Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Choroby serca w pandemii – wyjaśnia kardiolog, dr Dariusz Karalus

Pandemia od ponad dwóch lat wywiera negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne Polaków. O wpływie pandemii na zdrowie serca i układu naczyniowego opowiada nasz ekspert – doktor Dariusz Karalus, kardiolog.
badanie stetoskopem

Spis treści

Pandemia od ponad dwóch lat wywiera negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i  fizyczne Polaków. Rezygnacja z aktywności fizycznej, ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu i realizowania pasji, sięganie po używki – to jedne z czynników, które pogłębiają problemy zdrowotne na całym świecie. O wpływie pandemii na zdrowie serca i układu naczyniowego opowiada nasz ekspert kardiologii – doktor Dariusz Karalus.

W jaki sposób pandemia zmieniła nawyki Polaków?

Dr Dariusz Karalus: Oczywiste ograniczenia nakładane na społeczeństwo, ale również zwykła obawa o własne zdrowie skutkują wyraźnie zauważalnym trendem w ograniczeniu aktywności fizycznej. Gdy zamknięto siłownie, kluby fitness, baseny i inne ośrodki kultury fizycznej, siłą rzeczy ludzie nie mieli gdzie uprawiać sportów.

Niewielki odsetek zmobilizował się na tyle, aby przenieść aktywność w warunki domowe. Po zdjęciu obostrzeń sytuacja aktywności fizycznej i amatorskiego uprawiania sportu stopniowo ulega poprawie, ale jest to trend bardzo powolny. Należy pamiętać również o tym, że część z tych miejsc aktywności została ostatecznie zamknięta, ponieważ nie podołała ekonomicznie nałożonym restrykcjom.

Również konieczność przejścia na pracę zdalną, tzw. home-office oraz e-learning spowodowały, że ludzie przez wiele tygodni, a czasem miesięcy zmuszeni byli do siedzącego, względnie „leżącego” trybu życia przed monitorem komputera, bez konieczności choćby porannego rozruchu, chodzenia po schodach, podróży komunikacją miejską, rowerem lub autem, przemieszczania się w miejscu pracy.

To oczywisty spadek dziennego wydatku energetycznego. Co więcej, kanapowy tryb życia, brak dostępnych rozrywek na zewnątrz wymuszający spędzanie większej ilości godzin przed telewizorem czy komputerem, stres związany z obawą o swoje zdrowie i sytuację ekonomiczną – to wszystko wywoływało w wielu ludziach niezdrowe, niehigieniczne zachowania żywieniowe. Znacznie wzrosła konsumpcja słodyczy, przekąsek (popcorn, chipsy przy Netflixie), ale co gorsza również palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Jak to przekłada się na zdrowie serca i układu sercowo-naczyniowego?

Dr Dariusz Karalus: Warunki pandemii wywołały niekorzystny trend w nawykach zdrowotnych ludzi. Dodatni bilans kaloryczny wynikający z ograniczenia aktywności fizycznej oraz złych zachowań żywieniowych powoduje zwiększony odsetek otyłości, rozwoju cukrzycy oraz zaburzeń lipidowych.

Są to znane od dawna najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.Wśród nich najważniejsze to miażdżyca i jej manifestacje kliniczne –  np. choroba niedokrwienna serca i zawał serca czy nadciśnienie tętnicze. Również palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu przyczyniają się do zwiększonego ryzyka wystąpienia nie tylko chorób sercowo-naczyniowych, ale pulmonologicznych, onkologicznych i innych.

Strach przed zakażeniem spowodował rezygnację z wizyt w gabinetach lekarzy oraz z planowych operacji. Jak to zmienić?

Dr Dariusz Karalus: Z jednej strony oczywisty jest strach pacjenta przed wizytą w zakładzie opieki zdrowotnej, gdzie skupisko pacjentów oraz personelu to  ryzyko transmisji zakażenia. Z drugiej strony ograniczenia nakładane przez administrację (wstrzymanie pracy poradni specjalistycznych, zamykanie oddziałów specjalistycznych, wstrzymywanie planowanych procedur medycznych) spowodowały znaczne ograniczenie kontaktu pacjentów nie-covidowych z systemem opieki zdrowotnej i bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Po 2 latach pandemii wiemy już, że niesie to ze sobą bardzo negatywne skutki zdrowotne, gdyż inne choroby wcale nie przestały istnieć, nie spowolniły. Zostały jedynie zaniedbane. Należy to zmienić jak najszybciej, gdyż pozostawienie wielu chorób „samych sobie” będzie skutkowało na wiele lat pogorszeniem wskaźników zachorowalności i umieralności, a powrót  poziomu opieki zdrowotnej do stanu sprzed pandemii będzie wymagał wielkiego wysiłku.

Jak zmienić strach pacjenta przed kontaktem z lekarzem?

Dr Dariusz Karalus: Najważniejszą i najskuteczniejszą metodą są szczepienia ochronne. Już dziś wiemy, że przyjęcie dwóch dawek szczepienia, a następnie dawki przypominającej – tzw. “boostera” znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i jego ciężkiego przebiegu, a nawet śmierci.

Wiemy również, że szczepienia nie chronią w pełni przed zakażeniem, natomiast dają ogromną szansę na łagodny przebieg choroby i szybkie wyzdrowienie. Dlatego należy edukować pacjentów w tym zakresie i zachęcać do przyjęcia szczepienia.  Dotyczy to również pracowników ochrony zdrowia. Aktualnie każdy powinien posiadać paszport covidowy, aby pacjent mógł czuć się bezpiecznie wiedząc, że pracownicy placówki są w pełni zaszczepieni.

Oprócz tego należy przestrzegać reżimu sanitarnego, według aktualnie obowiązujących wytycznych sanitarno-epidemiologicznych (wizyty na wyznaczoną godzinę, dystans odległości w miejscach wspólnych, maseczki ochronne, płyny dezynfekcyjne w każdym pomieszczeniu).

Jak kardiolog w gabinecie dba o reżim sanitarny, zarówno w trakcie konsultacji jak i badań?

Dr Dariusz Karalus: To jak wyżej już wspomniałem- odzież ochronna, rękawiczki jednorazowe, maseczka FFP2, dezynfekcja powierzchni, sprzętu, klawiatury i inne – zgodnie z bieżącymi wytycznymi.

W naszym centrum medycznym trwa wlasnie program profilaktyczny ZDROWE SERCE 10

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj