Zabieg toksyną botulinową – leczenie nietrzymania moczu

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 83

Nietrzymanie moczu dotyczy coraz liczniejszej populacji. z danych wynika, że ta przypadłość dotyka 5-69% kobiet w różnym wieku. Najczęstszymi przyczynami są poród, starzenie się aparatu mięśniowo-powięziowego, operacje ginekologiczne, na skutek których dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, a niekiedy nawet do upośledzenia ich unerwienia i ukrwienia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS) nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu z pęcherza moczowego. Jak wskazuje literatura około 69% kobiet wskazuje na ten incydent przynajmniej raz w ciągu 12 miesięcy.

Czym jest toksyna botulinowa typu A (Botox)?

Toksyna botulinowa typu A (popularnie nazywana botoksem) jest jednym z najbardziej nowoczesnych leków stosowanych we współczesnej medycynie. Większość osób doskonale rozpoznaje nazwę tego preparatu ze względu na szerokie zastosowanie Botoxu w zabiegach odmładzających i upiększających. Należy jednak pamiętać, że toksyna botulinowa umożliwia również skuteczne i bezpieczne leczenie schorzeń okulistycznych, neurologicznych, a od niedawna również nietrzymania moczu. Podanie botuliny pozwala przywrócić prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. Botulina hamuje działanie nieprawidłowo funkcjonujących mięśni w obrębie pęcherza moczowego. Dzięki temu mocz przestaje uciekać, rzadziej pojawiają się również uciążliwe parcia naglące, ponadto zwiększa się objętość pęcherza moczowego.

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu pęcherza nadreaktywnego

Jednym z najnowszych osiągnięć medycyny jest wykorzystanie toksyny botulinowej w leczeniu nietrzymania moczu. Z tej formy terapii mogą skorzystać pacjenci, zarówno kobiety jak też mężczyźni, u których rozpoznano tzw. nadreaktywność pęcherza moczowego. Zwykle są oni wcześniej leczeni przy pomocy różnych, doustnych leków, które niestety często nie pozwalają na wyleczenie nietrzymania moczu oraz mogą mieć liczne działania niepożądane (np. suchość w jamie ustnej, pogorszenie widzenia, zaparcia). W takiej sytuacji podanie toksyny botulinowej pozwala skutecznie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie pęcherza bez konieczności codziennego zażywania leków. Po tym leczeniu pacjenci mogą: aktywnie uprawiać sport, spotykać się z przyjaciółmi, swobodnie chodzić do kina i co najważniejsze nie muszą ciągle poszukiwać toalety.

Toksynę botulinową (Botox) wstrzykuje się przy pomocy specjalnej igły i cystoskopu – kamery, przy pomocy której lekarz ogląda pęcherz moczowy. Zabieg ten przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Przed podaniem botuliny lekarz zbiera wywiad chorobowy, bada pacjenta oraz może zlecić badania dodatkowe, np. analizę moczu, usg pęcherza i nerek. Pozwala to na właściwe zakwalifikowanie chorego do leczenia, dzięki czemu uzyskuje się długotrwałą poprawę. Cały proces wstrzyknięcia botoksu jest metodą prostą i małoinwazyjną i trwa około 10 minut. Można go przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Obecnie urologiczne i ginekologiczne wskazania do podania botoxu obejmują następujące schorzenia:

  • nietrzymanie moczu u pacjentów dorosłych z nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego o podłożu neurogennym (dotyczy to pacjentów po urazie rdzenia kręgowego oraz osób ze stwardnieniem rozsianym)
  • idiopatyczną nadreaktywność pęcherza moczowego z objawami nietrzymania moczu, parciem naglącym lub częstomoczem.

Botulina hamuje działanie nieprawidłowo funkcjonujących mięśni w obrębie pęcherza moczowego. Dzięki temu mocz przestaje uciekać, rzadziej pojawiają się również uciążliwe parcia naglące.

Efekt leczniczy utrzymuje się od kilku do nawet kilkunastu miesięcy po jednorazowym podaniu leku. W przypadku zauważania nawrotu objawów ze strony pęcherza moczowego można bezpiecznie powtórzyć podanie botoksu.

Rekomendacje toksyny botulinowej typu A

W przypadku braku skuteczności bądź niemożliwości stosowania farmakoterapii i innych metod zachowawczych, pacjenci z nadreaktywnością pęcherza mogą skorzystać z leczenia z użyciem toksyny botulinowej typu A. Badania wskazują, że zastosowanie tej metody znacznie zmniejsza liczbę epizodów nietrzymania moczu, liczbę mikcji w ciągu doby oraz poprawia parametry.

Przeciwskazania do zabiegu toksyną botulinową

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest przeciwwskazany u osób o nadwrażliwości na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na którykolwiek ze składników produktu.

W przypadku leczenia zaburzeń czynności pęcherza moczowego toksyna botulinowa jest przeciwwskazana także u pacjentów z zakażeniem dróg moczowych, u pacjentów z ostrym zatrzymaniem moczu w momencie terapii, którzy nie są rutynowo poddani cewnikowaniu, u pacjentów, którzy nie chcą i (lub) nie mogą rozpocząć cewnikowania po terapii, jeśli byłoby to konieczne. Z zabiegu z użyciem toksyny botulinowej powinny zrezygnować także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jak również osoby z zaburzeniami krzepnięcia (i przyjmujące leki przeciwzakrzepowe). Botuliny nie stosuje się także u dzieci do 12. roku życia (z wyjątkiem niektórych wskazań neurologicznych i okulistycznych).

Korzyści płynące z zabiegu

Podanie toksyny botulinowej w przypadku leczenia nietrzymania moczu jest metodą nieinwazyjną i odwracalną. Terapia z zastosowaniem tego leku w grupie chorych z naglącym nietrzymaniem moczu przynosi bardzo dobre wyniki leczenia i powoduje istotną poprawę jakości życia.

Niewątpliwą zaletą botoksu jest fakt, że po jednorazowym podaniu efekt leczniczy utrzymuje się nawet przez 9-12 miesięcy, co zwalnia pacjentkę z obowiązku pamiętania o konieczności codziennego zażywania leków, czasami nawet trzykrotnego w ciągu doby, jak ma to miejsce w przypadku najczęściej stosowanych doustnych leków antymuskarynowych.

Bezpieczeństwo leczenia nietrzymania moczu toksyną botulinową

Objawy uboczne są bardzo rzadkie, a toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną. Dlatego też jest dobrze tolerowaną i efektywną metodą leczenia pęcherza nadaktywnego.

Terminy ustalamy indywidualnie – zadzwoń lub napisz i umów się na wizytę.

Sprawdź inne metody leczenia nietrzymania moczu.

Dlaczego All-Med?