Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Od 22. stycznia istnieje możliwość zapisów na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób po 70. roku życia. Istnieją cztery możliwe sposoby rejestracji. W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie? Kiedy należy zgłosić się na szczepienie oraz gdzie będą one wykonywane?

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Od 22. stycznia 2021 r. od godz. 6:00 rano mogą rejestrować się na szczepienia osoby, które ukończyły 70 lat. Proces szczepień dla osób w tej grupie wiekowej rozpocznie się 25. stycznia.

Na szczepienie przeciw COVID-19 można zarejestrować się na cztery sposoby:

  • przez SMS – aby dokonać rejestracji poprzez SMS, należy wysłać wiadomość o treści SzczepimySie na numer + 48 664 908 556. W informacji zwrotnej, pacjent otrzymuje SMS z prośbą o przesłanie swojego numeru PESEL oraz kodu pocztowego miejsca, w którym mieszka. W ten sposób pacjent trafia do systemu, a gdy pojawi się nowa partia szczepionek oraz nowe terminy, do pacjenta oddzwoni konsultant i zaproponuje konkretną datę.
  • poprzez całodobową i bezpłatną infolinię 989 – korzystając z infolinii wystarczy podać numer PESEL i numer telefonu, a informacja z potwierdzeniem umówienia wizyty zostanie pacjentowi wysłana SMS-em. Podczas rejestracji wybiera się konkretny termin oraz miejsce szczepienia.
  • poprzez portal pacjent.gov.pl – w procesie rejestracji pacjent otrzymuje do wyboru pięć dostępnych terminów w punktach szczepień znajdujących się w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Po dokonaniu rejestracji, na podany numer telefonu pacjent otrzymuje powiadomienie SMS. Kolejne powiadomienie przyjdzie na dzień przed terminem szczepienia.
  • przez kontakt z wybranym punktem szczepień – e-skierowanie można też zrealizować w wybranym punkcie szczepień, wcześniej umawiając się na wizytę. Podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania, wystarczające jest podanie swoich danych osobowych. System automatycznie weryfikuje ważność e-skierowania.

Kiedy należy zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19?

Po dokonaniu przez pacjenta rezerwacji szczepienia, system wysyła wiadomość SMS z informacją o terminie i miejscu szczepienia. Kolejna wiadomość zostanie wysłana na dzień przed planowanym szczepieniem. Pacjent od razu zostaje zapisany na dwie wizyty, celem przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

System wysyła przypomnienie także o drugiej planowanej wizycie. Warto zaznaczyć, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 jest dobrowolne i darmowe. Szczepionki nie można samodzielnie nabyć w aptece, ponieważ preparat musi być przechowywany w odpowiedniej temperaturze i w szczególnych warunkach.

Informacja potwierdzająca zaszczepienie pacjenta, wprowadzana jest do e-karty szczepień, a sam pacjent otrzyma również zaświadczenie o szczepieniu.

Gdzie będą realizowane szczepienia przeciw COVID-19?

Szczepienia przeciw COVID-19 będą odbywały się m.in. w:

  • placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ);
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • mobilnych zespołach szczepiących;
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

W Centrum Medycznym All-MED szczepienia będą odbywały się od 26 stycznia 2021 r.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: