Kamica nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

Kamica nerkowa, zwana także kamicą moczową występuje, gdy w nerkach lub innych częściach dróg moczowych wytrącają się związki chemiczne tworząc złogi, czyli kamienie. Jak objawia się kamica nerkowa i gdzie leżą przyczyny występowania tej choroby? Jak leczyć kamicę nerkową, kiedy kontaktować się z urologiem?

Kamica nerkowa – pełna definicja jednostki chorobowej

Kamica nerkowa to nic innego, jak obecność kamieni w układzie moczowym. Powstają one z substancji znajdujących się w moczu. W normalnej sytuacji substancje te rozpuszczają się, jednak czasem ich stężenie jest za duże, przez co nie rozpuszczają się całkowicie.

Najczestrze przyczyny kamicy nerkowej – lista

Do rozwoju tej dolegliwości przyczyniają się niżej wymienione czynniki:

    • mocz nie odpływa prawidłowo z obu lub jednej nerki (np. z powodu przerostu gruczołu krokowego),
    • występuje inna choroba sprzyjająca kamicy nerkowej, np. nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego i Crohna,
    • operacje jelita cienkiego,
    • przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D lub preparatów wapnia, albo bardzo duże dawki witaminy C.
    • w moczu znajduje się zbyt mało substancji, które hamują tworzenie się złogów (np. cytryniany, magnez).

Najczęstrze objawy kamicy nerkowej

Obecność kamieni w nerkach może przez długie lata nie dawać o sobie znać. W procesie rośnięcia kamienie mogą osiągać znaczne rozmiary i blokować prawidłowe funkcjonowanie elementów układu moczowego. Niekiedy zdarza się, że tępy ból pleców wywoływany przez kamienie przypisywany jest niesłusznie bólom kręgosłupa.

Kamicy nerkowej często towarzyszy kolka nerkowa w postaci nagłego i bardzo silnego bólu. Do kolki nerkowej dochodzi w momencie przemieszczania się kamienia z nerki do moczowodu, przez co dochodzi do podrażnienia lub nawet całkowitego zablokowania moczowodu.

Mocz wydawany podczas kolki nerkowej może być czerwonego koloru, z uwagi na obecność krwi. Niekiedy zdarza się, że atakom związanym z kolką nerkową towarzyszą wymioty.

Im mniejszego rozmiaru jest kamień, tym większa szansa na jego przedostanie się do pęcherza moczowego. Kamienie o większym rozmiarze powodują wolniejszy przebieg przedostawania się, przez co ataki kolkowe wówczas trwają dłużej.

Wśród objawów przedostawania się kamienia moczowego przez moczowód do pęcherza można zaobserwować także częste parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, a u mężczyzn – ból promieniujący do czubka prącia.

Kamica nerkowa – co zrobić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeżeli dolegliwości wystąpiły po raz pierwszy lub towarzyszy im gorączka lub dreszcze, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Także jeśli nudności i wymioty są na tyle nasilone, że uniemożliwiają przyjmowanie płynów i pokarmów, również należy skorzystać w pomocy lekarskiej.

Osoby z już rozpoznaną kamicą nerkową, u których  dolegliwości występowały w przeszłości i ustępowały w krótkim czasie (do paru dni), często wraz z wydaleniem drobnego kamienia, i u których nie występują inne, zwłaszcza przewlekłe choroby – mogą same rozpocząć leczenie, przyjmując dostępne bez recepty i polecone wcześniej przez lekarza leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz pijąc duże ilości płynów (ok. 3-4 litry).

Nie wolno podejmować próby samodzielnego leczenia objawów kolki nerkowej u dzieci i kobiet w ciąży.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: