Ponad połowa mężczyzn oraz kobiet w Polsce ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i cierpi na nadwagę. Operacyjne leczenie otyłości zapoczątkowano w połowie XX wieku. Stosuje się je w przypadku osób u których leczenie zachowawcze jest niemożliwe lub nie przynosi efektów. Zabieg tego typu wykonuje się u pacjentów, którzy posiadają wskaźnik masy ciała BMI jest większy niż 40.
Kwalifikacja do operacji
Do operacji kwalifikowane są osoby, które w przeszłości podejmowały bezinwazyjne próby zmniejszenia masy ciała (dieta, aktywność fizyczna,farmakologia).
Leczenie
Po odpowiednim zaklasyfikowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego, lekarz decyduje o metodzie zabiegu. Możemy wyróżnić:
- Resekcję żołądka – polega ona na wycięciu fragmentu żołądka. Zredukowany organ mieści zdecydowanie mniej pokarmu i nie wydziela dużej ilości hormonów odpowiedzialnych za łaknienia. Pacjent do końca życia musi stosować odpowiednią dietę i spożywać niewielkie porcje rozdrobnionych pokarmów.
- By-pass żołądkowy – za pomocą laparoskopu wytwarza się w górnej części żołądka specjalny zbiornik, który zostaje bezpośrednio połączony z jelitami. Dzięki temu nawet niewielkie ilości pożywienia zapewniają uczucie sytości, a ilość wchłanianych przez organizm kalorii jest mniejsza.
- Opaska żołądkowa – na żołądku założona zostaje silikonowa opaska, której zadaniem jest rozdzielenie go na dwie części. Pacjent spożywając pokarm wypełnia tylko jedną z powstałych komór. Zaletą metody jest możliwość zdjęcia opaski i powrotu do normalnego funkcjonowania organu, zanim to nastąpi wymagane jest stosowanie specjalnej półpłynnej diety.
Okres pozabiegowy
Przeprowadzony zabieg wymaga od pacjenta diametralnych zmian związanych z dotychczasowym trybem życia i sposobem odżywiania. Należy stosować odpowiednie diety oraz uprawiać różnego rodzaju aktywności fizyczne.
Cena zabiegu resekcji żołądka
Cena zabiegu resekcji żołądka w Centrum Medycznym All-Med waha się od 15000-20000 zł.