Holter EKG – Łódź

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Holter EKG jest urządzeniem służącym do badania pracy serca przez 24 godziny na dobę przy pomocy pięciu elektrod. Podczas zwykłego badania EKG trwającego kilka minut nie ma możliwości zarejestrowania pojawiających się okresowo zaburzeń pracy serca. Tymczasem badanie metodą Holtera umożliwia monitorowanie aktywności przez 24 lub nawet 48 godzin, dzięki czemu otrzymujemy rzetelny wynik badania, umożliwiający postawienie odpowiedniej diagnozy. Dodatkową zaletą tego badania jest to, że pacjent podczas 24 lub 48 godzinnego pomiaru może normalnie wykonywać obowiązki życia codziennego. To wszystko dzięki temu, że urządzenie dokonujące pomiaru jest niewielkie (wielkością podobne do smartfonu) i nie sprawia poczucia dyskomfortu. Badanie holterowskie jest bezpieczne i całkowicie niebolesne. Dodatkowo jest bardzo skuteczne w zdiagnozowaniu arytmii serca.

Holter EKG – wskazania

  • omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • zaburzenia rytmu serca
  • spowolnienie aktywności serca i inne

Badania powinny być wykonane w trakcie normalnej aktywności życiowej. Nie ograniczają one codziennych czynności, ale wymagają wyprostowania ręki przy pomiarach ciśnienia tętniczego. Przy obu badaniach należy uważać, żeby podczas codziennej toalety nie zamoczyć urządzeń odbierających i rejestrujących pomiary.

Holter EKG – jak przygotować się do badania?

Pacjent w dniu badania powinien prowadzić dzienniczek, w którym odnotowuje nazwę leku, godzinę jego przyjęcia i wszystkie nietypowe sytuacje (np. stres). Holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania – jednak mężczyźni przed badaniem powinni pamiętać o ogoleniu klatki piersiowej.

Holter EKG – przeciwwskazania przed badaniem

Przeciwwskazaniem do wykonania badania holterowskiego są stany zagrożenia życia, np. przy bólu dławicowym, którego diagnostykę można przeprowadzić w inny sposób. 

Badania holterowskiego nie należy także wykonywać rutynowo w przypadku pacjentów, u których lekarz nie stwierdził żadnych odchyleń zarówno w badaniu fizykalnym, jak i w wywiadzie. 

Jeśli u pacjenta występują omdlenia wysokiego ryzyka, wówczas należy wykonać diagnostykę w szpitalu (nie ambulatoryjnie). 

Holter EKG – czego nie robić w trakcie badania?

Celem badania jest rejestrowanie rytmu serca pacjenta przez czas określony przez lekarza kardiologa. Istotne są dane rejestrowane zarówno w trakcie dnia, jak i te, kiedy pacjent jest w fazie spoczynku i snu. Aby uzyskać miarodajny wynik, pacjent powinien na czas trwania badania holterowskiego wykonywać swoje codzienne czynności w sposób niezmieniony. Jeśli pacjent uprawia sport, nie powinien on w trakcie badania rezygnować z treningu.

Ważne jest, aby nie zdejmować podłączonych do ciała elektrod ani odpinać rejestratora urządzenia. Co istotne, na czas badania należy odmówić sobie kąpieli. Rolą pacjenta jest odnotowanie dolegliwości oraz czasu ich trwania podczas wykonywania określonych czynności. Ważne są wszystkie szczegóły, które pomogą lekarzowi w interpretacji wyników oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia. 

Holter EKG – cena

Cena badania kardiologicznego, jakim jest Holter EKG wynosi 135 PLN.

Zapis na badanie Holter EKG

W tym miejscu możesz wysłać zapytanie o rezerwację terminu na badanie Holter EKG.

Nasza rejestracja zadzwoni do Ciebie, aby potwierdzić dokładną godzinę oraz dzień badania. Dzięki temu oszczędzasz czas na zadzwonienie do naszej placówki, a jednocześnie otrzymujesz gwarancję kontaktu i terminu w dogodnym dla Ciebie czasie.

     

    Dlaczego All-Med?