Wizyta u endokrynologa wsparciem terapii trądziku? To właśnie ten lekarz diagnozuje, czy trądzik jest objawem zaburzeń hormonalnych – jeśli tak, to podejmuje leczenie chorego, a jeśli nie, to kieruje pacjenta do dermatologa. Jak przebiega leczenie trądziku i jakie są jego przyczyny i objawy?
Czym jest trądzik hormonalny
Trądzik hormonalny, choć kojarzony głównie jako problem nastolatków, dotyczy przede wszystkim kobiet w dorosłym wieku (pomiędzy 25. a 35. rokiem życia). Nie ma jednak reguły, ponieważ zdarzają się przypadki, że dotyka on nawet niemowląt. Związany jest z działaniem układu wewnątrzwydzielniczego oraz z okresowymi zmianami stężenia hormonów. Tego typu trądzik leczy się za pomocą naturalnych metod oraz środkami farmakologicznymi.
Objawy i przyczyny trądziku
Trądzik objawia się w postaci uciążliwych grudek, zaskórników i krostek. Nieestetyczne zmiany na skórze, zwłaszcza na twarzy często wywołują uczucie wstydu, a nawet problemy emocjonalne. Jest przewlekłą, zapalną chorobą gruczołów łojowych skóry. Przyczyną jego powstawania jest nadczynność gruczołów łojowych, co powoduje nadmierną produkcję łoju. Łój jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie i nawilżenie skóry, natomiast nadczynność jego produkcji powoduje podrażnienie skóry i zamknięcie ujścia gruczołów, przez co wydzielina nie wydostaje się na zewnątrz, pory zatykają się i tak powstają zaskórniki.
Trądzik może pojawiać się na twarzy – w okolicach czoła, brody, policzków i nosa, a także na plecach. Zmiany trądzikowe dzielimy na:
- zapalne – krostki, grudki, torbiele zawierające materiał ropny;
- niezapalne – zaskórniki otwarte i zamknięte oraz mikrozaskórniki.
Badania hormonalne przy trądziku
Przed rozpoczęciem procesu leczenia należy wykonać badania hormonalne. Zalecenie badań może wyjść od lekarza dermatologa lub endokrynologa. Należą do nich:
- testosteron całkowity,
- testosteron wolny,
- hormon tarczycy,
- prolaktyna,
- insulina,
- hormon luteotropowy (LH),
- hormon folikulotropowy (FSH),
- dehydroepiandrosteron (DHEA).
Skuteczne metody leczenia trądziku
Leczenie trądziku powinno być dopasowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Terapia zazwyczaj trwa kilka miesięcy i polega na doustnym stosowaniu środków farmakologicznych oraz miejscowym używaniu kremów i maści. Niekiedy zostaje podjęta decyzja o dołączeniu do terapii środków antykoncepcyjnych.
Jeśli masz problem z trądzikiem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem endokrynologiem lub dermatologiem, aby mogli oni zbadać, jakie podłoże ma choroba i z czego ona wynika.
Dodaj komentarz