Przyczyny występowania tej choroby nie zostały jednoznacznie sprecyzowane. Migrena często jest mylona ze zwykłym bólem głowy. A zatem jak odróżnić jedną dolegliwość od drugiej? Zarówno przyczyn jak i objawów wystąpienia migrenowych bólów głowy może być wiele, a ich powody są uzależnione od personalnych uwarunkowań każdego człowieka.
Przyczyny migreny
- Stres – przygnębienie oraz uczucie smutku mogą prowadzić do wystąpienia migreny. Także nagłe doświadczenie sytuacji lękowej może wywołać migrenę.
- Niskie ciśnienie atmosferyczne – pogoda ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, a jej gwałtowne zmiany mogą być czynnikiem powodującym bóle pochodzenia migrenowego.
- Przemęczenie – migrena częściej dotyka osób, które się przepracowują, nie poświęcają na sen zalecanych 7-8 godzin na dobę.
- Światło – zbyt jasne oświetlenie, a zwłaszcza światło migające może być powodem migreny.
- Nadmierny hałas – kolejny czynnik prowadzący do migreny.
- Nadmierny wysiłek fizyczny – nie jest wskazany dla osób ze skłonnościami do ataków migreny.
- Nieregularne przyjmowanie posiłków
- Niewłaściwa dieta
- Nadużywanie substancji psychoaktywnych
- Uwarunkowania genetyczne
W jaki sposób odróżnić migrenę od bólu głowy?
Zawsze migrenę poprzedzają różnego rodzaju symptomy:
- częste ziewanie – częstsze niż zwykle może być zwiastunem nadchodzącej migreny
- tzw. aura – objawia się drętwieniem kończyn górnych i dolnych, widzeniem plamek, widzenie zamazanego obrazu (zaburzenia wzrokowe). Aura najczęściej pojawia się na około 30 minut przed atakiem migreny.
- nadwrażliwość na dźwięk i światło
- ból występujący wyłącznie po jednej części głowy
- nudności – bóle głowy, którym nie towarzyszą nudności nie są bólami migrenowymi
- drganie powiek
- szum w uszach
Bóle migrenowe są bardzo silne, a sam ból jest pulsujący. Najpierw atakuje jedną stronę głowy, a później całą resztę. Migrenowe bóle głowy trwają od kilku godzin do kilku dni.
W przypadku migreny ból może pojawiać się cyklicznie lub trwać nieprzerwanie. Potrafi nawet osobę aktywną ruchowo wyłączyć z codziennych obowiązków nawet na kilka dni.
Kto jest najbardziej narażony na migrenę?
Migrena jest chorobą, która dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn. Zachorowalność na migrenę wzrasta po okresie dojrzewania, a spada po przejściu menopauzy.
Leczenie migreny
Jeśli już wiemy, że mamy do czynienia z migreną, warto jest przede wszystkim wrócić wspomnieniami do tego, co działo się z naszym organizmem w ciągu ostatnich 24 godzin. Tutaj kluczowy może być każdy szczegół, dlatego należy założyć coś w rodzaju dzienniczka. W dzienniczku notujemy to, co ostatnio jedliśmy, jakie nietypowe odczucia nam towarzyszyły. To ułatwi rozpoznanie, czym jest powodowana migrena. Należy niezwłocznie udać się do lekarza neurologa i pozostać pod jego stałą opieką, aż do momentu ustąpienia dolegliwości.
Dodaj komentarz