Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – definicja, objawy i leczenie

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest poważną chorobą ośrodkowego układu nerwowego przenoszoną przez kleszcze. Jesteśmy na nią narażeni szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. Jak objawia się odkleszczowe zapalenie mózgu i jakie może nieść ze sobą powikłania? Jak uchronić się przed tą chorobą?

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą sezonową z uwagi na aktywność kleszczy rozpoczynającą się zazwyczaj w okolicach kwietnia i kończącą się w październiku. Największa ilość zachorowań przypada na okres letni (czerwiec i lipiec) oraz jesień (wrzesień i październik). Idealnymi warunkami do rozwoju kleszczy jest bowiem ciepłe i wilgotne lato oraz łagodna zima bez mrozów. Kleszcze zamieszkują głównie w zaroślach, na krzewach i drzewach. Spotkamy je zatem na łąkach, w lasach, w okolicach zbiorników wodnych, takich jak rzeki, czy jeziora. 

Do zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu dochodzi w wyniku ukłucia przez zainfekowanego pajęczaka. W ten sposób wirus dostaje się do organizmu człowieka w momencie ukąszenia i namnaża się w komórkach skóry i okolicznych węzłach chłonnych, następnie dostaje się do naczyń krwionośnych. 

Jak objawia się kleszczowe zapalenie mózgu?

KZM zazwyczaj swoje objawy ujawnia od 7 do 14 dni po kontakcie z zakażonym kleszczem, jednak okres rozwoju choroby może trwać nawet do 30 dni. W stadium początkowym (zwiastunowym) objawy przypominają zwykłą grypę lub wirusowe schorzenie górnych dróg oddechowych, co utrudnia prawidłowe rozpoznanie choroby. 

Chorzy najczęściej uskarżają się na:

 • sztywność karku,
 • ból głowy,
 • wysoka temperatura ciała (do 40°C),
 • zawroty głowy,
 • wymioty,
 • nudności.

W przypadku cięższych postaci choroby pojawiają się objawy zapalenia mózgu, które wyróżniają:

 • zaburzenia świadomości, 
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaburzenia orientacji,
 • zaburzenia świadomości i pamięci. 

W skrajnych przypadkach może u pacjenta chorego na kleszczowe zapaleni mózgu wystąpić:

 • oczopląs,
 • zaburzenia mowy i połykania, wynikające z porażenia nerwów czaszkowych, 
 • drżenie kończyn. 

W najcięższej postaci tej choroby mogą wystąpić zaburzenia oddychania i krążenia, a nadmierna senność może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę. 

Co robić w przypadku wystąpienia objawów kleszczowego zapalenia mózgu??

Przede wszystkim, w przypadku kontaktu z kleszczem należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jeśli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy, wskazujące na możliwość zakażenia, należy podjąć leczenie objawowe, czyli przyjmować leki przeciwgorączkowe (pod ścisłym nadzorem lekarza). Z uwagi na to, że postawienie prawidłowej diagnozy może być z początku trudne, należy obserwować zachowania swojego organizmu i wszystko dokładnie przekazać lekarzowi, aby mógł wykluczyć inne schorzenia. Jeśli objawy wskazują na zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pacjent powinien zostać w szpitalu.

Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu

Chorzy otrzymują dożylne uzupełnianie niedoborów wodno-elektrolitowych, powstałych w związku z gorączką i wymiotami. Stosowane są także leki przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk mózgu, co łagodzi przebieg choroby i zmniejsza ryzyko powikłań. Pacjent w fazie objawowej powinien pozostawać w obserwacji szpitalnej.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: