Zmęczone oczy. Krótki poradnik o tym, jak dbać o oczy

Choć to wydaje się praktycznie niemożliwe, to jednak czas spędzany przed monitorami i ekranami coraz bardziej się wydłuża. Przeciętny użytkownik spędza tak ok. 6-8 godzin patrząc w telewizor, laptop lub telefon komórkowy. Czas ten oczywiście wydłuża się, jeśli jesteśmy związani z obowiązkami, które wymagają od nas pracy właśnie na laptopie. Może się wtedy zdarzyć, że tych godzin jest o wiele więcej, nawet 16 na dzień!

Wyobraźmy sobie, że przez tak długi czas musimy chodzić na bieżni. Sytuacja bardzo niekomfortowa i męcząca dla nas, dlatego też warto sobie uświadomić, że właśnie długotrwałe spoglądanie na ekran to dla naszych oczu to samo, co korzystanie z bieżni dla naszych nóg. Nasz wzrok zupełnie nie odpoczywa! Efektem tego nasze oczy są przeciążone, co może wywoływać stres, zmęczenie, bóle głowy i zaburzenie widzenia.

Zmęczone oczy: Jak przeciwdziałać i sobie z nimi radzić?

Wszelkie problemy ze wzrokiem wynikającego z częstego korzystania z elektronicznych ekranów, biorą się w znacznej mierze z wysuszenia gałek ocznych. Skąd to zjawisko? To proste – długotrwałe wpatrywanie się w komputer ogranicza  częstotliwość mrugania, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Tym samym dochodzi do odparowania naturalnych łez. Oto kilka sposobów jak temu zapobiec.

Mrugaj więcej i częściej

Patrzenie ciągle na ekran prowadzi do chronicznego, choć subtelnego wysuszania powłoki oka. Kiedy mrugamy, górna powieka opuszcza się i podnosi cienką warstwę łez z dołu, tworząc swoistą warstwę ochronną. Gdy patrzysz zbyt długo na ekran, ta warstwa wysycha, co prowadzi do odruchowego pocierania oka lub nawet odczuwania w nim ciała obcego. Możesz rozwiązać problem suchego oka, mrugając regularnie, i to nie automatycznie, ale świadomie.

Zabierz oczy na fitness

To nie żart, dobrym pomysłem będzie oderwanie oczu od ekranu na kilka chwil aby wykonać ich gimnastykę. Zataczaj wzrokiem ósemki, patrz w dal dłuższą chwilę, wyjrzyj przez okno, czy też zwróć uwagę na szczegół po drugiej stronie pomieszczenia. Pomoże to trochę rozluźnić mięśnie, a co więcej zredukuje uczucie ciężkości i bólu w wyniku długotrwałej pracy i opóźni początek problemów związanych z pogarszających się  wzrokiem w miarę upływu lat.

Skonsultuj się z lekarzem

Czasem nie ma innego wyjścia, jak kontakt z lekarzem. Dobry okulista sprawdzi Twój wzrok i przepisze chociażby odpowiednie krople nawilżające. Warto pamiętać o regularnych badaniach średnio raz w roku.

Trzymaj ekrany z dala od łóżka

Na koniec dnia, po skończonej pracy oraz rozrywce, gdy pora na sen warto już zrezygnować z “ostatniego sprawdzenia wiadomości na komórce”. Urządzenia komunikacyjne i tablety z podświetlanymi wyświetlaczami mogą powodować spadek poziomu melatoniny, co znacznie utrudnia zaśnięcie. Nie używaj żadnych ekranów co najmniej 1 godzinę przed snem, aby twoje oczy miały wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.

To tylko niektóre ze sposobów, w jaki radzić sobie możemy przy potrzebie długiego patrzenia się w ekran. Po więcej z nich warto udać się do odpowiedniego okulisty. Warto jednak pamiętać, że dobry okulista to nie ten, który świadczy swoje usługi za niewygórowaną cenę, ale taki, który potrafi to połączyć z odpowiednią opieką o pacjenta i aktualną wiedzą.

ZapiszZapisz

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: