Aplikacje na smartfon, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie

O smartfonach i ich negatywnym wpływie na nasze zdrowie powiedziano już chyba wszystko. Część tych informacji nie jest potwierdzona, część stanowi także spore wyolbrzymienia. Mało kto mówi jednak o tym, że smartfony są prozdrowotne. To trochę tak jak z bronią. Sam pistolet nie jest zły. To jego właściciel decyduje o jego przeznaczeniu. Nie inaczej jest ze smartfonem. Tylko od nas zależy, jak z niego będziemy korzystać.

Każdy z nas ma na swoim smartfonie zainstalowanych przynajmniej kilkanaście aplikacji. Jedne służą nam do konsumowania treści, inne do komunikowania się ze znajomymi. Mamy jednak XXI wiek i możliwości jakie daje smartfon jest naprawdę wiele. Jedną z ciekawszych i sprawiających, że smartfon może być przydatny w prowadzeniu zdrowego trybu życia, są aplikacje mierzące stan naszego zdrowia i kondycji.

Aplikacja na smartfon, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie.

Aktywność fizyczna

Endomondo to jedna z bardziej popularnych aplikacji na smartfon. Oczywiście będzie ona przydatna tylko pod warunkiem, że zdecydujemy się na jakąkolwiek aktywność. Aplikacja jest bardzo rozbudowana i pozwala na mierzenie wyników różnych dyscyplin sportowych, począwszy od biegania i jazdy na rowerze, kończąc na treningach typu crossfit. Endomondo nada się perfekcyjnie dla osób, które dopiero chcą rozpocząć zdrowy tryb życia. Aplikacja świetnie motywuje, choćby poprzez element rywalizacji. Ustawiając profil na “publiczny” można mierzyć się ze swoimi znajomymi. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na taki krok, to wszystkie dane są zapisywane, a gdy tylko pobijemy jakikolwiek rekord, zostajemy o tym informowani. To naprawdę świetne uczucie przebiec kilka kilometrów i otrzymać informację, że pobiliśmy rekord życiowy. Można poczuć się jak na zawodach sportowych.

Oczywiście tego typu aplikacji jest cała masa, a ich dostępność uzależniona jest od systemu operacyjnego naszego smartfona. Ciekawe alternatywy: Strava, Runtastic, RunKeeper.

Zdrowe przepisy

Doskonałym uzupełnieniem aktywności sportowej, jest oczywiście zdrowa dieta. Takie połączenie gwarantuje nam utratę zbędnych kilogramów oraz świetne samopoczucie. Dieta coraz mniej kojarzy się z niedobrym jedzeniem. Część zasług można przypisać twórcom aplikacji typu “Zdrowe przepisy”. Działają one na tyle fajnie, że potrafią wciągnąć bez reszty i zrobić kucharza z osoby, która wcześniej w kuchni czuła się niezbyt komfortowo. Aplikacje tego typu dają między innymi możliwość wybrania ulubionych, zdrowych składników, a następnie serwują nam przepisy na fit posiłki. Oczywiście w roli głównej z wybranymi wcześniej składnikami.

Dzięki tego typu aplikacjom, możemy także monitorować ilość pochłanianych przez nas kalorii. Możemy wybrać także “cel”, taki jak nabranie masy czy właśnie zrzucenie kilogramów.

Przykłady aplikacji: Zdrowe przepisy, SimplyTastly, Yummly

Oczy

Każdy, kto spędził kilka godzin przed ekranem smartfona doskonale wie, jak bardzo męczące jest to zajęcie dla jego oczu. Jeszcze lepiej znają to uczucie osoby pracujące na co dzień w biurach. 8 godzin przed komputerem, a potem kilka godzin przed smartfonem. To prawdziwa katorga dla oczu. Naprawdę ciężko jest cokolwiek z tym zrobić. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana pracy, co przecież bardzo często nie wchodzi w grę. Na szczęście z pomocą przybywają aplikacje, mające na celu redukcję światła niebieskiego. Różne aplikacje dają różne możliwości. Mamy opcję wyboru temperatury koloru, ściemnienia ekranu czy też wyboru filtru z najmniej męczącym kolorem. Niektóre ze smartfonów mają nawet wbudowane takie opcje domyślnie, dzięki czemu kolor ekranu dopasowuje się sam, w zależności od pory dnia.

