Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Wizyta kwalifikacyjna przed zabiegiem usunięcia zaćmy

W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz zaczyna od zdiagnozowania choroby (więcej na temat zaćmy przeczytasz tutaj). Do tego potrzebne jest wykonanie podstawowych badań okulistycznych, takich jak: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia, badanie ostrości wzroku oraz pachymetria i biometria. 

Po przeprowadzeniu kwalifikacji ustalana jest data konsultacji anestezjologicznej oraz termin zabiegu. 

Należy pamiętać o tym, aby przed konsultacją z lekarzem anestezjologiem wykonać badania krwi, takie jak poziom glukozy na czczo, morfologia, APTT, jonogram oraz EKG.

callmed - telekonsultacje. lekarz online.

Usunięcie zaćmy – przygotowanie w dniu zabiegu

W dniu zabiegu należy przyjąć wszystkie leki zgodnie z zaleceniami anestezjologa. Jeśli lekarz wyraził zgodę, można zjeść także lekki posiłek. Bezwzględnie nie należy przyjmować alkoholu i kofeiny. Nie należy przystępować do zabiegu w makijażu, należy także zdjąć całą biżuterię. Przed zabiegiem pacjenci proszeni są o wzięcie kąpieli oraz umycie włosów, aby nie narażać operowanego oka na kontakt z wodą i kosmetykami. 

Przebieg zabiegu

Operacja usunięcia zaćmy wykonywana jest przy użyciu znieczulenia miejscowego i trwa od. 15-30 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjent pozostaje pod opieką lekarza, dopóki ten nie uzna, że pacjent jest gotowy do wypisu. Zazwyczaj pacjent wraca do domu tego samego dnia. Z uwagi na fakt, że po operacji przez pewien czas pacjent może mieć problem z prawidłowym widzeniem, należy wcześniej zaplanować bezpieczny powrót do domu pod opieką bliskiej osoby.

Po zabiegu należy stawić się na kontrolę lekarską w terminie wyznaczonym przez lekarza. Czas całkowitej rekonwalescencji jest zależny od stanu zdrowia pacjenta. Warto także pamiętać o tym, aby ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny, który może negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia. 

Zadbaj o dobre samopoczucie przed zabiegiem

Zrelaksuj się – to bardzo ważne, abyś w dniu zabiegu stawił się w naszym Centrum Medycznym z pozytywnym nastawieniem. Pomoże Ci w tym na pewno wyciszenie się w dniu poprzedzającym zabieg. Postaraj się zadbać o relaksującą atmosferę, nie funduj sobie dodatkowych wrażeń, unikaj stresujących sytuacji. W ten sposób przygotujesz się do zabiegu kompleksowo. 

Dołącz do dyskusji:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przeczytaj także: