Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka jest zaburzeniem funkcjonowania nerwu ośrodkowego, które charakteryzuje ból w nadgarstku ręki dominującej. Powstaje w wyniku wielokrotnego powtarzania ruchów zarówno ręką w obrębie nadgarstka, jak i palcami dłoni.  Problem dotyczy przede wszystkim osób, które swoją pracę wykonują w taki sposób, że dłonie przez długi czas pozostają w nienaturalnej pozycji, wtedy pojawia się to schorzenie.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Problem dotyczy osób, które nadwyrężają i przeciążają mięśnie zginaczy nadgarstka i palców, przede wszystkim kierowców, sportowców oraz osoby wykonujące pracę przy komputerze (pisanie na klawiaturze, obsługa myszki). Dlatego też zespół cieśni nadgarstka może być chorobą zawodową. Często występuje także u osób, które we wcześniejszych latach przeszły już podobny uraz w obrębie nadgarstka, cierpią na zapalenie ścięgien, reumatyzm lub chorobę zwyrodnieniową stawów.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Objawy cieśni nadgarstka są uciążliwe i mogą uniemożliwić codzienne funkcjonowanie.

Należą do nich:

  • ból w okolicy nadgarstka i palców
  • drętwienie palców

W początkowej fazie rozwoju choroby objawy pojawiają się sporadycznie i krótkotrwale,
w nocy. W miarę postępowania bóle oraz drętwienie nasilają się, pojawiają się wielokrotnie i promieniują do barku i przedramienia. Jeśli nie zostaną one skonsultowane w porę z lekarzem ortopedą należy spodziewać się nadejścia kolejnej fazy rozwoju. Wówczas, gdy nadchodzi druga faza rozwoju choroby, bóle dokuczają również za dnia, a sprawność manualna dłoni znacznie się obniża. Trzecie i ostatnie stadium to etap, kiedy rozpoczyna się stopniowy zanik mięśni, a pozostałe objawy występujące we wcześniejszych fazach nasilają się jeszcze bardziej.

Dokucza Ci ból? Umów wizytę u specjalisty

Zobacz więcej

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie nieoperacyjne

W porę rozpoznana choroba to gwarancja, że możemy uporać się z jej rozwojem za pomocą rehabilitacji. Dlatego w przypadku pojawienia się pierwszych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy, w celu przeprowadzenia wywiadu oraz badań. Ortopeda może także zalecić tymczasowe noszenie chorej ręki w ortezie, co pomoże w pozbyciu się obrzęku i stanu zapalnego. Lekarz może również zalecić przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz stosowanie ultradźwięków. Aby zapobiec rozwojowi choroby warto także systematycznie wykonywać ćwiczenia.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: