Jak zadbać o stopy w ciąży?

Ciąża to wielka zmiana nie tylko w życiu kobiety, ale również w jej ciele. Niestety, zmiany te nie ograniczają się wyłącznie do powiększającego się z każdym miesiącem brzuszka – większość przyszłych mam bardzo często uskarża się na bolące i opuchnięte stopy.

Jak zadbać o stopy w ciąży?

Do pewnego momentu ciąża nie będzie stanowiła najmniejszego problemu z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych stóp w domu. Jednak przyjdzie taki czas, że stanie się to wręcz niemożliwe. Rosnący z tygodnia na tydzień brzuch sprawi, że zwyczajnie najprostsze zadanie, będzie dla nas w pewnym momencie awykonalne.

Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na powstawanie odcisków i modzeli, czyli owalnych, zrogowaciałych, żółtawych zgrubień na podeszwie stopy. Powstają one, kiedy wskutek gwałtownego wzrostu wagi ciała stopy mają problem, by dostosować się do nowej sytuacji. Dodatkowymi, lecz silnymi sprzymierzeńcami tych dolegliwości są nieodpowiednio wyprofilowane buty, powodujące, że ciężar ciała nie rozkłada się odpowiednio na całość stopy, lecz koncentruje w jednym jej punkcie. Poważniejszym objawem nadwagi ciążowej może być płaskostopie, które często sprawia kłopoty, a nawet ból podczas chodzenia. Może pojawić się również problem z wrastającymi paznokciami, które z czasem mogą stać się przyczyną dużego bólu.

Kilka rad dla przyszłych mam, jak zapobiegać tym niedogodnościom:

  • unikaj stania w jednym miejscu
  • staraj się nie zakładać nogi na nogę
  • spaceruj, pływaj, bądź aktywna!
  • poproś męża lub kogoś bardzo bliskiego o masaż stóp 🙂
  • noś wygodne obuwie, unikaj obcasów
  • odżywiaj się zdrowo, jedz regularnie
  • nawilżaj stopy odpowiednimi kremami (bez parabenów i alkoholu)

Drogie mamy, pamiętajcie, że wasze samopoczucie w trakcie ciąży będzie rzutowało na rozwój dziecka. Dlatego naprawdę warto zadbać o każdy szczegół. Wydawać by się mogło, że stopy nie mają prawa odczuwać jakichkolwiek negatywnych skutków ciąży – rzeczywistość jest jednak z goła odmienna. Jeżeli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort podczas ciąży, związany ze stopami – umów się do podologa. Listę dolegliwości, na które podolog jest w stanie poradzić, znajdziesz tutaj.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: