Choroby przewlekłe – przyjmuj swoje leki! (+poradnik organizacji leków)

Jak bardzo szkodliwa w skutkach może być pandemia dla osób przewlekle chorych? Szczególnie teraz, osoby te powinny skutecznie zadbać o swoje zdrowie i kontrolować przebieg choroby, aby zapobiec jej rozwojowi i zaostrzeniu. Kluczowe jest rzecz jasna regularne przyjmowanie leków oraz stała opieka lekarza specjalisty. 

W wyniku pandemii koronawirusa oraz wzrostu ilości zakażonych, dostęp do opieki medycznej może być w niektórych placówkach znacznie utrudniony. Dlatego też apeluje się do osób chorych na choroby przewlekłe – pamiętajcie o przyjmowaniu swoich leków oraz w miarę możliwości korzystajcie z opieki specjalistycznej! 

Jakie skutki może mieć nieprawidłowa kontrola chorób przewlekłych?

Choroby przewlekłe mają to do siebie, że są one rozległe w czasie i mają tendencję do rozwijania się, czyli tzw. powikłań. Stanowią one wiodącą przyczynę umieralności na świecie – według danych WHO, są odpowiedzialne za aż 63% zgonów! 

Do chorób przewlekłych zaliczamy m.in.:

Wyżej wymienione schorzenia należą do grupy chorób wymagających specjalnego postępowania oraz kontroli specjalistycznej, bowiem mogą doprowadzić do różnego rodzaju nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia chorego, a wyzdrowienie nie jest jednoznaczne z odzyskaniem pełnej sprawności. Nie ulega zatem żadnym wątpliwościom, że choroby przewlekłe zasługują na szczególną uwagę w monitorowaniu ich przebiegu oraz zastosowaniu wszystkich dostępnych metod w celu zahamowania ich postępu. 

Skutki nieodpowiedniej kontroli nadciśnienia tętniczego

Nieprawidłowe prowadzenie kontroli nad nadciśnieniem tętniczym może prowadzić do groźnych powikłań, do których zalicza się: 

  • rozwój miażdżycy w naczyniach tętniczych serca, szyi, nerek, kończyn dolnych;
  • zawał serca;
  • przerost lewej komory serca;
  • pogorszenie czynności nerek;
  • pogorszenie widzenia;
  • udar mózgu.

Skutki nieprawidłowej kontroli przebiegu cukrzycy

Pierwszymi objawami nieleczonej cukrzycy są nadmierne pragnienie i suchość w jamie ustnej. Pojawia się też wielomocz, jak również osłabienie, uczucie zmęczenia oraz nadmierna senność. Zdarzają się również bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz ból w klatce piersiowej. Występują zaburzenia świadomości – włącznie ze śpiączką. Pacjent z tego typu objawami wymaga niezwłocznej hospitalizacji w celu wyrównania zaburzeń, które są obecne w jego organizmie. Brak ingerencji lekarskiej może zakończyć się zgonem pacjenta.

Powyższe przykłady powikłań występujących w sytuacji nieleczenia chorób przewlekłych tylko potwierdzają, że prowadzenie rzetelnych badań terapeutycznych w takich chorobach przynosi wymierne korzyści, a samo stosowanie leków jest niestety niewystarczające.

Jak pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków?

Choroby przewlekłe w większości dotykają osób starszych, które nie zawsze pamiętają o wykupieniu recepty, czy samym przyjęciu dziennej dawki medykamentów. Przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą temu zaradzić.

Specjalne kasetki na leki 

Istnieją różne rodzaje kasetek na leki. Są takie, które pozwalają zaplanować np. dzienną dawkę leków na cały tydzień, są też takie z alarmami. Wszystkie mają jeden cel – ułatwiać pilnowanie się w przyjmowaniu niezbędnych leków każdego dnia.

Przechowywanie przygotowanych dawek leków w miejscu, do którego często zaglądamy

Trzymanie lekarstw na tzw. ,,widoku” znacznie ogranicza ryzyko pominięcia dawki leku. To sprawdzony sposób na to, aby o nich nie zapomnieć.

Ustawienie alarmu w telefonie lub na zegarku na określone godziny każdego dnia

Ta metoda jest również skuteczna, ponieważ pozwala na regularne przypomnienia o przyjęciu o określonych porach dnia. Warto pamiętać, że po porannym dzwonku budzika należy przyjąć lek i od razu nastawić budzik na kolejną porę, np. wieczorną, jeśli leki przyjmujemy dwa razy dziennie.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: