Artroskopia barku

Artroskopia barku

Artroskopowa rekonstrukcja uszkodzonych elementów stawu barkowego z użyciem implantów mocujących jest zabiegiem małoinwazyjnym. Decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu podejmuje lekarz ortopeda na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz na podstawie wyników zleconych wcześniej badań obrazowych (RTG stawu ramiennego). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu przewodowym, a decyzję co do rodzaju znieczulenia podejmuje lekarz anestezjolog.

W przypadku, gdy lekarz anestezjolog podejmie decyzję o zastosowaniu znieczulenia ogólnego, pacjent powinien pozostać na czczo co najmniej przez 12 godzin przed rozpoczęciem zabiegu.
Pierwszym etapem zabiegu jest artroskopia diagnostyczna, która umożliwia rzetelne i dokładne rozpoznanie uszkodzenia. Następnie rozpoczyna się właściwy etap zabiegu.

Okres rekonwalescencji po zabiegu

Zabieg należy do zabiegów Chirurgii Jednego Dnia, co oznacza, że następnego dnia pacjent jest gotowy, by wrócić do domu, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane komplikacje. Okres rekonwalescencji pacjenta zależy od tego, jaka była skala urazu przed operacją. Zazwyczaj pacjenci wracają do pełnej sprawności po około 6. miesiącach. Okres ten obejmuje:

6 tygodni, kiedy pacjent musi poruszać się w ortezie odwodzącej oraz czas po tym okresie, który przewidziany jest na rehabilitację.

Artroskopowa tenodeza ścięgna głowy długiej bicepsa z użyciem implantów mocujących

Podczas artroskopii stawu barkowego  ortopeda odcina ścięgno głowy długiej bicepsa. Poprzez dodatkowy portal endoskopowy do stawu ramiennego, zostaje wprowadzona tytanowa kotwica, która fiksuje ścięgno w okolicy guzka większego kości ramiennej.

 Okres rekonwalescencji

W pierwszej dobie pooperacyjnej bark jest chłodzony, co ma na celu zmniejszenie powstałego obrzęku.
Kończynę operowaną unieruchamia się w ortezie z ograniczeniem ruchowym na okres 4 tygodni. Po zabiegu pacjent powinien ćwiczyć mięśnie kończyny górnej w założonej ortezie.
Szwy operacyjne usuwa się w 10-12 dobie po operacji.

Cena:

  • Artroskopowa rekonstrukcja uszkodzonych elementów stawu barkowego z użyciem implantów mocujących – stożek rotatorów / Cena waha się od 4000-6000 PLN
  • Artroskopowa rekonstrukcja uszkodzonych elementów stawu barkowego z użyciem implantów mocujących – uszkodzenie obrąbka stawowego typu Bankart / Cena waha się od 4500-6000 PLN
  • Artroskopowa tenodeza ścięgna głowy długiej bicepsa z użyciem implantów mocujących w Centrum Medycznym All-Med kosztuje od 4000-5000 PLN.