Zdrowie Łodzian. Niepokojące statystyki

Zdrowie łodzian. Natrafiliśmy na niepokojące statystyki dotyczące długości życia łodzian. Wynika z nich, że w Polsce najkrócej żyją właśnie łodzianie. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? Przedstawiamy najnowsze statystyki dotyczące zdrowia łodzian.

Zdrowie łodzian – alarmujące statystyki

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia długość życia wynosi ok. 72 lata dla mężczyzn oraz 82 lata dla kobiet z regionu łódzkiego. Pomimo, że ta średnia stopniowo wzrasta, to i tak jest najniższa spośród wszystkich 16 województw Polski. W województwie małopolskim ta średnia dla mężczyzn wynosi 75,3 lata, a dla pań mieszkających we wschodniej części Polski (woj. podkarpackie i podlaskie) średnia długość życia to ok. 83 lata. Dla porównania – Hiszpanki i Francuzki dożywają 86 lat.

Naturalna nadumieralność mężczyzn

Pojęciem naturalnej nadumieralności mężczyzn posługują się demografowie, którzy zaobserwowali, że od lat rodzi się coraz więcej chłopców, ale po 50. roku życia to panie zaczynają przeważać.

Co wpływa na taki wynik? 

Powodów można się dopatrywać w wielu aspektach. Jednym z czynników może być fakt, że Łódź jest miastem poprzemysłowym, w którym występuje dość wysokie zanieczyszczenie powietrza. Kolejnymi czynnikami są stres oraz jakość życia łodzian. Wysokie bezrobocie może być powodem występowania długotrwałego stresu u łodzian. Ważnym czynnikiem jest także słabość do używek, która jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Choć może wydawać się to dziwne – na długość życia łodzian wpływa także poziom wykształcenia. Zdaniem demografów, im wyższe wykształcenie, tym większa świadomość, jak prowadzić zdrowy tryb życia, obejmujący zarówno stosowanie zbilansowanej diety oraz zadbanie o aktywność fizyczną. Do równie ważnych czynników należą oczywiście choroby. Mieszkańcy województwa łódzkiego zapadają najczęściej na nowotwory oraz choroby układu krążenia. Kobiety zapadają najczęściej na nowotwory piersi, jajników, szyjki macicy. W przypadku mężczyzn występują nowotwory płuc i jelita grubego, a także rak prostaty.

Jak możemy poprawić statystyki?

Taki współczynnik umieralności jest niepokojący, jednak dobrą nowiną jest, że na przestrzeni ostatnich lat wypadamy coraz lepiej.    
Warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby badać się regularnie. W przypadku, gdy nasz organizm daje nam niepokojące, nienaturalne sygnały należy niezwłocznie to sprawdzić i udać się na konsultację lekarską. Szybka interwencja i podjęcie leczenia zwiększa nasze szanse na postawienie diagnozy i szybsze wyzdrowienie.

Zadbajmy także o naszą kondycję – każda aktywność fizyczna jest dla naszego organizmu na wagę złota.

Niemniej ważna jest dobra kondycja psychiczna – stres może skutecznie utrudnić prawidłowe funkcjonowanie.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: