywną pomoc lekarza. Warto więc udać się do laryngologa, gdy tylko zauważymy zmiany w percepcji słuchowej.

Warto też zauważyć, że problemy utraty słuchu, wbrew obiegowej opinii, to nie tylko problem osób starszych, do grupy narażonej na ryzyko utraty słuchu należą również dzieci i młodzież. Jak nikt inny są oni narażeni na uszkodzenie słuchu poprzez ciągłe wystawianie go na hałas czy też wysoką głośność muzyki.

Kiedy powinno się odwiedzić lekarza?

Jeśli masz problemy z rozmową (niedosłyszenie większości słów) lub jeśli dziecko ma objawy niedosłuchu, najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Jeśli nagle nastąpi nagły wypadek, w jednym lub obu uszach, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Lekarz rodzinny może skierować do audiologa (specjalisty od słuchu) lub laryngologa w celu przeprowadzenia dalszych testów.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia bezpłatnych testów słuchu. Bezpłatne badania słuchu przeprowadzamy w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 9.00 – 14.00. W ramach badań przeprowadza się również konsultację z audioprotetykiem.

Jak zapobiegać utracie słuchu?

Niestety, uszy są delikatnymi strukturami, które mogą być uszkodzone na wiele sposobów, więc nie zawsze można zapobiec utracie słuchu.
Ryzyko uszkodzenia słuchu przez hałas zależy od głośności dźwięków i od tego jak długo jesteśmy narażeni na niego. Eksperci zgadzają się, że ciągłe wystawianie się na hałas przy lub powyżej 85dB (podobny do kosiarki lub głośnego ruchu ulicznego) może z czasem powodować utratę słuchu. Jednakże stosując się do poniższej porady, można zmniejszyć ryzyko utraty słuchu spowodowanego hałasem:

  • Nie słuchaj zbyt głośno telewizora, radia lub muzyki . Jest to szczególnie ważne,  jeśli masz małe dzieci w domu, ponieważ ich uszy są delikatniejsze niż u dorosłych.
  • Użyj słuchawek, które blokują więcej hałasu z zewnątrz, przez co nie trzeba będzie mocniej podgłaśniać muzyki, aby zagłuszyć hałas.
  • Podczas pracy w hałaśliwym otoczeniu, np. klubie muzycznym, warsztacie lub na placu budowy, użyj sprzętu służącemu ochronie słuchu takiego jaki lub zatyczki do uszu. Ważne jest również ich prawidłowa instalacja.
  • Użyj sprzętu do ochrony słuchu podczas głośnych koncertów i innych wydarzeń, w których występują wysokie poziomy hałasu, takie jak wyścigi motocyklowe.

To oczywiście podstawy obejmujące wierzchołek góry lodowej jaką jest utrata słuchu. Przy każdym zauważonym problemie doradzamy jak najszybszą konsultację z lekarzem.

Warto pamiętać, że najważniejsza jest wczesna diagnostyka schorzenia, dzięki czemu leczenie jest skuteczniejsze. Nie warto się męczyć, a zaniedbanie może skutkować poważnymi powikłaniami. Nie czekaj – umów się na wizytę już dziś!

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: