Leczenie zaćmy

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Zaćma (inaczej katarakta) to postępujące zmętnienie soczewki oka. Z upływem czasu soczewka traci swoją naturalną przejrzystość i nabiera żółtego lub brunatnego koloru. Taka soczewka absorbuje mniejszą ilość promieni świetlnych, przez co oko pacjenta ma ograniczoną ostrość wzroku, znacznie obniżony kontrast widzenia oraz nasycenia barw. Do głównych przyczyn występowania zaćmy należy starzenie się organizmu (zaćma starcza).

Zaćma u młodszych osób może być wywołana zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą. Objawy zaćmy pojawiają się najczęściej dopiero po 60. roku życia. Zaćma objawia się stopniowym pogorszeniem jakości wzroku (matowe oraz zamglone widzenie), aż do jego całkowitej utraty. Warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku u okulisty, ponieważ stopniowe zmiany następujące bardzo łagodnie trudno dostrzec we wczesnym stadium.

Najczęstszym objawem, który można dostrzec “gołym okiem” jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały (zmętnienie). Warto również wspomnieć, że leczenie zaćmy jest procesem odwracalnym, zatem odzyskanie wzroku jest jak najbardziej możliwe.

Leczenie zaćmy

Choć zabieg może wydawać się skomplikowany, jest stosunkowo prostą i bezpieczną procedurą. Nowa, sztuczna soczewka jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta, a następnie umieszczana w miejsce starej soczewki. Zabieg trwa około 15 minut i odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego, jest zatem bezbolesny.

Przygotowanie do zabiegu i działania po

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest, aby wykonać wszystkie niezbędne badania laboratoryjne – morfologia krwi, EKG, jonogram (określenie stężenia potasu, sodu, chlorków we krwi), stężenie glukozy we krwi. Przed zabiegiem odbywa się także konsultacja anestezjologiczna.

Po zakończonym zabiegu zostaje założony opatrunek na operowane wcześniej oko. Ważne jest, aby po opuszczeniu gabinetu zrealizować wypisane recepty i przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Długość pobytu w szpitalu to kilka godzin.

Cena zabiegu usuwania zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy w Centrum Medycznym All-Med w ramach prywatnej opieki medycznej kosztuje 6000 zł.

Dlaczego All-Med?