Osteoporoza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Osteoporoza (zrzeszotnienie kości), to choroba układu kostnego prowadząca do stopniowego spadku gęstości kości, co z kolei prowadzi do ich złamania. Jest jedną z najczęstszych chorób współczesnego społeczeństwa. Przez długi czas jej przebieg jest bezobjawowy, a jej skutki mogą się okazać tragiczne.

Osteoporoza – statystyki

W Polsce na osteoporozę cierpią ponad 3 miliony osób (z czego 2,5 miliona osób to kobiety), a 8 milionów osób jest na nią narażonych. Na świecie dotyka łącznie 150 milionów osób. Po 50. roku życia dochodzi do złamań kości u 30% kobiet i 8% mężczyzn.

Osteoporoza pierwotna – czynniki zagrożenia

Osteoporoza pierwotna jest naturalnym następstwem procesu starzenia się kości. Duży wpływ na pojawienie się tej choroby ma również nasz tryb życia. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowalności na osteoporozę pierwotną:

 • spożywanie alkoholu
 • palenie papierosów
 • mała aktywność fizyczna
 • niewystarczający poziom witaminy D w organizmie
 • niedobór wapnia

Osteoporoza wtórna – czynniki zagrożenia

Osteoporoza wtórna dotyka osób w każdym wieku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowalności na osteoporozę wtórną są czynniki naturalne, na które nie mamy wpływu:

 • wiek (powyżej 60. roku życia)
 • choroby reumatyczne, stany reumatoidalne
 • przedwczesne przejście menopauzy
 • drobna budowa ciała
 • cukrzyca
 • zaburzenia wchłaniania pokarmów
 • przyjmowanie heparyny, glikokortykosteroidów i leków przeciwpadaczkowych
 • długotrwałe unieruchomienie

Objawy osteoporozy

Początkowo osteoporoza rozwija się bezobjawowo, dlatego trudno ją wykryć w porę. Zazwyczaj, okazuje się, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą wówczas, gdy przy błahym potknięciu dochodzi do złamania kości. Niekiedy dochodzi także do złamań niespowodowanych żadnym urazem, a ból wywołany złamaniem pojawia się dopiero po upływie niedługiego czasu. Zdarzają się przypadki pękania kręgów pod wpływem zwykłego kichnięcia. Następnie dochodzi do kolejnych pęknięć przednich części kręgów, powodujących deformację klatki piersiowej, w wyniku czego pojawia się garb. Można zauważyć u chorego nieco niższy wzrost, niż dotychczas, a także spadek masy ciała.

Często dochodzi także do złamań kości promieniowej w okolicy nadgarstka, górnego odcinka kości udowej. Wszystkie z wymienionych urazów wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem oraz pobytu w szpitalu.

Pozostałymi objawami towarzyszącymi osteoporozie są:

 • uczucie osłabienia i spadku formy psychicznej, niekiedy chorzy zapadają na depresję
 • problemów żołądkowych
 • brak apetytu

Diagnostyka osteoporozy

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzeń co do zachorowania na osteoporozę należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem powinien zlecić badanie gęstości mineralnej kości oraz szereg innych badań (badanie krwi, funkcji wątroby i nerek, a także stężenia wapnia i fosforu oraz witaminy D). Jeśli istnieje podejrzenie złamania, przeprowadza się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub prześwietlenie rentgenowskie.

Potrzebujesz pomocy specjalisty? Umów się na wizytę

Zobacz więcej

Leczenie osteoporozy

Osteoporoza nie jest chorobą nieuleczalną i wymaga farmakoterapii. Stosowanie farmakoterapii ma na celu zwiększenie masy kostnej u pacjenta. Warto także zmienić swoje nawyki żywieniowe i dostosować dietę tak, by zawierała ona dużo białka. Warto pamiętać także o zapotrzebowaniu na witaminę D, która dostarczana jest do ludzkiego organizmu poprzez ekspozycję na słońce. Nieodpowiednie leczenie tylko zwiększy ryzyko kolejnych złamań.

Osteoporoza – profilaktyka

Pomimo, że proces starzenia organizmu (a wraz z nim naszych kości) to naturalna kolej rzeczy i nie da się przed nim ochronić, to warto minimalizować ryzyko narażenia na zachorowanie na osteoporozę (i nie tylko). Pamiętajmy zatem, aby zadbać o naszą kondycję fizyczną, wystarczy jeden spacer dziennie. Poza tym warto także pamiętać, aby dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych składników i witamin. Z pewnością pomoże również rzucenie palenia i ograniczenie spożywania alkoholu.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: