Adjuwantowe leczenie czerniaka :)

Leczenie czerniaka niwolumabem w ramach programu lekowego ,,Leczenie uzupełniające czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem (ICD-10 C 43)” będzie finansowany ze środków publicznych już wkrótce. W praktyce oznacza to rewolucję w leczeniu złośliwego nowotworu i ogromną nadzieję dla chorujących na tę straszną chorobę.

Terapie adjuwantowe jako metody uzupełniające leczenie w walce z czerniakiem

Terapie adjuwantowe są to metody uzupełniające, które znajdują swoje zastosowanie po leczeniu chirurgicznym, po to by wyeliminować ryzyko wystąpienia przerzutów w przyszłości. Pozwalają znacznie poprawić rokowania pacjenta. Według przeprowadzonych badań stosowanie niwolumabu w leczeniu uzupełniającym diametralnie zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu.

Immunoterapia nowotworu

Immunoterapia to innowacyjna strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywowaniu układu immunologicznego, posiadającego naturalne mechanizmy obrony przeciwnowotworowej. Immunoterapia zrewolucjonizowała leczenie nowotworów, wydłużając życie pacjentów chorych na najcięższe, nieoperacyjne czerniaki złośliwe. Kolejny krok to wyżej wspomniana terapia adjuwantowa, z której obecnie korzysta już kilkoro pacjentów w ramach RDTL, czyli Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowych.

27 maja Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała za zasadne finansowanie niwulambu w ramach leczenia uzupełniającego dla pacjentów po chirurgicznym usunięciu czerniaka.

Zastosowanie takiego leczenia może zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu o aż 20%. Jest to zatem program niezbędny i niezmiernie potrzebny, aby więcej chorych mogło z niego skorzystać. Aby tak się stało potrzebna jest pozytywna opinia  Ministra Zdrowia, liczymy na to że podobnie jak AOTMiT dostrzeże w programie ogromną szansę dla chorych.

Podejrzewasz u siebie czerniaka? Natychmiast umów wizytę u dermatologa!

Miażdżyca – przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie :)

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą tętnic. Najczęściej obejmuje tętnice średniej wielkości, czyli tętnice wieńcowe, biodrowe, szyjne, nerkowe. Początek zmian miażdżycowych można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie, ale jej pierwsze objawy  obserwuje się u osób po 50. roku życia. Czym jest miażdżyca, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia?

Przyczyny miażdżycy

Do przyczyn miażdżycy zaliczamy:

Objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy różnią się w zależności od tego, jakiego organu dotyczy miażdżyca.

Skutki i powikłania miażdżycy

Skutkami miażdżycy są zaburzenia w przepływie krwi w narządach oraz zatory w tętnicach, prowadzące do kolejnych chorób, takich jak:

Miażdżyca – zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy zalecane jest przede wszystkim stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety oraz uprawianie aktywności fizycznej. Ważne jest, by w codziennych posiłkach ograniczać produkty zawierające duże ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i cholesterolu. Głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe, a sam jadłospis powinien być bogaty w różnego rodzaju warzywa i owoce. Należy także zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie alkoholu.

Miażdżyca – leczenie

Na tę chwilę metodą walki z miażdżycą jest leczenie chirurgiczne, polegające na operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej lub też na ominięciu zwężonego fragmentu naczynia pomostem naczyniowym, czyli by-passem. Innym sposobem jest leczenie zwężonych tętnic poprzez wewnątrznaczyniowe poszerzanie. O metodach leczenia decyduje lekarz kardiolog, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu szeregu badań.  

Choroba wieńcowa – Przyczyny, objawy, leczenie :)

Choroba wieńcowa, zwana inaczej chorobą niedokrwienną to przewlekły stan chorobowy, spowodowany niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego. Jak zapobiegać chorobie wieńcowej i jak ją leczyć? Jakie są  przyczyny i objawy choroby niedokrwiennej?

Choroba wieńcowa – przyczyny

Na występowanie choroby wieńcowej ma wpływ wiele czynników, które dzielimy na pierwotne i wtórne. Do czynników pierwotnych należą zmiany w tętnicach wieńcowych, które utrudniają przepływ krwi, a to z kolei wiąże się z dostarczaniem niewystarczającej ilości tlenu do komórek mięśnia sercowego. Czynnikami wtórnymi są wszystkie sytuacje, które nie mają żadnego związku z tętnicami wieńcowymi.

Najczęstsze przyczyny choroby wieńcowej pierwotnej:

Przyczyny choroby wieńcowej wtórnej:

Objawy choroby wieńcowej

Najczęstsze objawy choroby niedokrwiennej:

Zdarzają się sytuacje, gdy choroba wieńcowa nie daje żadnych objawów, a chory dowiaduje się o niej dopiero po zawale.

Choroba wieńcowa – Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby niedokrwiennej serca rozpoczyna się przede wszystkim od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Przy podejrzeniu choroby wieńcowej internista powinien skierować pacjenta na wizytę do lekarza kardiologa. Do postawienia dokładnej i jednoznacznej diagnozy konieczne jest wykonanie badań: EKG, UKG oraz badanie enzymów sercowych. W przypadku konieczności zobrazowania tętnic wieńcowych należy wykonać także koronarografię.

Leczenie choroby wieńcowej

Przy występowaniu choroby wieńcowej należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia: zdrowo się odżywiać (stosować zbilansowaną dietę ubogą w tłuszcze zwierzęce) i ruszać się na tyle, na ile pozwala czas i kondycja. Należy także zadbać o spokojny sen, ograniczyć palenie papierosów, picie alkoholu oraz wyeliminować z życia stres. Stosowanie kwasu foliowego pozwoli ograniczyć homostyceiny we krwi.

 

Anoreksja – przyczyny, objawy, rozpoznanie :)

Anoreksja (zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym) jest zaburzeniem odżywiania o podłożu psychicznym. Osoba chora na anoreksję świadomie i obsesyjnie dąży do utraty masy ciała, co może prowadzić do drastycznego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci. Jak przebiega anoreksja i kogo najczęściej dotyczy? Jak leczyć anoreksję?

Anoreksja jest poważną chorobą, na którą najczęściej zapadają młode kobiety, w wieku od 12-25 lat. Nie jest to jednak reguła, ponieważ w ostatnim czasie zanotowano także większy odsetek zachorowalności wśród chłopców i osób dorosłych w różnym wieku. Według badań, skłonności do zapadania na tę chorobę leżą w genach, natomiast w większości przypadków choroba generowana jest przez czynniki środowiskowe. W dzisiejszej dobie mediów społecznościowych, gdzie model szczupłej kobiety promowany jest na każdym kroku, młode osoby upatrują sobie w tych schematach wzoru do naśladowania.

Objawy anoreksji

Początkowo trudno dostrzec objawy anoreksji, bowiem cały proces chorobowy ma swoje źródło w psychice osoby chorej. Jakie są zauważalne objawy anoreksji?

Chorujący na anoreksję tracą kontrolę nad swoim odchudzaniem, bowiem pomimo znacznej i widocznej utraty masy ciała nie rezygnują z dalszej walki i kontynuują proces odchudzania oraz spalania kalorii. Wraz z rozwojem choroby cały problem się powiększa, objawy się nasilają – chorzy całe swoje życie podporządkowują manii odchudzania, nie dostrzegają nadmiernego wychudzenia. Nie reagują także na opinie i uwagi osób ze swojego otoczenia dotyczące ich problemu, choroby czy wyglądu. Chorzy na anoreksję stopniowo wycofują się z życia społecznego, izolując się od otoczenia i zamykając się w sobie.

Przyczyny anoreksji

Jak dowodzą badania same predyspozycje genetyczne nie są wystarczające do wystąpienia anoreksji.

Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się czynniki psychologiczne:

 

Czynniki środowiskowe:

Rozpoznanie anoreksji

Schorzenie najczęściej rozpoznawane jest przez osoby z bliskiego otoczenia osoby chorej – rodzinę, przyjaciół lub nauczycieli w szkole. Ustalenie i rozpoznanie choroby jest bardzo czasochłonne i potrafi trwać nawet do 5 lat.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich choruje na anoreksję skontaktuj się z naszym psychologiem klinicznym dr Katarzyną Rybińską, specjalistą schorzeń związanych z zaburzeniami o podłożu psychicznym.

Grzybica pochwy – objawy, leczenie, profilaktyka :)

Grzybica pochwy zwana także kandydozą to infekcja, która dotyka kobiet w różnym wieku. Dochodzi do niej, gdy zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna. Grzybicę pochwy należy niezwłocznie wyleczyć, zanim dojdzie do powikłań. Czym objawia się grzybica pochwy i jak należy postępować, gdy spotka nas ten przykry problem?

Grzybica pochwy – objawy

Do głównych objawów grzybicy pochwy należą upławy, pieczenie, świąd, którym może niekiedy towarzyszyć ból. Wydzielina z pochwy zdrowej kobiety jest bezwonna, przejrzysta lub lekko biaława i śliska w dotyku. Jeśli zaobserwujesz u siebie białe zabarwienie wydzieliny, możesz podejrzewać, że masz infekcję pochwy. Infekcji często towarzyszy suchość pochwy oraz ogólny dyskomfort. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Wszystkie wymienione dolegliwości nasilają się w drugiej połowie cyklu, a także po stosunku. Często zdarza się, że infekcja nie daje żadnych objawów i jest wykrywana dopiero podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Zakażenie grzybicą może samoistnie zanikać i nawracać, dlatego też ustąpienie dolegliwości nie jest sygnałem, że infekcja została wyleczona.

Co zrobić, gdy mam grzybicę pochwy?

Przede wszystkim, należy podjąć niezwłocznie kroki prowadzące do jak najszybszego wyleczenia zakażenia. Na początek należy zastosować probiotyki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego, które pomogą odbudować zniszczone, dobre dla organizmu bakterie, np. po kuracji antybiotykowej. Naturalną florę bakteryjną w pochwie tworzą miliony mikroorganizmów, a pałeczki kwasu mlekowego nadają kwaśny odczyn chroniący przed atakiem chorobotwórczych wirusów, bakterii i grzybów. Wówczas, gdy w organizmie zabraknie tychże pałeczek, zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna i dochodzi do zakażeń.

Co wywołuje grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy może dotknąć każdej kobiety, bez różnicy w jakim jest wieku. Najbardziej podatne na infekcje są kobiety w okresie menopauzy, ponieważ wtedy pochwa kobiety staje się suchsza, niż wcześniej, co z kolei przyczynia się do zwiększenia ryzyka dojścia do zakażenia. Słabo lub nie nawilżone błony śluzowe okolic intymnych mają tendencję do ulegania podrażnieniom, co znacznie ułatwia wnikanie grzybów do organizmu. Rozwojowi infekcji sprzyjają także:

Grzybica pochwy – powikłania

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję intymną, niezwłocznie podejmij walkę, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych powikłań. Nawracająca lub przewlekła grzybica może skutkować dojściem do zakażenia kanału szyjki macicy i jajowodów, co w efekcie może wywołać bezpłodność lub zakażenie innych narządów wewnętrznych.

Grzybica pochwy – profilaktyka

Aby uniknąć infekcji pochwy, warto zadbać o swoją higienę. Przede wszystkim pamiętaj, aby odświeżać się dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Przygotuj sobie także osobny ręcznik do wycierania okolic intymnych. Pamiętaj, aby wycierać się suchym ręcznikiem, ponieważ na mokrym mogą znajdować się grzyby. Ostrożnie korzystają z toalet publicznych. W przypadku stosowania kuracji antybiotykowej wspieraj się probiotykami, stosuj je na wszelki wypadek także dopochwowo.  Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Dowiedz się więcej, na temat prowadzonych badań klinicznych w zakresie leczenia grzybicy pochwy.

Atak paniki – czym jest i jak go leczyć? :)

Atak paniki to nagłe uczucie silnego lęku, które niekoniecznie musi być wynikiem jakiegokolwiek wydarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że ataki paniki mają podłoże psychologiczne. Jakie objawy towarzyszą atakom paniki? Jak poznać, że to akurat atak paniki i w jaki sposób pomóc osobie, u której on wystąpił?

Co to jest atak paniki?

Ataki paniki są zaburzeniem emocjonalnym, podobnie jak depresja. Dwukrotnie częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn i dotyczą ok. 9% społeczeństwa. Osoba, u której wystąpił atak paniki czuje silną obawę o swoje życie, której towarzyszą duszności, ucisk w klatce piersiowej i kołatanie serca, niekiedy migreny i bóle brzucha. Ataki paniki trwają od kilkunastu minut do ok. 1 godziny, a swoje apogeum osiągają po kilku minutach od wystąpienia ataku. Osoba, która ma atak uskarża się na problemy z oddychaniem oraz zawroty głowy, wygląda na odrealnioną od rzeczywistości.  

Atak paniki – Przyczyny

Napady paniki często są wynikiem traumatycznych przeżyć, które wywołały u chorego w przeszłości silne emocje. Zazwyczaj są to sytuacje, z którymi dana osoba nie potrafi sobie poradzić, jak np.: utrata dziecka, choroba bliskiej osoby, czy rozwód. Równie dobrze nie muszą mieć żadnej przyczyny – przychodzą samoistnie.

Nieleczone ataki paniki przyczyniają się do wykształcania się agrofobii, czyli zaburzenia polegającego na tym, że człowiek zaczyna się obawiać napadu lęku. Aby go ponownie nie uświadczyć, zaczyna unikać sytuacji, które potencjalnie mogłyby go wywołać. Osoby u których wystąpił już atak paniki często boją się o swoje życie, dlatego rezygnują z prowadzenia samochodu, unikają mostów w obawie, że właśnie wtedy mógłby niespodziewanie pojawić się lęk. Często zdarza się, że takie osoby wymagają całodobowej obecności drugiego człowieka, ponieważ wtedy czują się bezpieczne.

Jak się zachować podczas ataku paniki?

Ważne jest, aby zrozumieć czym tak naprawdę jest atak paniki i nauczyć się postępowania w przypadku jego wystąpienia. Przede wszystkim należy unikać sytuacji mogących wywołać stres lub lęk. Jeśli mamy bardzo stresującą pracę, lepiej zastanowić się nad jej zmianą. Jeśli mamy problemy osobiste, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, najlepiej udać się do specjalisty – rozmowa z psychologiem potrafi zdziałać cuda.

Warto także zapoznać się z technikami relaksacyjnymi, takimi jak na przykład świadome oddychanie, które doskonale redukuje stres, pomaga się odprężyć, dotlenia, rozluźnia mięśnie.

Warto także mieć przy sobie lek uspokajający, który obniży ciśnienie krwi i wyciszy organizm. Doskonałym sposobem na walkę ze stresem jest aktywność fizyczna, która przyczynia się do redukcji stresu i napięcia.

Jeśli napady lęku wracają często, warto zdecydować się na psychoterapię.

7 najlepszych kawiarni w Łodzi :)

Łódź to miasto, w którym nie ma miejsca na nudę, zwłaszcza jeśli chodzi o gastronomię. Zróżnicowana oferta lokali sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podobnie jest z kawiarniami, bo przecież kawa kawie nierówna. Przygotowaliśmy listę kawiarni w Łodzi, które naprawdę warto odwiedzić, nie tylko ze względu na kawę, ale także na coś słodkiego. Co ciekawe, w Łodzi powstaje coraz nowych miejsc, w których można skosztować fit słodyczy.

Jakie kawiarnie warto odwiedzić w Łodzi?

Łódzcy smakosze kawy mają tu naprawdę spore pole do popisu. Oczywiście, najchętniej przesiadują na ul. Piotrkowskiej, zwłaszcza latem, kiedy do woli mogą korzystać z ogródków ciesząc się kolorami tętniącej życiem najbardziej popularnej ulicy w Łodzi. Są też tacy, którzy mają swoje ulubione, osiedlowe miejsca. Znajdziecie tu zatem listę miejsc zarówno w centrum, jak i nieco dalej.

Legal Cakes, ul. Piotrkowska 56

Jeśli lubisz słodkości, ale starasz się dbać o linię, to Legal Cakes jest z pewnością miejscem odpowiednim dla Ciebie. Jest zdrowo i bezglutenowo, a oprócz deserów zjecie tam także śniadania. W większości produktów nie znajdziecie też laktozy. Twórcy Legal Cakes postanowili odwzorować smaki tradycyjnych ciast, zastępując niezdrowe składniki tymi pełnowartościowymi. Co ciekawe, na miejscu znajdziecie dokładny opis składników, z których składa się danie, a także jego wartości odżywcze. Dużym plusem jest fakt, że Legal Cakes otwiera się już o 8:30 (od poniedziałku do piątku), w weekendy od 10, cały tydzień czynne do godziny 21:00.

Hot Air Cafe, ul. Piotrkowska 217

https://www.facebook.com/HotAirCafe/

Hot Air Caffe to miejsce, które znajduje się na tzw. Mini Offie po sąsiedzku z Klubem Wino, przy ul. Piotrkowskiej 217. Wyróżnia się przede wszystkim przestrzenią – większość kawiarni to z reguły niewielkie, kameralne lokale. W Hot Air Caffe pomimo sporej powierzchni znajduje się niewiele miejsc, które pomieszczą gości, zatem faktycznie można cieszyć się przestrzenią.  Co jeszcze? Uwagę z całą pewnością przykuwa niecodzienny, oryginalny wystrój kawiarni. Jeśli skierujecie wzrok ku górze, Waszym oczom okaże się sterowiec na suficie wykonany przez słynnego łódzkiego grafika Cypriana Łukasika. Ściany pokrywają murale. Ale do sedna, kawa parzona jest tu po mistrzowsku przez baristów. Kawy pochodzą z polskich palarni, a ich przyrządzanie to prawdziwa sztuka. Na miejscu możecie także kupić kawę i zabrać ją do domu. Choć Hot Air Caffe to typowa kawiarnia, znajdziecie tu także coś słodkiego, m.in. sernik, brownie czy tartę z nutellą.

Kawiarnia czynna od czwartku do niedzieli w godzinach od godziny 9:00 do godziny 20:00, natomiast w piątki i w soboty w godzinach od 9:00 do 21:00.

Dzień Dobry Caffe, ul. Narutowicza 57

https://www.facebook.com/dziendobrycaffe/

Dzień dobry Caffe to nie tylko kawiarnia, ale i bistro. W menu oprócz kawy znajdziecie także m.in. kanapki na ciepło, sałatki, naleśniki, czy burgery. Wchodząc do lokalu widać, że włożono wiele serca w jego urządzenie, zadbano o każdy szczegół. Nie ma takiej osoby, której nie skradłby serca przepiękny taras w francuskim stylu z widokiem na Plac Dąbrowskiego. Waszą uwagę na pewno przykuje także niecodzienna kolekcja… luster. Ceny są przystępne, menu zaprezentowane w ciekawe sposób, a oczekiwanie na danie nie trwa długo. Zatem to idealne miejsce na szybką kawę, śniadanie czy lunch. Jeśli chcesz zjeść śniadanie przed pracą, to wybierz się właśnie do Dzień Dobry Caffe. Czynne od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do 20:00, w soboty od 8:00, a w niedziele od 9:00.

Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9

https://www.facebook.com/owoceiwarzywa/

Owoce i Warzywa to kawiarnia, choć raczej klubokawiarnia. Często odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy, projekcje. Znajdziecie tu kawy przyrządzane na wiele sposobów, między innymi alternatywny drip, aeropress a także tradycyjny ekpres ciśnieniowy. Co ciekawe, Owoce i Warzywa serwują także nitro, czy lekko gazowaną kawę z pianką. W ofercie znajdziecie także wegetariańskie śniadania i lunche oraz pokaźną ilość alkoholi do wyboru.

Qubek Cafe, ul. Gdańska 141

https://www.facebook.com/QubekCafe/

Kolejna miejscówka z świetnym, oryginalnym i przytulnym wystrojem nawiązującym do kawy. Kawa sprowadzana jest prosto z palarni w Rzymie. Zaraz obok wyśmienitej kawy znajdziecie przepysznie wyglądające desery: ciasta i tarty wypiekane przez gospodynie domowe. Nie ulega wątpliwości, że duży plus należy się za naprawdę bogatą ofertę śniadaniową. Jest także możliwość samodzielnego skomponowania tego, co znajdzie się na Waszym talerzu. Na miejscu przyrządzane są kanapki, sałatki, smoothie, lemoniady, ilości są pokaźne, ale nie martwcie się, jeśli braknie Wam miejsca to możecie zabrać ciacho na wynos.

Czynne od poniedziałku do soboty w od godziny 9:00 – 21:00, w niedzielę między 10:00 – 20:00.

Caffe przy Ulicy, ul. Łagiewnicka 120, ul. Kostki Napierskiego 1

https://www.facebook.com/caffeprzyulicy/

Caffe przy Ulicy ma dwie lokalizacje – jedną na Bałutach, a drugą na Chojnach. To miejsce, gdzie królują cudowne kawy i herbaty sezonowe. Oprócz tego, naprawdę bogata oferta śniadaniowa – od jajecznicy, przez croissanty, aż do twarożku. Ogromny wybór kanapek i sałatek. Oczywiście, znajdzie się też coś dla wegetarian.

Otwarte codziennie od 8:00 – 20:00, z wyjątkiem niedziel – otwierają o 10:00.

Przędza, ul. Piotrkowska 107

https://www.facebook.com/przedza.kawiarnia/

Jak Przędza, to logo z przędzy. A poza tym bogate menu z ofertą śniadaniową i lunchową, ciasta i tarty. Jednak to kawa odgrywa tu główną rolę. Oprócz kawy przygotowywanej w ekspresie ciśnieniowym, w Przędzy można spróbować także parzonej alternatywnymi sposobami. Właściciel zaznacza, że kawa musi być świeżo palona. Obok kawy, znajdziecie także ciekawe smaki herbat, takie jak np. ,,truskawka w czekoladzie”.

Czynne od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do godziny 22:00, a w soboty i niedziele od 11:00 do 22:00.

 

29 miejsc w Łodzi na spędzenie czasu z dzieckiem :)

W latach 90. ubiegłego wieku w restauracjach można było palić papierosy, a z dziećmi można było wychodzić co najwyżej przed blok. Dziś na szczęście sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Praktycznie w każdym większym mieście aż roi się od miejsc dedykowanych dla danych grup społecznych, czy wiekowych. Nie inaczej jest w Łodzi. W zasadzie na każdym osiedlu znajdują się miejsca stworzone z myślą dla mam i ich pociech.

Gdzie zatem spędzić wolny czas z dziećmi w Łodzi? Okazuje się, że w naszym mieście można spotkać naprawdę sporo fajnych atrakcji, które przypadną do gustu nie tylko pociechom, ale i ich rodzicom. Wspólna zabawa to nie tylko najlepsza forma spędzenia wolnego czasu poza domem, ale także doskonały sposób na pokazywanie dziecku świata, poprzez poznawanie nowych miejsc i przeżywanie wspaniałych doświadczeń. Poniżej znajdziecie listę kilkudziesięciu fajnych, unikalnych miejsc.

Lodowiska w Łodzi

Ile lodowisk w Łodzi kojarzycie? Uwierzcie, że jest ich o wiele więcej, niż myślicie! Niezależnie od tego, w którym zakątku Łodzi mieszkacie na pewno znajdziecie jakieś nieopodal.

Lodowisko Bombonierka

Łódź, Stefanowskiego 28

Lodowisko Bombonierka kojarzone rzecz jasna przez większość z Was wchodzi w skład obiektów łódzkiego MOSIR-u, i znajduje się w dzielnicy Polesie. Na miejscu do dyspozycji wypożyczalnia łyżew. Oprócz tego, że tzw. ,,Bombonierka” jest obiektem rekreacyjnym, odbywają się tu także zawody m.in. w łyżwiarstwie figurowym na lodzie, treningi hokeistów i mecze hokejowe, oraz treningi łyżwiarzy figurowych.

Czynne od wtorku do niedzieli.

Lodowisko w Manufakturze

Łódź, ul. Karskiego 5

To lodowisko znane jest chyba każdemu łodzianinowi – nic dziwnego, znajduje się na rynku najpopularniejszego łódzkiego centrum handlowego. Rodzice chętnie zabierają tam swoje pociechy, ponieważ można to miejsce, gdzie można zaplanować dzień pełen atrakcji dla całej rodziny. W Manufakturze nie ma miejsca na nudę!

Czynne przez cały tydzień.

Lodowisko ,,Retkinia”

Łódź, ks. Popiełuszki 13b

Kolejne lodowisko wchodzące w składu obiektów łódzkiego MOSIR-u, mieszczące się na Retkini.

Czynne przez cały tydzień

Lodowisko przenośne ,,Wodny Raj”

Łódź, ul. Wiernej Rzeki 2

Przenośne lodowisko zlokalizowane na osiedlu Teofilów przy pływalni „Wodny Raj”, działające ,,pod chmurką”. Ogrodzone i oświetlone, o wymiarach 20×30 metrów, które pomieści około 200 osób! Otwarcie lodowiska uzależnione jest od panujących warunków pogodowych, także przed wyjściem z domu koniecznie sprawdźcie jaka prognoza zapowiada się na najbliższy czas. Przy lodowisku działa wypożyczalnia łyżew.

Lodowisko przenośne ,,Przy Stawach Jana”

Łódź, ul. Rzgowska 242

Podobnie, jak w przypadku lodowiska ,,Wodny Raj”, jest to lodowisko na świeżym powietrzu, więc można z niego skorzystać, jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające. Można także na miejscu wypożyczyć łyżwy.

Łódzka Palmiarnia
Łódź, Piłsudskiego 61 (Park Źródliska I)

Źródło: https://www.facebook.com/palmiarnialodz/

Łódzka Palmiarnia to jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie! Mieści się w najstarszym Parku Źródliska I w Łodzi, który wpisany jest do rejestru zabytków. To miejsce pełne ciepła, wprowadzające w klimat egzotyki, gdzie kolekcja ogrodu liczy ponad 2400 gatunków i odmian roślin z ponad 139 rodzin botanicznych. Wypad do Palmiarni to świetna przygoda dla Ciebie i Twojego malucha, pozwalająca na spędzenie czasu w świecie pięknych, zagadkowych i nieznanych dotąd roślin.

Łódzkie ZOO

Łódź, Konstantynowska 8/10

Każdy przyzna, że wycieczka do ZOO to super atrakcja niezależnie od wieku! A więc to kolejna forma integracji nie tylko rodzica z dzieckiem, ale także dziecka ze zwierzętami.

Na terenie łódzkiego ZOO znajdziecie obiekty, takie jak:

Łódzki Ogród Botaniczny

Łódź, Krzemieniecka 36/38

Źródło: https://www.facebook.com/Ogr%C3%B3d-Botaniczny-w-%C5%81odzi-576058609173803/

Atrakcja do zaliczenia oczywiście w okresie letnim. Co ciekawego zobaczycie w łódzkim Ogrodzie Botanicznym? Wiosną pięknie kwitną tam całe łąki przepięknych kolorowych tulipanów, niesamowite wrażenie robi także Ogród Japoński. Tak naprawdę warto zobaczyć tam absolutnie wszystko. Koniecznie zabierzcie ze sobą kocyk, żeby po długim i wyczerpującym spacerze usiąść, odpocząć i jeszcze przez moment nacieszyć oczy urokami natury.

Parki trampolin w Łodzi – SALTOS
Łódź, Wydawnicza 5 i ul. Srebrzyńska 2/4

https://www.facebook.com/saltostrampoliny/

SALTOS to sportowe place zabaw wypełnione trampolinami, na których nie zabraknie wrażeń nie tylko dla Twoich dzieci, ale także dla Ciebie. Poważnie! Wycieczka do ,,parku trampolin” to świetna, wywołująca niesamowite przeżycia okazja na spożytkowanie nadmiaru energii oraz sposób na aktywne spędzenie czasu.

Manufaktura Czekolady

Łódź, Piotrkowska 217

Manufaktura Czekolady w Łodzi to jedyny taki w Polsce zakład, gdzie czekolada produkowana jest… ręcznie, bezpośrednio z ziarna kakaowca. Co ciekawe, Manufaktura Czekolady w swojej czekoladziarni organizuje warsztaty czekoladowe.

Centrum Nauki Experymentarium
Łódź, Drewnowska 58

Centrum Nauki Experymentarium to miejsce, w którym nauka nie ma żadnych tajemnic! Dzieciaki samodzielnie poznają i rozumieją najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. To fajna metoda, by zainteresować dzieci czymś więcej, niż bajki w TV. W experymentarium tworzone są wystawy, podczas których uczestnicy poznają dziedziny nauki, techniki oraz kultury. Jest też fajne wyposażone w interaktywne stanowiska i eksponaty, przy użyciu których dzieciaki przeprowadzają doświadczenia umożliwiające prowadzenie obserwacji i zgłębianie tajników świata. Naprawdę super sprawa!

LokaLove

Łódź, Tylna 5

LokaLove to rodzinna kawiarnia dla dzieci i ich rodziców. Wybierając się do LokaLove jednego możecie być pewni – spędzicie tam kreatywnie czas i wyjdziecie zrelaksowani i wypoczęci. (Dzięki Łódź za takie miejsca!) LokaLove ma super wyposażoną salę zabaw (podzieloną na strefę malucha i strefę przedszkolaka), gdzie dzieci po prostu przepadają. Organizowane są tam również warsztaty dla dzieci – m.in. warsztaty sensoryczne, czy warsztaty kulinarne.

TuBajka

Łódź, Plac Zwycięstwa 3

TuBajka to kawiarnia zdecydowanie przyjazna zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Sporo tam kącików, w których Wasze pociechy nie będą się nudzić, a w tym czasie Wy będziecie mogli spokojnie napić się kawy. PS. Serwują tam też przepyszne ciacha! W TuBajce często organizowane są różnego rodzaju warsztaty, pokazy, spotkania, a latem pikniki.

Wszystko to w otoczeniu wspomnianego na początku tekstu Parku Źródliska I (TuBajka mieści się w jego sercu) – najbliższe wejścia od strony ul. Piłsudskiego.

Klubokawiarnia Baby Club Cafe

Łódź, Tansmana 5/02

Klubokawiarnia Baby Club Cafe to nie tylko sala zabaw dla dzieci, to także miejsce, gdzie maluchy mają możliwość kształtowania swoich umiejętności i rozwijania pasji. Organizowane są tam warsztaty nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców!

Spacer Rodzinnym Szlakiem Turystycznym – Bajkowa Łódź

Warto wybrać się także na spacer ulicami Łodzi w celu odnalezienia zlokalizowanych w mieście pomników postaci z bajek, które powstały w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Znajdują się one w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów.

Kogo zobaczycie na Bajkowym Szlaku?

Muzeum Kinematografii i Pałac Pełen Bajek

Łódź, Aleja Zwycięstwa 1

Dla Was, rodziców to podróż w czasie, a dla dla Waszych dzieci świetna lekcja historii polskiej bajki. Zobaczycie tam całą masę pamiątek po polskiej kinematografii, poczynając od plakatów, elementów scenografii, filmów, na urządzeniach technicznych kończąc. Można tu znaleźć także oryginalny, działający jeszcze fotoplastykon!

W Muzeum Kinematografii powstał również Pałac Pełen Bajek, w którym śmiało zajrzeć do budy Reksia, jest statek Bolka i Lolka, autko Baltazara Gąbki i wiele, naprawdę wiele innych, zaskakujących atrakcji. Na tyłach Muzeum można oglądać elementy scenografii z filmu ,,Kingsize”.

Planetarium i Centrum Nauki EC1

Łódź, Targowa 1/3

Na początku warto wspomnieć, że w Planetarium odbywają się zajęcia dla dzieci, które ukończyły 5 lat. Planetarium w łódzkim EC1 jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W środku, pod kopułą, której średnica liczy aż 18 m, umiejscowiony jest ekran sferyczny, o średnicy 14 m posiadający zaawansowany system projekcyjny. Dzieci mogą obejrzeć tam bajki o gwiazdozbiorach, bawiąc się przy tym i ucząc jednocześnie. Planetarium zachwyci nie tylko maluchów, możecie wierzyć!

Aquapark Fala
Łódź, Unii Lubelskiej 4

 

Tego miejsca nie trzeba chyba przedstawiać nikomu – Aquapark Fala to miejsce, do którego można wybrać się o każdej porze roku, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. Jednym słowem – frajda dla całej rodziny!

Sale zabaw dla dzieci

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – Przyczyny, objawy, leczenie :)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, na którą nie wynaleziono jeszcze lekarstwa, można jedynie zminimalizować jej objawy stosując odpowiednie kosmetyki. AZS jest chorobą genetyczną, najczęściej wykrywana jest we wczesnym dzieciństwie. Czym właściwie jest atopowe zapalenie skóry, czym się objawia i jak je leczyć?

Co to jest atopowe zapalenie Skóry?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba skóry, mająca podłoże genetyczne i nie da się do końca wyleczyć. Występuje najczęściej u noworodków oraz u dzieci w przedziale wiekowym 6-7 lat, częściej u dziewczynek, niż u chłopców. Z biegiem czasu objawy choroby się zmniejszają i są mniej dokuczliwe. Pomimo to, należy stale pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, zwłaszcza po kąpieli.

Co ważne, atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania szczególnych środków ostrożności, jeśli przebywamy w bliskim otoczeniu z chorą osobą, możemy bez obaw korzystać z tych samych naczyń.

Atopowe zapalenie skóry – Przyczyny

Istnieją podejrzenia, że chorobę AZS może wywołać stosowanie nadmiernej higieny. Naukowcy zaś twierdzą, że jest to choroba dziedziczna, ponieważ chorzy posiadają ten sam gen. Genetyczne podłoże AZS lekarz stwierdza w wywiadzie lekarskim, zadając pytanie o pojawianie się przypadków tej choroby u członków rodziny. Jeśli jedno z rodziców ma atopię, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pod dowolną postacią u dziecka wynosi 30%. W przypadku atopii u obojga rodziców ryzyko wzrasta do 75%. Choroba może jednak ominąć jedno pokolenie i ujawnić się w następnym. Dlatego lekarz zapyta nas nie tylko o stan zdrowia rodziców, ale i dziadków.

Atopowe zapalenie skóry – Objawy

Najbardziej typowym objawem AZS jest egzema, czyli stan zapalny objawiający się występowaniem grudek na zarumienionej skórze. Towarzyszy temu swędzenie, które jak twierdzą chory – jest silniejsze od bólu. W efekcie chory koncentruje się wyłącznie na uczuciu dyskomfortu, nie jest w stanie spać, ani realizować codziennych zadań. Skóra staje się bardzo sucha, na zgięciach pod kolanami i przy łokciach pojawiają się czerwone grudki, które następnie zmieniają się w ropne krostki. Grupy grudek zmieniają się w plamy, które mogą pokryć nawet całe ciało osoby chorej. Chory nie jest w stanie powstrzymać się od drapania swędzących miejsc, co prowadzi do powstawania wyraźnych śladów, zwanych przeczosami. W końcu skóra staje się na tyle przezroczysta, że widać przez nią żyły.

Atopowe zapalenie skóry – Rozpoznanie

Wbrew pozorom, AZS nie jest łatwe do wykrycia. Lekarze często mylą tę chorobę z łuszczycą, ponieważ obie choroby dają podobne objawy. Warto zatem w przypadku podejrzenia jednej z chorób udać się od razu do dermatologa, a nie internisty. Warto także wybrać lekarza, który współpracuje z alergologiem. Do zdiagnozowania AZS najczęściej dochodzi na podstawie stwierdzenia u chorego silnego swędzenia, zmian skórnych na ciele pacjenta, nawracający przebieg choroby, a także okresy zaostrzeń trwające ok. 6 tygodni.

Dodatkowo brany pod uwagę jest stopień suchości skóry, rumień twarzy, podwyższone stężenie iGe w surowicy krwi oraz towarzyszące chorobie objawy astmy lub kataru siennego.

Jeśli chorujesz na AZS unikaj:

Atopowe zapalenie skóry – Leczenie

Leczenie rozpoczyna się od wspomnianego wcześniej wywiadu lekarskiego, który ma na celu potwierdzenie które z czynników wywołują reakcję alergiczną skóry. Pacjent poddawany jest badaniom krwi, testom prowokacyjno-ekspozycyjnym i skórnym. Cały ten proces może wydawać się żmudny, jednak przynosi potrzebne efekty. Im więcej alergenów i substancji zaostrzających stan skóry zostanie wykrytych, tym lepiej.

Leczenie opiera się na:

W niektórych przypadkach, warto też zapoznać się z dostępnymi badaniami klinicznymi, prowadzonymi w Twoim regionie. O szczegóły pytaj zawsze swojego lekarza prowadzącego lub lekarza alergologa.

Nowa odsłona okulistyki w All-Med :)

Codziennie dokładamy wszelkich starań, aby Centrum Medyczne All-Med spełniało potrzeby i oczekiwania naszych Pacjentów. Nieustannie wkładamy wysiłek w rozwój, poszerzanie wiedzy oraz kompetencji naszego personelu. Przedstawiamy Państwu nową odsłonę okulistyki w All-Med!

Mamy zupełnie nowy zespół lekarzy, a w ich gronie znajdują się:

Aby móc świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie zadbaliśmy o nowy sprzęt na bloku operacyjnym oraz nowoczesny sprzęt w poradni okulistycznej.

Posiadamy także największy kontrakt z NFZ na operacje usuwania zaćmy w województwie łódzkim.

Zapraszamy!