Artroskopia kolana

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ortopedycznych jest artroskopia. Ta nowoczesna metoda polega na przeprowadzeniu operacji przy pomocy kamery oraz narzędzi małych rozmiarów, które wprowadza się do ciała pacjenta poprzez niewielkie nacięcie. Zazwyczaj zabieg przeprowadzany jest na stawie kolanowym.

Zalety

Największą zaletą artroskopii jest mała inwazyjność. Rekonwalescencja po zabiegu jest zdecydowanie krótsza, niż w przypadku tradycyjnej metody operacji. Chirurg ma możliwość dokładniejszego zapoznania się ze zmianami w obrębie kolana, co przekłada się na szybszą diagnozę. Blizny po przeprowadzonym zabiegu są praktycznie niewidoczne.

Zabieg

Artroskopia pozwala na dokładnie zbadanie stawu od środka. Urządzenie za pomocą którego przeprowadzany jest zabieg nazywamy artroskopem. Jest to specjalistyczna odmiana endoskopu, przeznaczona do badania stawów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Chirurg umieszcza opaskę uciskową kilka centymetrów nad kolanem w celu zmniejszenia dopływu krwi. Następnie po odkażeniu skóry, wykonuje się niewielkie nacięcie przez które do ciała pacjenta wprowadzany jest artroskop. Aby poprawiać widoczność przestrzeń podskórną wypełnia się solą fizjologiczną lub gazem. Chirurg posiada możliwość pobrania płynu stawowego, lub wykonania zabiegu. Narzędzia wprowadza się również poprzez niewielkie nacięcie. Po wyjęciu sprzętu, zostają założone szwy na skórę. Dzięki artroskopii możliwa jest rekonstrukcja więzadeł, czy usunięcie uszkodzonej łąkotki.

Przygotowania oraz zalecenia po zabiegu

Przed zabiegiem zaleca się wykonywanie różnego rodzaju badań w zależności od typu dolegliwości. Może być to rezonans magnetyczne, zdjęcie RTG, USG lub tomografia komputerowa. Lekarz powinien zlecić również wykonanie morfologii krwi.

Po przeprowadzonym zabiegu, powrót do normalnego funkcjonowania jest dość szybki. Zazwyczaj pacjent zostaje wypisany w ciągu jednego dnia. Lekarz prowadzący powinien ustalić datę wizyty kontrolnej na której zdejmowane są szwy (zazwyczaj około tydzień od operacji). Pacjentowi często przepisuje się specjalną ortezę, która dodatkowo zabezpiecza staw.

Cena zabiegu artroskopii kolana

Zabieg artroskopii diagnostycznej kolana w Centrum Medycznym All-Med kosztuje 2500 zł.
Zabieg artroskopii leczniczej kolana w Centrum Medycznym All-Med waha się od 4500-5000 zł.
Uwaga! Należy doliczyć koszt implantów – ok. 1000 zł za 1 implant.

Dlaczego All-Med?