Co to jest kręcz szyi?
Kręcz szyi objawia się bolesnym przechyleniem głowy (w prawo lub w lewo). Skutkiem tej dolegliwości jest wzmożone napięcie mięśnia po jednej stronie szyi oraz przykurczu i osłabienia tego samego mięśnia po drugiej stronie.
Kręcz szyi wrodzony
Przyczyną wrodzonego kręczu szyi jest wada mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego występującego po jednej stronie ciała. Może ono wystąpić na skutek urazu okołoporodowego lub we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Do innych przyczyn wrodzonego kręczu szyi należą zmiany w układzie kostnym.
Kręcz szyi nabyty
Kręcz szyi nabyty występuje także w wadach wzroku, słuchu, w zmianach zapalnych, pourazowych i chorobach układowych. W miarę trwania choroby zmianie w wyglądzie ulega również twarz – połowa twarzy, znajdująca się po stronie skróconego mięśnia rośnie wolniej, w związku z czym twarz traci symetrię. Deformacji ulega także układ kostny, niekiedy kręgi szyjne i czaszka, powstaje nieprawidłowy zgryz.
Objawy kręczu szyi
Charakterystycznym objawem kręczu szyi jest wyżej wspomniane odchylenie głowy w bok oraz wzrok skierowany delikatnie do góry.
Tym objawom towarzyszą:
- Sztywność szyi.
- Dolegliwości bólowe szyi.
- Ból głowy.
- Brak możliwości swobodnego poruszania głową.
- Obrzęk mięśni szyi.
Diagnostyka kręczu szyi
W rozpoznaniu kręczu szyi przydatne są badania, takie jak:
- RTG,
- EMG (elektromiogram) – przy pomocy tego badania mierzy się aktywność elektryczną w mięśniach, dzięki niemu można określić, które mięśnie zostały zaatakowane,
- rezonans magnetyczny.
Leczenie kręczu szyi
Leczenie wrodzonego kręczu szyi należy rozpocząć jak najszybciej (najlepiej od pierwszych dni po urodzeniu). Leczenie operacyjne stosuje się po ukończeniu 1. roku życia w przypadku, gdy ćwiczenia rozciągające nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Podczas operacji dokonuje się przedłużenia mięśni szyi, wykonuje się fuzję chirurgiczną kręgów patologicznych oraz cięcie nerwów lub mięśni.
Cena operacji kręczu szyi
W Centrum Medycznym All-Med operacyjnym leczeniem kręczu szyi zajmuje się dr n. med. Zbigniew Lipczyk.
Cena zabiegu waha się od 6500 do 7500 zł.
Zapraszamy do gabinetu ortopedycznego na konsultację lekarską w celu ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia pod okiem specjalisty.