Nietrzymanie moczu – leczenie metodą TOT i TVT

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Nietrzymanie moczu to problem polegający na bezwarunkowym wydalaniu uryny podczas wysiłku fizycznego, czy też kaszlu lub kichaniu. Zjawisko występować może zarówno w nocy, jak i w dzień. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, a wiek jest jednym z głównych czynników ryzyka. Zdarza się, że chorzy bagatelizują uciążliwy problem, uważając go za nieodłączny objaw starzenia. Inne przyczyny popuszczania moczu to problemy hormonalne, duże ciśnienie w jamie brzusznej wynikające z otyłości oraz niewłaściwy styl życia.

Leczenie nietrzymania moczu metodą TOT i TVT

Jedną z metod leczenia nietrzymania moczu jest zabieg polegający na wprowadzeniu polipropylenowej taśmy TOT lub TVT. Ich różnica polega przede wszystkim na miejscu nacięć, przez które wyprowadzane są końce taśmy trzymające cewkę moczową:

  • TOT – poprzez pachwiny

  • TVT – poprzez okolice spojenia łonowego

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a czas jego trwania wynosi zazwyczaj 30-45 min. Polega on na wprowadzeniu poprzez pochwę niewielkiej syntetycznej taśmy, której zadaniem jest podtrzymywanie cewki moczowej. Powyższa metoda należy do najskuteczniejszych sposobów zwalczenia problemu nietrzymania moczu.

Okres przedzabiegowy

Przed zabiegiem lekarz powinien zlecić badania pozwalające ocenić stan dróg moczowych, są to:

  • ogólne badanie moczu,
  • USG brzucha,
  • badanie urodynamiczne polegające na zbadaniu zachowania pęcherza podczas wypełniania moczem, oraz w momencie jego oddawania.

Zaleca się również wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy.

Ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych jest praktycznie zerowe. Po operacji zaleca się unikanie nadmiernej aktywności fizycznej przez okres około trzech miesięcy oraz nie palenie wyrobów tytoniowych.