Opieka nad ciężarną w czasie pandemii

Okres oczekiwania na dziecko to szczególnie radosny czas dla przyszłych rodziców. Oznacza wiele zmian w ich życiu. W trosce o bezpieczeństwo mamy oraz dziecka należy zwrócić uwagę na zmianę nawyków żywieniowych, odpowiednie odżywianie się, ale także zadbać o wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych przed narodzinami dziecka. 

Okres panującej pandemii COVID-19 to czas trudny dla nas wszystkich. Nie mniej jednak staramy się dbać o to, by każdy pacjent potrzebujący konsultacji miał szansę na wizytę u swojego specjalisty. Kobiety spodziewające się dziecka należą do szczególnej grupy osób, które powinny mieć stały dostęp do opieki medycznej. Uspokajamy kobiety w ciąży – ginekolodzy i położnicy  w All-MED są dla Was dostępni w takim samym zakresie jak przed pandemią. Po wdrożeniu wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa, prowadzimy znów badania w pełnym zakresie!

Badania diagnostyczne w czasie trwania ciąży

Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się już przy podejrzeniu, że kobieta jest w ciąży, po wykonaniu testu ciążowego w domowych warunkach, który jednak nigdy nie daje stuprocentowej pewności. To lekarz ostatecznie potwierdza ciążę podczas badań w gabinecie i zaleca pierwsze badania dodatkowe. Przyszła mama przez kolejne 9 miesięcy musi być pod opieką swojego lekarza oraz wykonywać zlecone przez niego badania. Pozwoli to na monitorowanie rozwoju płodu oraz stanu zdrowia matki. Do podstawowych badań zalicza się badanie krwi i moczu, pozwalające na wykrycie wielu nieprawidłowości, mogących stanowić zagrożenie dla rozwoju płodu i dla zdrowia matki już we wczesnym etapie ciąży. 

Ciężarna otrzymuje podczas pierwszej wizyty skierowania na wszystkie niezbędne badania, w tym wspomniane badania krwi i moczu. Ponadto ginekolog ustala harmonogram wizyt, w trakcie których, oprócz ww. badań, przyszła mama może skonsultować swój stan zdrowia.Należy przy tym pamiętać, że badania laboratoryjne to tylko część opieki medycznej, która czeka przyszłą mamę. Najważniejszym elementem są regularne wizyty u ginekologa prowadzącego. Wizyty u ginekologa powinny się odbywać raz w miesiącu lub częściej, jeżeli lekarz uzna to za konieczne. 

Jakich badań możemy się spodziewać w gabinecie ginekologicznym?

  • Badanie ginekologiczne zewnętrzne i wewnętrzne – badanie zewnętrzne przeprowadza się podczas każdej wizyty. Polega m.in. na pomiarze miednicy w celu określenia jej budowy, pomiarze obwodu brzucha, sprawdzeniu położenia płodu w macicy. Badanie wewnętrzne przeprowadza się przy użyciu wziernika. Ma na celu potwierdzić ciążę w pierwszych tygodniach, a w kolejnych tygodniach wykryć potencjalne problemy, ustalić wymiary i wysokość dna macicy.
  • Cytologia i badanie czystości pochwy –  służy sprawdzeniu nabłonka z szyjki macicy celem wykrycia ewentualnego nowotworu. Przeprowadza się je podczas pierwszej wizyty ginekologicznej. Ocena czystości pochwy ma na celu sprawdzenie stanu bakteriologicznego pod kątem stanów zapalnych.
  • Ocena tętna płodu i czynności serca – pozwala na odsłuchanie bijącego serca płodu. Tętno płodu może być słyszalne od 12. tygodnia ciąży.
  • Badanie USG – nieinwazyjne badanie, pozwalające ustalić w I trymestrze ciąży przewidywany termin porodu, budowę macicy, czynność serca płodu, stan kosmówki, która potem przekształci się w łożysko. W kolejnych badaniach USG ustala się prawidłowy rozwój mózgu dziecka, kręgosłupa, nerek, serca, można też ustalić płeć dziecka. W ostatnim badaniu USG oceniane jest położenie dziecka, jego wielkość, stan łożyska i ilość płynu owodniowego.
  • Badanie KTG (kardiotokografia) – polega na monitorowaniu pracy serca dziecka i monitorowaniu skurczów macicy. Badanie to wykonuje się po 40. tygodniu ciąży i podczas porodu.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi – wykonuje się je podczas każdej wizyty.
  • Pomiar wagi i określenie BMI – parametry te ustala się, aby stwierdzić czy ciąża przebiega prawidłowo; pomiar wagi powinien być przeprowadzany przy każdej wizycie u ginekologa.
  • Badanie piersi – powinno być przeprowadzane regularnie podczas całej ciąży. 

Opieka medyczna nad kobietą ciężarną w trakcie pandemii w Centrum Medycznym All-Med

Nadal obowiązują nas obostrzenia związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale nasze pacjentki mogą być spokojne o bezpieczne korzystanie z wizyt u ginekologów w naszym Centrum Medycznym. Każdego dnia nasz personel ze starannością dba o to, aby wszelkie zalecenia i odgórne zasady były przestrzegane w taki sposób, aby nie zagrażać zdrowiu pacjentów. Wszystkie powierzchnie są na bieżąco sprzątane i dezynfekowane, pilnujemy by pacjenci zachowywali bezpieczny odstęp. Nasz personel jest wyposażony w niezbędny sprzęt i akcesoria. Dlatego też uspokajamy i zachęcamy przyszłe mamy do wizyt w naszych gabinetach ginekologicznych, aby móc w pełni monitorować i kontrolować stan zdrowia zarówno własny, jak i stan zdrowia płodu. 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: