E-recepta – uzyskaj receptę bez wychodzenia z domu!

Walka z ograniczeniem rozprzestrzenia się koronawirusa trwa, a rząd wprowadza kolejne obostrzenia wykluczające coraz to więcej aktywności poza domowych. Jednocześnie zachęca do rozwiązań umożliwiających załatwienie wielu rzeczy bez wychodzenia z domu. Jednym z nich jest elektroniczna recepta (e-recepta), którą możemy uzyskać od lekarza specjalisty zupełnie bezkontaktowo. Jak działa e-recepta i kto może z niej skorzystać? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Czym jest e-recepta i kto może ją wystawić?

E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty. W przeciwieństwie do swojej papierowej wersji nie wymaga ona jednak bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a tym bardziej wizyty lekarskiej w przychodni czy innej placówce POZ. 

E-receptę wystawia lekarz, bezpośrednio na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i można ją zrealizować w każdej aptece, tak samo, jak tradycyjną receptę.
Nie musisz jednak posiadać IKP, aby móc zrealizować e-receptę! Wystarczy kod recepty, który otrzymasz od lekarza i Twój PESEL.

Kto może ubiegać się o e-receptę?

Wiemy już czym jest e-recepta i kto może ją wydać. Pora odpowiedzieć na pytanie, kto z takiej formy recepty może skorzystać? Odpowiedź brzmi: każdy. Choć e-recepta stanowi szczególnie wygodne rozwiązanie dla tych chorujących przewlekle lub tych kontynuujących leczenie, to skorzystać z niego mogą wszyscy.

Pacjent może uzyskać e-receptę zarówno w trakcie standardowej wizyty w placówce medycznej, jak i za pośrednictwem telemedycyny, która umożliwia nie tylko specjalistyczną konsultację czy możliwość uzyskania e-zwolnienia, ale również recepty, całkowicie bez wychodzenia z domu. 

Odbiór i realizacja e-recepty

Na sam koniec warto powiedzieć o sposobie odbioru i realizacji e-recepty.

Jeśli nie posiadasz IKP:
4-cyfrowy kod recepty wraz z Twoim numerem PESEL stanowią podstawę do realizacji recepty w aptece.

Lekarz zawsze przekazuje Ci kod recepty, którą wystawił podczas wizyty. Na wizycie stacjonarnej otrzymasz papierowy wydruk i wiadomość sms z kodem. Po odbytej telekonsultacji – wiadomość sms z kodem.

Jeśli posiadasz IKP:
Wystawiony przez lekarza dokument zostaje udostępniony na profilu IKP, dzięki czemu można go pobrać w dowolnej chwili w dwóch wygodnych formach:

  • Pliku PDF wysyłanym na adres e-mail pacjenta. Plik oprócz kodu kreskowego potrzebnego do realizacji w aptece zawiera również m.in. przepisane dawkowanie. 
  • Czterocyfrowy kod SMS, który wystarczy podać w aptece wraz ze swoim PESEL-em, aby odebrać przepisane leki.

Zalety recepty elektronicznej

Wirtualna forma recepty to rozwiązanie przyszłości, stworzone w celu przyspieszenia i ułatwienia procedury przepisywania i odbierania leków receptowych. Do zalet tego rozwiązania należą:

  • szybszy czas realizacji,
  • większa czytelność,
  • bezpieczeństwo przed uszkodzeniem i zgubieniem,
  • eliminacja potrzeby odpisów – każdy lek kupisz w dowolnej aptece bez utraty refundacji.

 

Umów się na telekonsultację z lekarzem All-MED i uzyskaj e-receptę!

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: