Co to jest akupunktura?

Poniższy artykuł przygotowaliśmy z okazji wprowadzenia nowej specjalizacji w naszym Centrum Medycznym – akupunktury.

Akupunktura – czym na prawdę jest?

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, akupunktura nie jest tylko systemem wprowadzania bardzo drobnych igieł w określone miejsca ciała w celu złagodzenia bólu. A więc co to jest akupunktura? Akupunktura jest kompletnym protokołem medycznym, którego celem jest korygowanie nierównowagi energii w organizmie. Od chwili powstania w Chinach ponad 2500 lat temu, akupunktura była tradycyjnie stosowana w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Tradycyjne wyjaśnienie metody akupunktury polega na tym, że zmienia ona przepływ energii (znanej jako qi lub chi) w całym ciele. Warto jednak zauważyć, nie ma jednolitej zgody świata naukowego co do mechanizmu działania terapii. Badania opublikowane w internetowym wydaniu Nizagara Online
z 30 maja 2010
wykazały, że igły akupunktury wpływają na aktywność adenozyny, aminokwasu, który staje się aktywny w skórze po urazie w celu złagodzenia bólu. Może to tłumaczyć częściowo, dlaczego uśmierzanie bólu jest często doświadczane jako jedna z zalet akupunktury. W rzeczywistości wiele badań na Zachodzie skupiło się właśnie na działaniu łagodzącym ból, a nie na tradycyjnej roli akupunktury w równoważeniu energii.

Na jakie schorzenia pomaga akupunktura?

Ponieważ celem akupunktury jest przywracanie równowagi energii, która przepływa przez ciało, korzyści z akupunktury mogą rozciągać się na szeroką skalę, począwszy od zaburzeń emocjonalnych (lęku, depresji) po problemy trawienne (mdłości, wymioty, zespół jelita drażliwego). Może też pomagać w przypadkach zespołów bólowych spowodowanych urazem lub związanych z przewlekłą chorobą zwyrodnieniową, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Jest również pomocna w leczeniu problemów neurologicznych, takich jak migreny czy choroby Parkinsona, lub jako część rehabilitacji u osób, które doznały udaru mózgu. Choroby układu oddechowego, w tym zapalenie zatok i astmy, zostały złagodzone za pomocą akupunktury, podobnie jak wiele zaburzeń ginekologicznych i niepłodności. Akupunktura okazała się również korzystna przy zmniejszeniu zmęczenia i poziomu uzależnień.

Badania w USA wskazują, że akupunktura może pomóc złagodzić przewlekły ból pleców, ból stomatologiczny, migrenowe bóle głowy, fibromialgię i objawy zapalenia kości i stawów. Wykazano, że pomaga w leczeniu zespołów bólowych emocjonalnych, takich jak zaburzenia stresu pourazowego, ale też zmniejsza  mdłości wywołane chemioterapią.

Czego należy się spodziewać po wizycie u akupunkturzysty?

Zazwyczaj pierwsza wizyta obejmuje kompleksową ocenę historii zdrowia. Pytania, które są zawarte, mogą wydawać się dziwne, ale w tradycyjnej medycynie chińskiej – która obejmuje akupunkturę , medycynę ziołową, masaż i inne sposoby – przepływ energii i interakcja całego ciała są kluczami do diagnozowania wszystkich chorób fizycznych. Na przykład akupunkturzysta może poprosić o zbadanie języka lub zadać wiele pytań związanych z nawykami jelitowymi i dietą. Jest to potrzebne, nawet jeśli wydaje się, że nie ma to nic wspólnego z podstawowym problemem.

Po wstępnej konsultacji i ocenie akupunkturzysta umieszcza igły w bardzo specyficznych miejscach. Po nakłuciu można odczuwać chwilowe ostre lub gorące uczucie (choć wielu pacjentów przyznaje, że nie czuje żadnego bólu). Głębokość nakłuwania różni się w zależności od leczenia i lekarza. Jednakże igły nie powinny być umieszczane wystarczająco głęboko, aby mogły przebić organy. Igły są zazwyczaj pozostawione na miejscu przez 5 do 20 minut, zwykle nie dłużej niż 60 minut, a następnie usuwane.

Czy istnieją jakieś skutki uboczne lub przeciwwskazania do akupunktury?

Osoby z zaburzeniami krwotocznymi lub przyjmującymi rozcieńczalniki krwi powinny skontaktować się z lekarzem przed zabiegiem akupunktury. Najczęstsze efekty uboczne to krwawienie i zasinienia w miejscu nakłucia, a także niewielki ból i bolesność. Oczywiście, igły powinny być czyste i nigdy dzielone między klientami. Sama igła rzadko może się złamać. Najgorszym scenariuszem jest przebijany organ. Jednak poważne komplikacje są niezwykle rzadkie, gdy akupunkturę wykonuje wykwalifikowany, certyfikowany lekarz. Przegląd międzynarodowej literatury badawczej ujawnił, że pneumothorax (przebity płuc) stanowi jedyne powikłanie zagrażające życiu, występujące wśród dziesiątków tysięcy pacjentów w dziewięciu oddzielnych próbach. W żadnym z badań nie stwierdzono zakażeń po akupunkturze.

Akupunktura jest coraz częściej uznawana przez medycynę jako skuteczna alternatywa lub uzupełnia konwencjonalnego leczenia udaru mózgu, bólów głowy, skurczy menstruacyjnych, stanów zapalnych stawów, bóli pleców i astmy. Pomaga także pozbyć się  skutków ubocznych chemioterapii i nudności związanych z ciążą. Ponieważ akupunktura ma tak wiele pozytywnych skutków dla organizmu z minimalną częstością występowania działań niepożądanych, często jest to rozważane przy tworzeniu planu leczenia medycyny integracyjnej.

Akupunktura w Centrum Medycznym All-Med

Centrum Medyczne All-Med od niedawna oferuje zabiegi akupunktury. Aby dowiedzieć się więcej o nowym gabinecie i o Pani Dagmarze Michalak – naszej akupunkturzystki, proszę skorzystać z poniższych odnośników:

Umów się do naszej akupunkturzystki: Dagmara Michalak – Akupunkturzystka Łódź

Dowiedz się więcej o gabinecie: Akupunktura Łódź – Centrum Medyczne All-Med

Dołącz do dyskusji:

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Przeczytaj także: