Czy warto zdecydować się na operację korekty przegrody nosowej?

Operację przegrody nosowej nazywa się także septoplastyką – jest to zabieg, który może znacznie wpłynąć na poprawę jakości życia.  Osoby z krzywą przegrodą nosową mają trudności w oddychaniu, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czy warto zdecydować się na operację przegrody nosowej? Jak wygląda taki zabieg? 

Najczęstrze przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Czynników wywołujących krzywą przegrodę nosową może być wiele, trudno zatem określić jednoznaczną przyczynę. 

Do wystąpienia tej dolegliwości przyczyniają się:

 • urazy mechaniczne, powstające w wyniku wypadków lub uprawiania sportu,
 • wady wrodzone, krzywa przegroda nosowa może być rezultatem niepoprawnego wzrostu części chrzęstnej i kostnej twarzoczaszki,
 • skutek porodu – noworodki bardzo często rodzą się ze spłaszczonym nosem. U większości z nich nos prostuje się z upływem czasu samoistnie (do kilku tygodniu od narodzin).  U niektórych z nich tylko część tkanek wraca na właściwe miejsce, a niektóre pozostają skrzywione, tworząc krzywą przegrodę nosową. 

Krzywa przegroda nosowa – lista obiawów

Skrzywiona przegroda nosowa to przypadłość, dotykająca znacznej ilości ludzi. Najbardziej charakterystycznymi dla tej dolegliwości objawami są:

 • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak: zapalenie gardła, stany zapalne zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, 
 • nieustające uczucie zatkanego nosa,
 • głośne i uciążliwe chrapanie,
 • okresowe zatykanie uszu,
 • pogorszenie zmysłu powonienia,
 • nawracające bóle głowy,
 • krwawienie z nosa.

Skrzywienie przegrody nosowej bardzo często nie jest widoczne gołym okiem. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości już przy niewielkim skrzywieniu, a u niektórych duża asymetria nie daje żadnych objawów.

Jak wygląda zabieg korekcji przegrody nosowej?

Zabieg wymaga ingerencji chirurgicznej i polega na nacięciu nosa w okolicy przedsionka, a kolejno na odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. Jeśli jest to możliwe, lekarz przeprowadza korekcję chrząstki wewnątrz nosa, co pozwala na pozostawienie chrząstki (trzeba jej usuwać).

W przypadkach bardziej skomplikowanych, chrząstkę należy usunąć, a następnie odpowiednio przygotować i ponownie umieścić w nosie pacjenta. Operację przegrody nosowej można wykonać również przy użyciu metody endoskopowej. Zabieg endoskopowy jest mniej inwazyjny, a okres hospitalizacji nie trwa dłużej niż jeden dzień.

Wykonanie operacji przegrody nosowej jest zalecane na podstawie wskazań zdrowotnych, takich jak problemy z oddychaniem powodujące ryzyko zapalenia zatok, bóle głowy, krwawienia z nosa, a także z powodów estetycznych. Efekty operacji przegrody nosowej są trwałe.

Ile trwa zabieg korekcji nosa?

Czas trwania zabiegu korekcji nosa zależy indywidualnie od danego przypadku. Czas zabiegu wynosi od 30 do 90 minut. Operacja przegrody nosowej odbywa się w klinice All-Med w ramach Chirurgii Jednego Dnia

Operacja przegrody nosowej – rekonwalescencja 

Pacjent po wykonanym zabiegu poprawienia krzywej przegrody nosowej powinien stosować się do następujących zaleceń:

 • odpoczynek – najlepiej pozostawać w pozycji leżącej z lekko uniesioną głową,
 • odpuszczenie aktywności fizycznej na około tydzień,
 • stosowanie zimnych okładów na operowane miejsce, które przyczynią się do zmniejszenia opuchlizny. 

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: