Leczenie zeza

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Zez (choroba zezowa) to wada oczu wywołana osłabieniem mięśni ocznych. W efekcie dochodzi do zmiany kąta patrzenia jednego oka względem drugiego i zaburzenia widzenia stereoskopowego. U dzieci najczęściej pojawia się zez zbieżny, natomiast u dorosłych zez rozbieżny. Zez u noworodków jest zjawiskiem, które nie powinno wzbudzać w rodzicach niepokoju, chyba że utrzymuje się po upływie trzeciego miesiąca życia dziecka.

Metody leczenia zeza

Sposobem niewymagającym leczenia operacyjnego są ćwiczenia ortoptyczne, czyli trening mięśni oka. Często zalecane jest również zasłanianie zdrowego oka. Konieczne jest używanie odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych, które mają na celu zmniejszenie wady. Górna granica dla bezoperacyjnej korekty zeza zamyka się w 10. roku życia dziecka. Kiedy okaże się, że ćwiczenia i szkła korekcyjne nie dały oczekiwanych rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przez specjalistę od leczenia choroby zezowej – lekarza strabologa.

Sam zabieg nie jest skomplikowany, ani bolesny (przeprowadzany na pełnym znieczuleniu). Polega on na wzmocnieniu zbyt słabo działającego mięśnia gałki ocznej lub osłabieniu mięśnia działającego zbyt silnie. Trwa około 30-45 min.

Przygotowanie do zabiegu i działania po usunięciu zeza

  • Na minimum 6 tyg. przed operacją należy zaszczepić się przeciwko żółtaczce wszczepiennej typu B.
  • Na 14 dni przed operacją należy: wykonać badania laboratoryjne, EKG (osoby po 40. roku życia), RTG klatki piersiowej (osoby po 60. roku życia).
  • Konsultacja okulistyczna
  • Konsultacja anestezjologiczna

Po zabiegu pacjentowi zakładany jest opatrunek, który można zdjąć następnego dnia. Przez kilka tygodni po zabiegu konieczne jest stosowanie kropli przeciwzapalnych. W przypadku zaropienia oka należy przemywać je letnią, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Okres rekonwalescencji trwa ok. 2 tygodni, w tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu. Do zabiegu stosowane są szwy rozpuszczalne, które w okresie do 6. tygodni się wchłaniają. Po 7 dniach należy odbyć wizytę kontrolną.

Ile kosztuje operacja zeza?

Koszt leczenia zeza w Centrum Medycznym All-Med wynosi 4000 zł.