Obliteracja żylaków

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Metoda obliteracji laserowej żył przy użyciu energii laserowej należy do tzw. metod małoinwazyjnych. Jej celem jest wyłączenie z krążenia niewydolnych (nie spełniających swojej funkcji) części układu żył powierzchownych kończyny dolnej. Zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza żyły cewnika, przez który następnie wprowadzany jest dożyły włókno lasera, które emituje energię termiczną co powoduje zamknięcie żyły. W trakcie zabiegu podaje się znieczulnie tzw. tumenescencyjne polegające na podaniu odpowiedniego płynu w okolice żyły poddawanej obliteracji (zamknięciu). Jednocześnie w trakcie zabiegu usuwane są widoczne żylaki (minifebektomia) poprzez niewielkie nacięcia skóry.

Zalety pozbywania się żylaków metodą obliteracji

 • zabieg może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych (brak konieczności hospitalizacji)
 • mniejszy uraz około operacyjny i krótszy okres rekonwalescencji w porównaniu do operacji klasycznej
 • efekt obliteracji żyły zaraz po zabiegu
 • krótki czas zabiegu

Jaka jest skuteczność obliteracji?

W obserwacji odległej skuteczność zabiegu określona jako trwałe zamknięcie żyły poddanej obliteracji wynosi ok. 97%.

Okres pozabiegowy po obliteracji żylaków

Jak każda metoda inwazyjna również zabieg obliteracji laserowej i miniflebrktomii niesie za sobą możliwość wystąpienia powikłań.

Możliwe powikłania zabiegu obliteracji żylaków:

 • w sporadycznych przypadkach nie udaje się przejść cewnikiem przez żyłę poddawaną leczeniu, co skutkuje przerwaniem zabiegu. Pacjent wymaga wówczas zastosowania alternatywnej metody leczenia (np. operacja metodą klasyczną).
 • krwawienie, ból w miejscu wkłucia do żyły
 • przebarwienie w miejscu przebiegu obliterowanej żyły
 • zaburzenia czucia na goleni
 • oparzenie skóry
 • zakrzepica żył powierzchownych (wystąpienie zakrzepicy żył powierzchownych występuje często i wiąże się z tym, że w trakcie zabiegu zamykany jest odpływ krwi w mniejszych żyłach, co skutkuje wykrzepianiem krwi znajdującej się w ich wnętrzu, objawia się to bólem i zaczerwienieniem skóry, co zwykle ustępuje w ciągu kilku dni i nie wymaga dodatkowego leczenia)
 • zakrzepica żył głębokich (celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepicy wymagane jest przyjmowanie w wstrzyknięciach podskórnych zastrzyków z heparyną przez ok. 7 dni)

W przypadku, gdy wykonuje się dodatkowo zabieg miniflebektomii („usunięcia żylaków poprzez drobne nacięcia skóry”) w miejscu zabiegu może dojść do powstania krwiaka, krwawienia, zasinienia, zakrzepicy żył powierzchownych i bolesności.

Ponieważ w trakcie zabiegu używany jest sprzęt generujący energię laserową charakteryzujący się dużą czułością może się zdarzyć niezależna od operatora awaria sprzętu, którą jest nie do przewidzenia. Skutkuje to przerwaniem zabiegu i ewentualnie koniecznością wykonania zabiegu w innym terminie czy zastosowanie metody alternatywnej (np.operacja klasyczna).

 

POBIERZ FORMULARZ ŚWIADOMEJ ZGODY NA WYKONANIE ZABIEGU OBLITERACJI TERMICZNEJ