Operacja przykurczu Dupuytrena ręki

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Przykurcz Dupuytrena ręki polega na nadmiernym przeroście tkanki podskórnej dłoni. Dolegliwość ta postępując rozciąga się na palce powodując guzki. To z kolei może doprowadzić do przykurczu palców, zatem niemożności ich wyprostowania. Jako najczęstszy powód występowania tego schorzenia uznaje się ciężką i długoletnią pracę fizyczną, dlatego problem najczęściej dotyka mężczyzn w średnim wieku, którzy wykonywali ciężki zawód przy użyciu dłoni. Innymi przyczynami mogą być: cukrzyca, epilepsja, nałogowe palenie tytoniu oraz częste spożywanie alkoholu.

Operacyjne leczenie przykurczu Dupuytrena

W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się trudności w wykonywaniu codziennych, podstawowych czynności. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, podczas której za pomocą prostego testu (tzw. test stołu) lekarz rozpoznaje, czy doskwierająca dolegliwość to właśnie przykurcz. Test polega na poziomym poziomym ułożeniu dłoni na blacie. Chory nie jest w stanie wykonać tego testu prawidłowo. Wtedy zazwyczaj zapada decyzja o przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. Zabieg polega na wycięciu bliznowatych miejsc, powodujących przykurcz palców.

Działania przed i po zabiegu

Zakres badań, jakie należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu: morfologia krwi, określenie grupy krwi, parametry krzepnięcia (APTT i INR), badanie ogólne moczu, poziom glukozy we krwi, stężenie mocznika i kreatyniny, poziom elektrolitów, zaszczepienie się przeciwko HBS i HCV, badania RTG i EKG.

Zabieg przeprowadza lekarz ortopeda lub chirurg ręki. Do zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe lub gdy jest to konieczne, znieczulenie ogólne. Czucie w operowanej dłoni powraca po kilku godzinach. Po zabiegu zakładany jest opatrunek uciskowy. Konieczne jest założenie temblaka, który ma za zadanie utrzymywać dłoń na wysokości serca, co pozwoli uniknąć powstania obrzęku. Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj po ok. 14 dniach od operacji. Po tym czasie, należy rozpocząć działania rehabilitacyjne, które mają na celu wspomóc proces rekonwalescencji.

Cena operacyjnego leczenia przykurczu Dupuytrena w Centrum Medycznym All-Med kosztuje 6500 PLN.

Dlaczego All-Med?