Profilaktyka raka piersi – uchroń się przed nowotworem

Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc profilaktyki raka piersi. W tym miesiącu szczególnie zwraca się uwagę na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. W dzień 15. października przypada Europejski Dzień Raka Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Rak piersi u kobiet

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Początkowo nie daje on żadnych symptomów. Wczesne wykrycie choroby jest możliwe podczas wykonywania regularnych badań mammograficznych i daje szansę na całkowite wyleczenie i pokonanie choroby.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z najczęstszych powodów przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć zdarza się to bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Na czym polega profilaktyka raka piersi?

Profilaktyka raka piersi polega na wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, zanim pojawią się pierwsze objawy. Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Im mniejszy guz lub też wykryta zmiana, która jest niewyczuwalna badaniem ,,ręcznym”, tym większa szansa na to, że nowotwór nie będzie dawał przerzutów.

Do wykrycia raka piersi stosuje się takie badania, jak:

  • mammografia;
  • ultrasonografia;
  • badanie lekarskie wykonywane przez ginekologa lub przez lekarza rodzinnego;
  • samobadanie piersi;
  • udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Samobadanie piersi – kontroluj samodzielnie!

Brak doświadczenia w samodzielnym badaniu swoich piersi z reguły pozwala na wykrycie guzka dopiero, gdy ma on więcej, niż  1 cm średnicy. Ograniczeniem takiego badania może być także obecność zbitej tkanki gruczołowej lub też umiejscowienie guza w głębszym obszarze piersi, które nie daje możliwości do samodzielnego wykrycia guza.
Pomimo to, warto obserwować swoje ciało i badać je na miarę swoich możliwości. Każda najmniejsza dolegliwość może być sygnałem ratującym życie.

Badanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu, u kobiet po ok. 7-10 dniu od rozpoczęcia miesiączki, kiedy piersi nie są już nabrzmiałe. Dobrym sposobem na wykonanie takiego badania jest namydlenie ciała i powolne przesuwanie opuszek palców po piersi, stosując delikatny nacisk. Wykonywane ruchy powinny odbywać się od góry w dół oraz okrężnie.

Grupa podwyższonego ryzyka

Jeśli jesteś kobietą w przedziale wiekowym 50-69 lat, jesteś bardziej narażona na zachorowanie na raka piersi. Kobietom w tej grupie wiekowej zaleca się wykonywanie badań profilaktycznych co dwa lata.

Więcej o profilaktyce raka piersi przeczytasz w tych naukowych opracowaniach:

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: