Lato 2019 w Łodzi – Lista atrakcji :)

Lato 2019 w Łodzi z pewnością nie będzie nudne. Z roku na rok przybywa w naszym mieście różnego rodzaju wydarzeń i atrakcji, które urozmaicą wolny czas mieszkańcom naszego miasta. W ubiegłym roku przygotowaliśmy dla Was listę miejsc i wydarzeń na lato 2018. Czas na kolejny artykuł i nowe przygody w  roku 2019!

Gdzie wypocząć w Łodzi? Lato 2019

Polówka w Łodzi

Jak lato, to polówka! Polówka w Łodzi latem 2019 potrwa od 1 lipca do 1 września. Wieczorne projekcje będą odbywały się w łódzkich parkach, podwórkach, na dachach i nad wodą. 

Tegoroczna TME Polówka wyświetli 66 filmów w 8 różnych kategoriach tematycznych:

Dokładną rozpiskę zaplanowanych projekcji znajdziecie na: https://www.facebook.com/events/2253913524923934/

Park Śniadaniowy w Parku Źródliska I

W tym roku w nowej odsłonie! Otwarty bufet za jednorazową opłatą, a w ofercie dania lokalne i sezonowe. Znajdzie się coś dla wegan, wegetarian i dla tych, którym nie po drodze  glutenem. Park Śniadaniowy zaprasza w każdą sobotę wakacji w godzinach 10:00-13:00. 

Poligon Paintball w Rossoszycy koło Łodzi

Jeśli szukasz miejsca na aktywny wypoczynek z nutką adrenaliny, to jest to doskonała opcja dla Ciebie. Świetne pole paintballowe znajduje się na terenie starej cegielni w przepięknym otoczeniu lasu niedaleko Łodzi. Tajemne przejścia, bunkry, okopy – tego nie znajdziesz na każdym polu do paintballa. Możesz wybrać się tam z całą rodziną lub paczką znajomych – jest też opcja gry dla dzieci. Po zakończonej zabawie właściciel poligon paintball zaprasza na ognisko lub grilla. Fajnie? Pewnie, że fajnie!

Zajrzyjcie na ich Facebook’a, aby obejrzeć zdjęcia z bitew!

Muzeum Pojazdów Zabytkowych 

Marzysz o tym, aby spędzić czas nieco… inaczej? Jesteś fanem klasycznych aut? A może interesuje Cię historia? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś sobie twierdząco, to koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Historycznych Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej. Co prawda jest to prywatne muzeum, ale jego właściciele przyjmują odwiedzających po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Kolekcja tego muzeum liczy prawie… 200 aut zabytkowych, militarnych oraz wraków! Auta to nie wszystko, znajdziesz tam także… samolot! I to nie jeden. Każde auto ma swoją niepowtarzalną historię, a właściciele to prawdziwi pasjonaci i fanatycy. Podróżują po całej Europie w poszukiwaniu perełek z czasów wojny, czy PRL-u. To wszystko znajdziesz  40km od Łodzi, na wsi, z dala od zgiełku miasta. Ciekawostką jest fakt, że właściciele wypożyczają swoje auta zabytkowe do filmu. Najbliższe produkcje filmowe będą miały premierę już wiosną przyszłego roku. Wynajem pojazdów zabytkowych do filmu to jednak nie wszystko, możesz zobaczyć je także na wystawach, rekonstrukcjach, inscenizacjach i innych. 

Więcej zdjęć możecie zobaczyć na Facebooku Apogeum Film

Stand-up na Placu Rubinsteina

W każdy czwartek do 29 sierpnia na Placu Rubinsteina będą występować komicy z ogólnopolskiej sceny stand-upu, między innymi Czarek Jurkiewicz, Michał Kutek, czy Paulina Potocka. 

Start w każdy czwartek o godzinie 21:00.

Festiwal Transatlantyk

Jak co roku, festiwal Transatlantyk cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Już po raz czwarty odbywa się w naszym mieście i potrwa do 19 lipca, gdzie zostaną zaprezentowane polskie premiery z najważniejszych, światowych festiwali. 

Wstęp oczywiście jest bezpłatny. 

Plaża w Manufakturze

Doskonale znana Łodzianom plaża w Manufakturze po raz kolejny zaprasza Was na letnie szaleństwo na piasku w samym sercu Łodzi. Palmy, leżaki, boisko do siatkówki plażowej i pełny bar z drinkami sprawią, że poczujesz się jak na prawdziwym wybrzeżu. Wieczorami w beach barze organizowane są potańcówki do białego rana. 

Plaża w Manufakturze będzie działać do 31 sierpnia.

Wystawy w Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni

Kolejną atrakcją na świeżym powietrzu są organizowane przez Ogród Botaniczny wystawy i imprezy plenerowe. 

Od 13 – 21 lipca potrwa Tydzień Liliowców, a 11 sierpnia odbędzie się letnia edycja imprezy biegowej ,,Botaniczna Piątka”. Oprócz tych wydarzeń w ramach przyrodniczego spaceru po Botaniku odbędą się spacery:

Warto oczywiście także zawitać do łódzkiej Palmiarni, gdzie przez cały sierpień potrwa wystawa żywych motyli. 

Joga w Parku Źródliska II

Znowu coś dla aktywnych! Do 1 września w Parku Źródliska na polanie przy Muzeum Kinematografii będą odbywały się bezpłatne zajęcia z jogi, w każdą niedzielę o godzinie 10:00. 

Wydarzenia na Piotrkowskiej 217

Śledź na bieżąco, co aktualnie dzieje się na Piotrkowskiej 217. Jednym z najbardziej cieszących się popularnością wydarzeń jest zaplanowany na sobotę 3 sierpnia Street Food Festiwal by night. Start o godzinie 15:00.  

To tylko niektóre z wydarzeń, naszym zdaniem godnych uwagi. W naszym mieście naprawdę wiele się dzieje, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ba! Już na samej Piotrkowskiej każdy znajdzie coś dla siebie 🙂 

Aby zobaczyć wszystkie eventy zajrzyjcie na stronkę Urzędu Miasta, tam aktualizowane są one na bieżąco.

Życzymy udanych wakacji, bogatych w relaks, aktywność i wypoczynek.

Niedokrwienny udar mózgu – Czy można mu zapobiec? :)

Niedokrwienny udar mózgu – dochodzi do niego na skutek zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Często wskutek udaru mózgu dochodzi do śmierci pacjenta. Jak przebiega udar mózgu i czy można mu zapobiec? 

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu jest poważną chorobą naczyniową, stanowi ponad 80% wszystkich udarów. Może prowadzić do ułomności pacjenta lub nawet do śmierci. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby, które ukończyły 40 rok życia. Gdy zwęża się lub zamyka światło naczynia doprowadzające krew do mózgu dochodzi do udaru. Umiejętne rozpoznanie nawet najmniejszych symptomów może uratować życie, ponieważ czas odgrywa tu kluczową rolę. 

Udar mózgu – rodzaje

Rodzaje udaru mózgu rozróżniamy z uwagi na powód jego wystąpienia:

Udar niedokrwienny (stanowi ok. 90% udarów mózgu):

Udar krwotoczny (stanowi ok 10% udarów mózgu) – wśród udarów krwotocznych wyróżniamy krwotoki śródmózgowe. 

Podział udarów mózgu z uwagi na postęp choroby:

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

Przyczyn udaru mózgu może być wiele, jednak najczęściej wiążą się one z zaburzeniami przepływu krwi przez organizm, powodujących: spadek ciśnienia tętniczego krwi, zakrzepy, zator, osłabienie krążenia krwi w niektórych obszarach mózgu. 

Objawy udaru mózgu

Niekiedy udarom mózgu towarzyszą:

Rozpoznanie udaru mózgu

Do rozpoznania udaru mózgu przyczyniają się poniższe badania:

Istnieje wiele innych zaawansowanych badań do wykrywania rodzajów i stopnia udarów, a o konieczności ich przeprowadzenia decyduje lekarz. 

Jak zapobiec udarowi mózgu?

Aby uchronić się przed udarem należy przede wszystkim pamiętać o:

Czerniak – złośliwy nowotwór skóry. Przyczyny, objawy, rozpoznanie :)

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Charakteryzuje go bardzo dynamiczny rozrost z przerzutami, sprawia że skóra ciemnieje pod wpływem promieniowania UV. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% większa, niż w Europie. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Jak objawia się czerniak złośliwy i czy możliwe jest jego wyleczenie? 

Czerniak jest chorobą, która powoduje około 75% zgonów przy zachorowalności na raka skóry. Odsetek ten stale wzrasta, ponieważ obecnie choroba jest wykrywana u pacjentów coraz wcześniej.

Przyczyny czerniaka skóry

Do głównych przyczyn zachorowań na czerniaka należy nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe.

Czynniki wpływające na powstawanie czerniaka:

Czerniak – występowanie

Czerniak pojawia się na różnych częściach skóry, najczęściej w okolicy ust, nosa i gałki ocznej. Może także występować z przodu i z tyłu nóg, na plecach i na karku, na skórze głowy pomiędzy włosami, a nawet w miejscach intymnych, takich jak wargi sromowe, czy pośladki. 

Jak rozpoznać czerniaka?

Zwykły pieprzyk może w ciągu kilku miesięcy przemienić się w czerniaka. Kolejne miesiące to jego rozrost w głąb skóry. Rozmiar czerniaka jest niezwykle istotny, nie tylko ten, uwidoczniony na zewnątrz, ale także ten pod skórą. Czerniak przebija się przez naskórek i skórę właściwą i dociera do naczyń krwionośnych i limfatycznych, skąd komórki nowotworowe trafiają do węzłów chłonnych i tam zatrzymują się na pewien czas. Po jego upływie komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się po całym organizmie, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie tej choroby! Gdy komórki nowotworowe dostaną się do krwioobiegu bardzo sprawnie zajmują całe organy.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka?

Możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby poprzez:

Podejrzewasz u siebie czerniaka? Natychmiast umów się do specjalisty

Zobacz więcej

Rozpoznanie czerniaka

Każdy powinien wiedzieć, jak ważna jest obserwacja nie tylko tego, jak zachowuje się nasz organizm, ale także tego, jak wygląda nasza skóra. Pozornie wyglądający pieprzyk może w przyszłości przynieść nam wiele bólu i cierpienia, gdy nie zainterweniujemy i nie rozpoznamy go w porę. 

W przypadku podejrzeń występowania czerniaka należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu i natychmiast poinformować o swoich obawach. Lekarz rodzinny ma w takiej sytuacji obowiązek przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz badanie rozpoznawcze. W celu potwierdzenia podejrzeń lub rozwiania wątpliwości zalecana jest jednak wizyta u lekarza dermatologa. Do diagnozowania czerniaka służy badanie diagnostyczne  zwane dermatoskopią.

Adjuwantowe leczenie czerniaka :)

Leczenie czerniaka niwolumabem w ramach programu lekowego ,,Leczenie uzupełniające czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem (ICD-10 C 43)” będzie finansowany ze środków publicznych już wkrótce. W praktyce oznacza to rewolucję w leczeniu złośliwego nowotworu i ogromną nadzieję dla chorujących na tę straszną chorobę.

Terapie adjuwantowe jako metody uzupełniające leczenie w walce z czerniakiem

Terapie adjuwantowe są to metody uzupełniające, które znajdują swoje zastosowanie po leczeniu chirurgicznym, po to by wyeliminować ryzyko wystąpienia przerzutów w przyszłości. Pozwalają znacznie poprawić rokowania pacjenta. Według przeprowadzonych badań stosowanie niwolumabu w leczeniu uzupełniającym diametralnie zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu.

Immunoterapia nowotworu

Immunoterapia to innowacyjna strategia leczenia nowotworów polegająca na aktywowaniu układu immunologicznego, posiadającego naturalne mechanizmy obrony przeciwnowotworowej. Immunoterapia zrewolucjonizowała leczenie nowotworów, wydłużając życie pacjentów chorych na najcięższe, nieoperacyjne czerniaki złośliwe. Kolejny krok to wyżej wspomniana terapia adjuwantowa, z której obecnie korzysta już kilkoro pacjentów w ramach RDTL, czyli Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowych.

27 maja Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała za zasadne finansowanie niwulambu w ramach leczenia uzupełniającego dla pacjentów po chirurgicznym usunięciu czerniaka.

Zastosowanie takiego leczenia może zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu o aż 20%. Jest to zatem program niezbędny i niezmiernie potrzebny, aby więcej chorych mogło z niego skorzystać. Aby tak się stało potrzebna jest pozytywna opinia  Ministra Zdrowia, liczymy na to że podobnie jak AOTMiT dostrzeże w programie ogromną szansę dla chorych.

Podejrzewasz u siebie czerniaka? Natychmiast umów wizytę u dermatologa!

Miażdżyca – przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie :)

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą tętnic. Najczęściej obejmuje tętnice średniej wielkości, czyli tętnice wieńcowe, biodrowe, szyjne, nerkowe. Początek zmian miażdżycowych można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie, ale jej pierwsze objawy  obserwuje się u osób po 50. roku życia. Czym jest miażdżyca, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia?

Przyczyny miażdżycy

Do przyczyn miażdżycy zaliczamy:

Objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy różnią się w zależności od tego, jakiego organu dotyczy miażdżyca.

Skutki i powikłania miażdżycy

Skutkami miażdżycy są zaburzenia w przepływie krwi w narządach oraz zatory w tętnicach, prowadzące do kolejnych chorób, takich jak:

Miażdżyca – zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy zalecane jest przede wszystkim stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety oraz uprawianie aktywności fizycznej. Ważne jest, by w codziennych posiłkach ograniczać produkty zawierające duże ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i cholesterolu. Głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe, a sam jadłospis powinien być bogaty w różnego rodzaju warzywa i owoce. Należy także zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie alkoholu.

Miażdżyca – leczenie

Potrzebujesz pomocy specjalisty? Nasi kardiolodzy są do Twojej dyspozycji

Zobacz więcej

Na tę chwilę metodą walki z miażdżycą jest leczenie chirurgiczne, polegające na operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej lub też na ominięciu zwężonego fragmentu naczynia pomostem naczyniowym, czyli by-passem. Innym sposobem jest leczenie zwężonych tętnic poprzez wewnątrznaczyniowe poszerzanie. O metodach leczenia decyduje lekarz kardiolog, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu szeregu badań.  

Choroba wieńcowa – Przyczyny, objawy, leczenie :)

Choroba wieńcowa, zwana inaczej chorobą niedokrwienną to przewlekły stan chorobowy, spowodowany niedotlenieniem komórek mięśnia sercowego. Jak zapobiegać chorobie wieńcowej i jak ją leczyć? Jakie są  przyczyny i objawy choroby niedokrwiennej?

Choroba wieńcowa – przyczyny

Na występowanie choroby wieńcowej ma wpływ wiele czynników, które dzielimy na pierwotne i wtórne. Do czynników pierwotnych należą zmiany w tętnicach wieńcowych, które utrudniają przepływ krwi, a to z kolei wiąże się z dostarczaniem niewystarczającej ilości tlenu do komórek mięśnia sercowego. Czynnikami wtórnymi są wszystkie sytuacje, które nie mają żadnego związku z tętnicami wieńcowymi.

Najczęstsze przyczyny choroby wieńcowej pierwotnej:

Przyczyny choroby wieńcowej wtórnej:

Rodzaje choroby wieńcowej (niedokrwiennej)

Objawy choroby wieńcowej

Najczęstsze objawy choroby niedokrwiennej:

Zdarzają się sytuacje, gdy choroba wieńcowa nie daje żadnych objawów, a chory dowiaduje się o niej dopiero po zawale.

Choroba wieńcowa – Rozpoznanie

Rozpoznanie choroby niedokrwiennej serca rozpoczyna się przede wszystkim od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Przy podejrzeniu choroby wieńcowej internista powinien skierować pacjenta na wizytę do lekarza kardiologa. Do postawienia dokładnej i jednoznacznej diagnozy konieczne jest wykonanie badań: EKG, UKG oraz badanie enzymów sercowych. W przypadku konieczności zobrazowania tętnic wieńcowych należy wykonać także koronarografię.

Leczenie choroby wieńcowej

Cierpisz na chorobę wieńcową? Skorzystaj z pomocy naszego specjalisty

Zobacz więcej

Przy występowaniu choroby wieńcowej należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia: zdrowo się odżywiać (stosować zbilansowaną dietę ubogą w tłuszcze zwierzęce) i ruszać się na tyle, na ile pozwala czas i kondycja. Należy także zadbać o spokojny sen, ograniczyć palenie papierosów, picie alkoholu oraz wyeliminować z życia stres. Stosowanie kwasu foliowego pozwoli ograniczyć homostyceiny we krwi.

 

Anoreksja – przyczyny, objawy, rozpoznanie :)

Anoreksja (zwana inaczej jadłowstrętem psychicznym) jest zaburzeniem odżywiania o podłożu psychicznym. Osoba chora na anoreksję świadomie i obsesyjnie dąży do utraty masy ciała, co może prowadzić do drastycznego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci. Jak przebiega anoreksja i kogo najczęściej dotyczy? Jak leczyć anoreksję?

Anoreksja jest poważną chorobą, na którą najczęściej zapadają młode kobiety, w wieku od 12-25 lat. Nie jest to jednak reguła, ponieważ w ostatnim czasie zanotowano także większy odsetek zachorowalności wśród chłopców i osób dorosłych w różnym wieku. Według badań, skłonności do zapadania na tę chorobę leżą w genach, natomiast w większości przypadków choroba generowana jest przez czynniki środowiskowe. W dzisiejszej dobie mediów społecznościowych, gdzie model szczupłej kobiety promowany jest na każdym kroku, młode osoby upatrują sobie w tych schematach wzoru do naśladowania.

Objawy anoreksji

Początkowo trudno dostrzec objawy anoreksji, bowiem cały proces chorobowy ma swoje źródło w psychice osoby chorej. Jakie są zauważalne objawy anoreksji?

Chorujący na anoreksję tracą kontrolę nad swoim odchudzaniem, bowiem pomimo znacznej i widocznej utraty masy ciała nie rezygnują z dalszej walki i kontynuują proces odchudzania oraz spalania kalorii. Wraz z rozwojem choroby cały problem się powiększa, objawy się nasilają – chorzy całe swoje życie podporządkowują manii odchudzania, nie dostrzegają nadmiernego wychudzenia. Nie reagują także na opinie i uwagi osób ze swojego otoczenia dotyczące ich problemu, choroby czy wyglądu. Chorzy na anoreksję stopniowo wycofują się z życia społecznego, izolując się od otoczenia i zamykając się w sobie.

Przyczyny anoreksji

Jak dowodzą badania same predyspozycje genetyczne nie są wystarczające do wystąpienia anoreksji.

Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się czynniki psychologiczne:

 

Czynniki środowiskowe:

Rozpoznanie anoreksji

Schorzenie najczęściej rozpoznawane jest przez osoby z bliskiego otoczenia osoby chorej – rodzinę, przyjaciół lub nauczycieli w szkole. Ustalenie i rozpoznanie choroby jest bardzo czasochłonne i potrafi trwać nawet do 5 lat.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich choruje na anoreksję skontaktuj się z naszym psychologiem klinicznym dr Katarzyną Rybińską, specjalistą schorzeń związanych z zaburzeniami o podłożu psychicznym.

Grzybica pochwy – objawy, leczenie, profilaktyka :)

Grzybica pochwy zwana także kandydozą to infekcja, która dotyka kobiet w różnym wieku. Dochodzi do niej, gdy zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna. Grzybicę pochwy należy niezwłocznie wyleczyć, zanim dojdzie do powikłań. Czym objawia się grzybica pochwy i jak należy postępować, gdy spotka nas ten przykry problem?

Grzybica pochwy – objawy

Do głównych objawów grzybicy pochwy należą upławy, pieczenie, świąd, którym może niekiedy towarzyszyć ból. Wydzielina z pochwy zdrowej kobiety jest bezwonna, przejrzysta lub lekko biaława i śliska w dotyku. Jeśli zaobserwujesz u siebie białe zabarwienie wydzieliny, możesz podejrzewać, że masz infekcję pochwy. Infekcji często towarzyszy suchość pochwy oraz ogólny dyskomfort. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Wszystkie wymienione dolegliwości nasilają się w drugiej połowie cyklu, a także po stosunku. Często zdarza się, że infekcja nie daje żadnych objawów i jest wykrywana dopiero podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Zakażenie grzybicą może samoistnie zanikać i nawracać, dlatego też ustąpienie dolegliwości nie jest sygnałem, że infekcja została wyleczona.

Co zrobić, gdy mam grzybicę pochwy?

Przede wszystkim, należy podjąć niezwłocznie kroki prowadzące do jak najszybszego wyleczenia zakażenia. Na początek należy zastosować probiotyki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego, które pomogą odbudować zniszczone, dobre dla organizmu bakterie, np. po kuracji antybiotykowej. Naturalną florę bakteryjną w pochwie tworzą miliony mikroorganizmów, a pałeczki kwasu mlekowego nadają kwaśny odczyn chroniący przed atakiem chorobotwórczych wirusów, bakterii i grzybów. Wówczas, gdy w organizmie zabraknie tychże pałeczek, zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna i dochodzi do zakażeń.

Co wywołuje grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy może dotknąć każdej kobiety, bez różnicy w jakim jest wieku. Najbardziej podatne na infekcje są kobiety w okresie menopauzy, ponieważ wtedy pochwa kobiety staje się suchsza, niż wcześniej, co z kolei przyczynia się do zwiększenia ryzyka dojścia do zakażenia. Słabo lub nie nawilżone błony śluzowe okolic intymnych mają tendencję do ulegania podrażnieniom, co znacznie ułatwia wnikanie grzybów do organizmu. Rozwojowi infekcji sprzyjają także:

Grzybica pochwy – powikłania

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję intymną, niezwłocznie podejmij walkę, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych powikłań. Nawracająca lub przewlekła grzybica może skutkować dojściem do zakażenia kanału szyjki macicy i jajowodów, co w efekcie może wywołać bezpłodność lub zakażenie innych narządów wewnętrznych.

Grzybica pochwy – profilaktyka

Aby uniknąć infekcji pochwy, warto zadbać o swoją higienę. Przede wszystkim pamiętaj, aby odświeżać się dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Przygotuj sobie także osobny ręcznik do wycierania okolic intymnych. Pamiętaj, aby wycierać się suchym ręcznikiem, ponieważ na mokrym mogą znajdować się grzyby. Ostrożnie korzystają z toalet publicznych. W przypadku stosowania kuracji antybiotykowej wspieraj się probiotykami, stosuj je na wszelki wypadek także dopochwowo.  Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Dowiedz się więcej, na temat prowadzonych badań klinicznych w zakresie leczenia grzybicy pochwy.

Atak paniki – czym jest i jak go leczyć? :)

Atak paniki to nagłe uczucie silnego lęku, które niekoniecznie musi być wynikiem jakiegokolwiek wydarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że ataki paniki mają podłoże psychologiczne. Jakie objawy towarzyszą atakom paniki? Jak poznać, że to akurat atak paniki i w jaki sposób pomóc osobie, u której on wystąpił?

Co to jest atak paniki?

Ataki paniki są zaburzeniem emocjonalnym, podobnie jak depresja. Dwukrotnie częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn i dotyczą ok. 9% społeczeństwa. Osoba, u której wystąpił atak paniki czuje silną obawę o swoje życie, której towarzyszą duszności, ucisk w klatce piersiowej i kołatanie serca, niekiedy migreny i bóle brzucha. Ataki paniki trwają od kilkunastu minut do ok. 1 godziny, a swoje apogeum osiągają po kilku minutach od wystąpienia ataku. Osoba, która ma atak uskarża się na problemy z oddychaniem oraz zawroty głowy, wygląda na odrealnioną od rzeczywistości.  

Atak paniki – Przyczyny

Napady paniki często są wynikiem traumatycznych przeżyć, które wywołały u chorego w przeszłości silne emocje. Zazwyczaj są to sytuacje, z którymi dana osoba nie potrafi sobie poradzić, jak np.: utrata dziecka, choroba bliskiej osoby, czy rozwód. Równie dobrze nie muszą mieć żadnej przyczyny – przychodzą samoistnie.

Nieleczone ataki paniki przyczyniają się do wykształcania się agrofobii, czyli zaburzenia polegającego na tym, że człowiek zaczyna się obawiać napadu lęku. Aby go ponownie nie uświadczyć, zaczyna unikać sytuacji, które potencjalnie mogłyby go wywołać. Osoby u których wystąpił już atak paniki często boją się o swoje życie, dlatego rezygnują z prowadzenia samochodu, unikają mostów w obawie, że właśnie wtedy mógłby niespodziewanie pojawić się lęk. Często zdarza się, że takie osoby wymagają całodobowej obecności drugiego człowieka, ponieważ wtedy czują się bezpieczne.

Jak się zachować podczas ataku paniki?

Ważne jest, aby zrozumieć czym tak naprawdę jest atak paniki i nauczyć się postępowania w przypadku jego wystąpienia. Przede wszystkim należy unikać sytuacji mogących wywołać stres lub lęk. Jeśli mamy bardzo stresującą pracę, lepiej zastanowić się nad jej zmianą. Jeśli mamy problemy osobiste, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, najlepiej udać się do specjalisty – rozmowa z psychologiem potrafi zdziałać cuda.

Warto także zapoznać się z technikami relaksacyjnymi, takimi jak na przykład świadome oddychanie, które doskonale redukuje stres, pomaga się odprężyć, dotlenia, rozluźnia mięśnie.

Warto także mieć przy sobie lek uspokajający, który obniży ciśnienie krwi i wyciszy organizm. Doskonałym sposobem na walkę ze stresem jest aktywność fizyczna, która przyczynia się do redukcji stresu i napięcia.

Jeśli napady lęku wracają często, warto zdecydować się na psychoterapię.

7 najlepszych kawiarni w Łodzi :)

Łódź to miasto, w którym nie ma miejsca na nudę, zwłaszcza jeśli chodzi o gastronomię. Zróżnicowana oferta lokali sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podobnie jest z kawiarniami, bo przecież kawa kawie nierówna. Przygotowaliśmy listę kawiarni w Łodzi, które naprawdę warto odwiedzić, nie tylko ze względu na kawę, ale także na coś słodkiego. Co ciekawe, w Łodzi powstaje coraz nowych miejsc, w których można skosztować fit słodyczy.

Jakie kawiarnie warto odwiedzić w Łodzi?

Łódzcy smakosze kawy mają tu naprawdę spore pole do popisu. Oczywiście, najchętniej przesiadują na ul. Piotrkowskiej, zwłaszcza latem, kiedy do woli mogą korzystać z ogródków ciesząc się kolorami tętniącej życiem najbardziej popularnej ulicy w Łodzi. Są też tacy, którzy mają swoje ulubione, osiedlowe miejsca. Znajdziecie tu zatem listę miejsc zarówno w centrum, jak i nieco dalej.

 

zobacz również to

Zobacz więcej

Legal Cakes, ul. Piotrkowska 56

Jeśli lubisz słodkości, ale starasz się dbać o linię, to Legal Cakes jest z pewnością miejscem odpowiednim dla Ciebie. Jest zdrowo i bezglutenowo, a oprócz deserów zjecie tam także śniadania. W większości produktów nie znajdziecie też laktozy. Twórcy Legal Cakes postanowili odwzorować smaki tradycyjnych ciast, zastępując niezdrowe składniki tymi pełnowartościowymi. Co ciekawe, na miejscu znajdziecie dokładny opis składników, z których składa się danie, a także jego wartości odżywcze. Dużym plusem jest fakt, że Legal Cakes otwiera się już o 8:30 (od poniedziałku do piątku), w weekendy od 10, cały tydzień czynne do godziny 21:00.

Hot Air Cafe, ul. Piotrkowska 217

https://www.facebook.com/HotAirCafe/

Hot Air Caffe to miejsce, które znajduje się na tzw. Mini Offie po sąsiedzku z Klubem Wino, przy ul. Piotrkowskiej 217. Wyróżnia się przede wszystkim przestrzenią – większość kawiarni to z reguły niewielkie, kameralne lokale. W Hot Air Caffe pomimo sporej powierzchni znajduje się niewiele miejsc, które pomieszczą gości, zatem faktycznie można cieszyć się przestrzenią.  Co jeszcze? Uwagę z całą pewnością przykuwa niecodzienny, oryginalny wystrój kawiarni. Jeśli skierujecie wzrok ku górze, Waszym oczom okaże się sterowiec na suficie wykonany przez słynnego łódzkiego grafika Cypriana Łukasika. Ściany pokrywają murale. Ale do sedna, kawa parzona jest tu po mistrzowsku przez baristów. Kawy pochodzą z polskich palarni, a ich przyrządzanie to prawdziwa sztuka. Na miejscu możecie także kupić kawę i zabrać ją do domu. Choć Hot Air Caffe to typowa kawiarnia, znajdziecie tu także coś słodkiego, m.in. sernik, brownie czy tartę z nutellą.

Kawiarnia czynna od czwartku do niedzieli w godzinach od godziny 9:00 do godziny 20:00, natomiast w piątki i w soboty w godzinach od 9:00 do 21:00.

Dzień Dobry Caffe, ul. Narutowicza 57

https://www.facebook.com/dziendobrycaffe/

Dzień dobry Caffe to nie tylko kawiarnia, ale i bistro. W menu oprócz kawy znajdziecie także m.in. kanapki na ciepło, sałatki, naleśniki, czy burgery. Wchodząc do lokalu widać, że włożono wiele serca w jego urządzenie, zadbano o każdy szczegół. Nie ma takiej osoby, której nie skradłby serca przepiękny taras w francuskim stylu z widokiem na Plac Dąbrowskiego. Waszą uwagę na pewno przykuje także niecodzienna kolekcja… luster. Ceny są przystępne, menu zaprezentowane w ciekawe sposób, a oczekiwanie na danie nie trwa długo. Zatem to idealne miejsce na szybką kawę, śniadanie czy lunch. Jeśli chcesz zjeść śniadanie przed pracą, to wybierz się właśnie do Dzień Dobry Caffe. Czynne od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do 20:00, w soboty od 8:00, a w niedziele od 9:00.

Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9

https://www.facebook.com/owoceiwarzywa/

Owoce i Warzywa to kawiarnia, choć raczej klubokawiarnia. Często odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy, projekcje. Znajdziecie tu kawy przyrządzane na wiele sposobów, między innymi alternatywny drip, aeropress a także tradycyjny ekpres ciśnieniowy. Co ciekawe, Owoce i Warzywa serwują także nitro, czy lekko gazowaną kawę z pianką. W ofercie znajdziecie także wegetariańskie śniadania i lunche oraz pokaźną ilość alkoholi do wyboru.

Qubek Cafe, ul. Gdańska 141

https://www.facebook.com/QubekCafe/

Kolejna miejscówka z świetnym, oryginalnym i przytulnym wystrojem nawiązującym do kawy. Kawa sprowadzana jest prosto z palarni w Rzymie. Zaraz obok wyśmienitej kawy znajdziecie przepysznie wyglądające desery: ciasta i tarty wypiekane przez gospodynie domowe. Nie ulega wątpliwości, że duży plus należy się za naprawdę bogatą ofertę śniadaniową. Jest także możliwość samodzielnego skomponowania tego, co znajdzie się na Waszym talerzu. Na miejscu przyrządzane są kanapki, sałatki, smoothie, lemoniady, ilości są pokaźne, ale nie martwcie się, jeśli braknie Wam miejsca to możecie zabrać ciacho na wynos.

Czynne od poniedziałku do soboty w od godziny 9:00 – 21:00, w niedzielę między 10:00 – 20:00.

Caffe przy Ulicy, ul. Łagiewnicka 120, ul. Kostki Napierskiego 1

https://www.facebook.com/caffeprzyulicy/

Caffe przy Ulicy ma dwie lokalizacje – jedną na Bałutach, a drugą na Chojnach. To miejsce, gdzie królują cudowne kawy i herbaty sezonowe. Oprócz tego, naprawdę bogata oferta śniadaniowa – od jajecznicy, przez croissanty, aż do twarożku. Ogromny wybór kanapek i sałatek. Oczywiście, znajdzie się też coś dla wegetarian.

Otwarte codziennie od 8:00 – 20:00, z wyjątkiem niedziel – otwierają o 10:00.

Przędza, ul. Piotrkowska 107

https://www.facebook.com/przedza.kawiarnia/

Jak Przędza, to logo z przędzy. A poza tym bogate menu z ofertą śniadaniową i lunchową, ciasta i tarty. Jednak to kawa odgrywa tu główną rolę. Oprócz kawy przygotowywanej w ekspresie ciśnieniowym, w Przędzy można spróbować także parzonej alternatywnymi sposobami. Właściciel zaznacza, że kawa musi być świeżo palona. Obok kawy, znajdziecie także ciekawe smaki herbat, takie jak np. ,,truskawka w czekoladzie”.

Czynne od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do godziny 22:00, a w soboty i niedziele od 11:00 do 22:00.