Operacyjne leczenie kręczu szyi

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Co to jest kręcz szyi?

Kręcz szyi objawia się bolesnym przechyleniem głowy (w prawo lub w lewo). Skutkiem tej dolegliwości jest wzmożone napięcie mięśnia po jednej stronie szyi oraz przykurczu i osłabienia tego samego mięśnia po drugiej stronie.

 • Kręcz szyi wrodzony

  Przyczyną wrodzonego kręczu szyi jest wada mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego występującego po jednej stronie ciała. Może ono wystąpić na skutek urazu okołoporodowego lub we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Do innych przyczyn wrodzonego kręczu szyi należą zmiany w układzie kostnym.

 • Kręcz szyi nabyty

  Kręcz szyi nabyty występuje także w wadach wzroku, słuchu, w zmianach zapalnych, pourazowych i chorobach układowych. W miarę trwania choroby zmianie w wyglądzie ulega również twarz – połowa twarzy, znajdująca się po stronie skróconego mięśnia rośnie wolniej, w związku z czym twarz traci symetrię. Deformacji ulega także układ kostny, niekiedy kręgi szyjne i czaszka, powstaje nieprawidłowy zgryz.

Objawy kręczu szyi

Charakterystycznym objawem kręczu szyi jest wyżej wspomniane odchylenie głowy w bok oraz wzrok skierowany delikatnie do góry.

Tym objawom towarzyszą:

 1. Sztywność szyi.
 2. Dolegliwości bólowe szyi.
 3. Ból głowy.
 4. Brak możliwości swobodnego poruszania głową.
 5. Obrzęk mięśni szyi.

Diagnostyka kręczu szyi

W rozpoznaniu kręczu szyi przydatne są badania, takie jak:

 • RTG,
 • EMG (elektromiogram) – przy pomocy tego badania mierzy się aktywność elektryczną w mięśniach, dzięki niemu można określić, które mięśnie zostały zaatakowane,
 • rezonans magnetyczny.

Leczenie kręczu szyi

Leczenie wrodzonego kręczu szyi należy rozpocząć jak najszybciej (najlepiej od pierwszych dni po urodzeniu). Leczenie operacyjne stosuje się po ukończeniu 1. roku życia w przypadku, gdy ćwiczenia rozciągające nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Podczas operacji dokonuje się przedłużenia mięśni szyi, wykonuje się fuzję chirurgiczną kręgów patologicznych oraz cięcie nerwów lub mięśni.

Cena operacji kręczu szyi

W Centrum Medycznym All-Med operacyjnym leczeniem kręczu szyi zajmuje się dr n. med. Zbigniew Lipczyk.

Cena zabiegu waha się od 6500 do 7500 zł.

Zapraszamy do gabinetu ortopedycznego na konsultację lekarską w celu ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia pod okiem specjalisty.