Dermatoskopia – dermatologiczne badanie znamion

Badanie dermatoskopowe znane także pod nazwami dermoskopia, dermatoskopia odgrywa kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry. Jest to badanie nieinwazyjne, umożliwiające zdiagnozowanie, czy zmiana skórna jest groźna, czy nie, bez konieczności pobierania jej wycinka.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Badanie odbywa się przy użyciu urządzenia zwanego dermatoskopem i polega na oglądaniu zmian skórnych w powiększeniu. Urządzenie, które można porównać poniekąd do lupy (z powiększeniem od 10 do 20 razy) ma wbudowane specjalne oświetlenie, które umożliwia dostrzeżenie głębszych struktur obserwowanej zmiany skórnej. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne,  nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania przez pacjenta. Długość badania jest zależna od tego, jaką ilość zmian posiada pacjent. Zazwyczaj trwa od kilku minut do godziny.

Wskazania do badania dermatoskopowego 

Każdy człowiek posiada od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu pieprzyków na swoim ciele. Powinno się je obserwować i kontrolować, czy nie zmienia się ich kształt, struktura lub kolor. Wykonywanie takich badań powinno odbywać się raz do roku, najlepiej w okresie jesienno-zimowym. Wyjątkiem są osoby z zespołem zmian atypowych, u których badanie wykonuje się co 3-6 miesięcy. Osoby o jasnej karnacji należą do grupy podwyższonego ryzyka i to właśnie one w szczególności powinny terminowo poddawać się badaniom kontrolnym. To samo dotyczy osób posiadających dużą ilość różnego rodzaju znamion na ciele (zwłaszcza takich, których powierzchnia przekracza 5 mm), a także osób które w przeszłości chorowały na czerniaka skóry lub jeśli u ich krewnych występowały przypadki czerniaka.

Objawy, wskazujące na potrzebę zabiegu dermatoskopowego:

  • zaobserwowałeś niepokojące zmiany wokół istniejącego już znamienia (mogą objawiać się jako zgrubienia, zaczerwienienia, zmieniać barwę lub powiększać się);
  • zdiagnozowano u Ciebie nowotwór skóry – pamiętaj, aby monitorować jego stan, zarówno samodzielnie, jak i na konsultacjach z dermatologiem;
  • ktoś z Twojej rodziny chorował na raka (należysz wtedy do grupy podwyższonego ryzyka);
  • zaobserwowałeś na swoim ciele zbyt długo utrzymujące się zmiany takie jak: guzki, strupki, przebarwienia, plamki, nadżerki, a także zmiany na paznokciach. 

Badanie dermatoskopowe – diagnostyka chorób

Badanie dermatoskopowe daje możliwość odróżnienia zmiany łagodnej od złośliwej, barwnikowej od nie barwnikowej oraz czerniaka od łagodnej zmiany barwnikowej. Badanie przy użyciu dermatoskopu wykorzystuje się także w diagnostyce różnicowej zmian naczyniowych, takich jak ziarniak naczyniowy, czy naczyniak włośniczkowy, których obraz kliniczny nasuwa podejrzenie czerniaka. 

W Centrum Medycznym All-MED wykonujemy badanie dermatoskopowe. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, umów wizytę w gabinecie dermatologicznym.

Zapisy są także możliwe pod numerem telefonu: +48 42 275 83 82

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: