Wizyta u endokrynologa wsparciem terapii trądziku

Wizyta u endokrynologa wsparciem terapii trądziku? To właśnie ten lekarz diagnozuje, czy trądzik jest objawem zaburzeń hormonalnych – jeśli tak, to podejmuje leczenie chorego, a jeśli nie, to kieruje pacjenta do dermatologa. Jak przebiega leczenie trądziku i jakie są jego przyczyny i objawy?

Czym jest trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny, choć kojarzony głównie jako problem nastolatków, dotyczy przede wszystkim kobiet w dorosłym wieku (pomiędzy 25. a 35. rokiem życia). Nie ma jednak reguły, ponieważ zdarzają się przypadki, że dotyka on nawet niemowląt. Związany jest z działaniem układu wewnątrzwydzielniczego oraz z okresowymi zmianami stężenia hormonów. Tego typu trądzik leczy się za pomocą naturalnych metod oraz środkami farmakologicznymi. 

Objawy i przyczyny trądziku 

Trądzik objawia się w postaci uciążliwych grudek, zaskórników i krostek. Nieestetyczne zmiany na skórze, zwłaszcza na twarzy często wywołują uczucie wstydu, a nawet problemy emocjonalne. Jest przewlekłą, zapalną chorobą gruczołów łojowych skóry. Przyczyną jego powstawania jest nadczynność gruczołów łojowych, co powoduje nadmierną produkcję łoju. Łój jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie i nawilżenie skóry, natomiast nadczynność jego produkcji powoduje podrażnienie skóry i zamknięcie ujścia gruczołów, przez co wydzielina nie wydostaje się na zewnątrz, pory zatykają się i tak powstają zaskórniki. 

Trądzik może pojawiać się na twarzy – w okolicach czoła, brody, policzków i nosa, a także na plecach. Zmiany trądzikowe dzielimy na:

  • zapalne – krostki, grudki, torbiele zawierające materiał ropny;
  • niezapalne – zaskórniki otwarte i zamknięte oraz mikrozaskórniki.

Badania hormonalne przy trądziku

Przed rozpoczęciem procesu leczenia należy wykonać badania hormonalne. Zalecenie badań może wyjść od lekarza dermatologa lub endokrynologa. Należą do nich:

  • testosteron całkowity,
  • testosteron wolny,
  • hormon tarczycy,
  • prolaktyna,
  • insulina,
  • hormon luteotropowy (LH),
  • hormon folikulotropowy (FSH),
  • dehydroepiandrosteron (DHEA).

Skuteczne metody leczenia trądziku

Leczenie trądziku powinno być dopasowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Terapia zazwyczaj trwa kilka miesięcy i polega na doustnym stosowaniu środków farmakologicznych oraz miejscowym używaniu kremów i maści. Niekiedy zostaje podjęta decyzja o dołączeniu do terapii środków antykoncepcyjnych. 

Jeśli masz problem z trądzikiem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem endokrynologiem lub dermatologiem, aby mogli oni zbadać, jakie podłoże ma choroba i z czego ona wynika.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: