Operacja palucha koślawego

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Predyspozycje do powstawania tego schorzenia, zwanego potocznie halluksem są różne. Najczęściej jest on powodowany predyspozycjami genetycznymi, noszeniem wysokich obcasów lub zbyt ciasnego obuwia. W rezultacie problem ten dotyka głównie kobiet. Pierwszy palec zaczyna się “koślawić” w kierunku zewnętrznym stopy, natomiast kość śródstopia odchyla się w kierunku wewnętrznym. Objawem halluksa jest widoczna deformacja stopy, której towarzyszy ból.

Leczenie operacyjne palucha koślawego

Wówczas, gdy leczenie zachowawcze nie okaże się skuteczne, należy udać się do lekarza – ortopedy, który najprawdopodobniej zleci wykonanie zabiegu operacyjnego. Zabieg operacyjny polega zazwyczaj na przecięciu I kości śródstopia (tzw. osteotomia), a następnie dokonuje się korekcji ustawienia kości oraz zespolenia jej przy pomocy implantów. Efekt działań jest trwały i widoczny zaraz po zabiegu. Zabieg trwa około godziny i wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczym lub miejscowym. Operacja ma na celu przywrócenie stopie pierwotnego kształtu, tak by mogła w pełni poprawnie funkcjonować.

Zabieg jest najskuteczniejszą metodą walki z tym uciążliwym schorzeniem i pozwala na całkowity powrót do zdrowia i poruszania się bez uczucia bólu. Aby to osiągnąć w pełni konieczna jest również pooperacyjna rehabilitacja.

Działania przed i po zabiegu operacyjnego usunięcia halluksa

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza – ortopedy oraz wykonanie badań: morfologia krwi, OB, określenie grupy krwi i szeregu innych – zleconych przez lekarza.

Po zabiegu ważne jest, by szczegółowo przestrzegać zaleceń lekarza oraz zrealizowanie recept. Szwy pozabiegowe wchłaniają się samoistnie. Nie należy nadwyrężać operowanej stopy i unikać jej kontaktu z wodą. Pierwsza wizyta kontrolna zalecana jest po 7 dniach, a kolejna po ok 5 tygodniach. Do tego czasu konieczne jest poruszanie się w specjalnie dobranym bucie. Całkowity czas rekonwalescencji wynosi ok 3 miesiące.

Cena operacji palucha koślawego

Operacja palucha koślawego w Centrum Medycznym All-Med waha się od 3500-4000 (jedna stopa).

Dlaczego All-Med?