Przykłady aplikacji: Niebieskie światło, Bluelight Filter

Rzucanie palenia

Jednym z najgorszym nałogów, jakie możemy sobie zaserwować jest palenie papierosów. Wydawać by się mogło, że jeśli sami sobie z tym nałogiem nie poradzimy, to nic nie będzie w stanie nam w tym pomóc. Nic bardziej mylnego. Coraz bardziej popularne stają się aplikacje pomagające rzucić ten nałóg. Tak jak Endomondo, tak i te aplikacje mają element grywalizacji, dzięki czemu nasza motywacja do rzucenia papierosów wzrasta z każdym dniem. Na samym początku każda taka aplikacja poprosi nas o wypełnienie kilku pól, dzięki którym rozpozna rodzaj nałogowca. Później będziemy już nagradzani w różny sposób, począwszy od otrzymywania oznak, kończąc na wyświetlaniu ilości pieniędzy, zaoszczędzonych dzięki kolejnym dniom bez papierosa w ustach.

Przykłady aplikacji: Smoke Free, QuitNow!, I Don’t Smoke

Krokomierz

Krokomierz to aplikacja, którą każdy z nas powinien mieć w swoim smartfonie. Z pozoru nieprzydatna, pochłania bez reszty, jednocześnie nie absorbując nas przy tym zbytnio. Żyjemy w czasach, w których musimy mocno zabiegać o to, by się poruszać. Wszędzie jedziemy tramwajem, autobusem, samochodem czy pociągiem. Mało jest czasu na inne formy przemieszczania się, bo życie w mieście jest coraz bardziej dynamiczne. Aplikacje typu Krokomierz zmuszają nas nieco do poruszania się “na nogach”. W zależności od wieku i trybu życia, aplikacje takie sugerują nam, ile kroków dziennie powinniśmy wykonać, aby zachować dobre samopoczucie. Podobnie jak w przypadku Endomondo i te aplikacje nagradzają nas w przeróżny sposób za wykonanie zadania czy pobicie rekordu. Krokomierz to aplikacja, którą gorąco polecamy szczególnie osobom w średnim i starszym wieku. Nie jest skomplikowana, praktycznie cały czas jest włączona przez co staje się bezobsługowa.

Monitorowanie snu

Choć może zabrzmieć to przerażająco, to faktycznie istnieją aplikacje na smartfony, które monitorują nasz sen. Większość z Was zapyta się – po co mi monitorowanie snu, przecież wiem ile śpię. Niestety nie wygląda to aż tak pięknie. Takie aplikacje mogą być naprawdę pomocne, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zasypianiem lub częstym budzeniem się w nocy. Czasem w nocy drażnią nas rzeczy, o których nie mamy pojęcia. Dzięki takim aplikacjom jesteśmy w stanie wyłapać schematy, zobaczyć o której godzinie mamy “niespokojny sen”. Narzędzie pomaga również łagodnie wybudzać nas ze snu, co może okazać się szczególnie przydatne dla osób, które mają problem z budzeniem się, o ustalonej porze.

Przykładowe aplikacje: Sleep Cycle, Sleep Better, Sleep Time, Pillow

Zdrowie mentalne

Dobre samopoczucie to nie tylko spokojny sen, aktywność fizyczna i zdrowa dieta. To także, a może nawet przede wszystkim zdrowie mentalne. W ciągu 24h sytuacji stresogennych przeżywamy przynajmniej kilka. Wizyta u stomatologa, ważne spotkanie, egzamin, rozmowa o pracę. Każdy rzecz jasna ma swój sposób, na walkę ze stresem, ale z pewnością są i tacy, którym nie udało się znaleźć skutecznej metody. Aplikacja Peak przybywa nam z pomocą. Narzędzie to zbiór gier logicznych i łamigłówek, dzięki którym nasz mózg przynajmniej na chwilę zupełnie zapomni o stresie. Znajdziemy tutaj zbiór naprawdę fajnych i ciekawych gier, które pozwolą nam poprawiać takie parametry jak: pamięć, umiejętność rozwiązywania problemów, znajomość języków obcych czy koncentrację.

Jak widzicie smartfony mogą być bardzo przydatne w prowadzeniu zdrowego trybu życia czy nawet poprawianiu naszych wyników sportowych. Pamiętajcie, że wszystko zależy od Was. Smartfon to nie tylko komunikatory, Facebook i Instagram. To także, a może nawet przede wszystkim szereg narzędzi, dzięki którym można całkiem odmienić swoje życie, zaczynając od bardzo prostych aplikacji typu Krokomierz, a kończąc na tych, które pomogą nam bić rekordy sportowe.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: