Testy na alergię – kiedy je wykonać?

Męczący, wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu, swędzenie skóry – to tylko niektóre objawy, które powinny być sygnałem do wykonania testów na alergię. Dokładna diagnoza pozwoli na rozpoznanie czynnika wywołującego alergię. Umożliwi to dobór odpowiedniego leczenia w celu złagodzenia dokuczliwych objawów uczulenia.

Kiedy wykonać testy alergiczne?

Oszacowano, że może nas uczulać około kilkudziesięciu tysięcy alergenów. By potwierdzić, jaki czynnik wywołuje objawy alergii i wdrożyć precyzyjne leczenie, wykonuje się testy alergiczne. Wskazaniem do ich wykonania są niżej wymienione objawy. 

Jakie inne objawy towarzyszą alergiom? 

 • swędzenie nosa, oczu czy skóry,
 • świszczący oddech,
 • biegunka,
 • pokrzywka,
 • kaszel,
 • duszność,
 • ból brzucha.

Objawy te mogą występować zarówno sezonowo (np. wiosną, w przypadku alergii na pyłki traw), jak i całorocznie (np. w związku z alergią na roztocze kurzu domowego).

Zdarza się, że objawy alergii są mylone z tymi występującymi w przebiegu innych chorób. 

Na co możesz mieć alergię?

Alergeny pokarmowe – reakcja alergiczna powstaje po zjedzeniu nawet ich śladowej ilości. Wywoływana jest najczęściej przez spożycie orzechów, krowiego mleka lub owoców, a także jajek lub owoców morza.

Alergeny wziewne to te, które znajdują się w powietrzu i dostają się do organizmu drogami oddechowymi podczas procesu oddychania. Należą do nich pyłki traw, zbóż, drzew oraz roztocza kurzu domowego.

Rodzaje testów na alergię

Wśród testów na alergię wyróżnia się:

 • testy skórne – należą do najpopularniejszych testów alergicznych. Służą do diagnozowania alergii, w przypadku których reakcja organizmu jest natychmiastowa (alergeny wziewne, niektóre leki, alergie pokarmowe, podejrzenie atopowego zapalenia skóry);
 • testy z krwi – umożliwiają określić miano swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Stosuje się je w przypadku występowania nasilonych objawów alergii, które uniemożliwiają odstawienie leków na czas ich wykonania. 
 • testy naskórkowe płytkowe – służą do diagnozowania alergii skórnej. W przebiegu tego typu testów po kontakcie z alergenem na skórze badanego pacjenta pojawia się wyprysk. 
 • prowokacje (ekspozycje) – przeznaczone do badania reakcji konkretnego narządu na dany alergen. Przeprowadzane są w przypadku alergii wziewnych, pokarmowych oraz gdy pacjent uczulony jest na wiele różnych alergenów. W wypadku testów pokarmowych najpierw zaleca się odstawienie potencjalnie uczulającego produktu, a następnie sprawdza się reakcję na ponowne wprowadzenie go do codziennej diety.

Skorzystaj z porady alergologa

Alergie potrafią być prawdziwym utrapieniem, utrudniającym codzienne życie. Pomimo to, wiele osób bagatelizuje ten problem i czeka, aż ,,samo przejdzie”.  Jeśli zmagasz się z alergią, koniecznie skorzystaj z porady specjalisty – alergologa. 

W naszym Centrum Medycznym All-MED przyjmuje alergolog z dwudziestoletnim doświadczeniem dr Monika Antczak-Marczak, która specjalizuje się w leczeniu pacjentów chorych m.in. na astmę ciężką.

Zapraszamy do rejestracji wizyty on-line lub pod numerem telefonu  +48 42 275 83 83

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: