Adjuwantowe leczenie czerniaka

Leczenie czerniaka niwolumabem w ramach programu lekowego ,,Leczenie uzupełniające czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem (ICD-10 C 43)” będzie finansowany ze środków publicznych już wkrótce. W praktyce oznacza to rewolucję w leczeniu złośliwego nowotworu i ogromną nadzieję dla chorujących na tę straszną chorobę.

Terapie adjuwantowe jako metody uzupełniające leczenie w walce z czerniakiem

Terapie adjuwantowe są to metody uzupełniające, które znajdują swoje zastosowanie po leczeniu chirurgicznym, po to by wyeliminować ryzyko wystąpienia przerzutów w przyszłości. Pozwalają znacznie poprawić rokowania pacjenta. Według przeprowadzonych badań stosowanie niwolumabu w leczeniu uzupełniającym diametralnie zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu.

Immunoterapia nowotworu

Immunoterapia to innowacyjna strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywowaniu układu immunologicznego, posiadającego naturalne mechanizmy obrony przeciwnowotworowej. Immunoterapia zrewolucjonizowała leczenie nowotworów, wydłużając życie pacjentów chorych na najcięższe, nieoperacyjne czerniaki złośliwe. Kolejny krok to wyżej wspomniana terapia adjuwantowa, z której obecnie korzysta już kilkoro pacjentów w ramach RDTL, czyli Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowych.

27 maja Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała za zasadne finansowanie niwulambu w ramach leczenia uzupełniającego dla pacjentów po chirurgicznym usunięciu czerniaka.

Zastosowanie takiego leczenia może zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu o aż 20%. Jest to zatem program niezbędny i niezmiernie potrzebny, aby więcej chorych mogło z niego skorzystać. Aby tak się stało potrzebna jest pozytywna opinia  Ministra Zdrowia, liczymy na to że podobnie jak AOTMiT dostrzeże w programie ogromną szansę dla chorych.

Podejrzewasz u siebie czerniaka? Natychmiast umów wizytę u dermatologa!

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: