Wazektomia – skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który ma na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Dzięki podwiązaniu nasieniowodów, w nasieniu nie występują plemniki. Po wykonaniu zabiegu, ilość ejakulatu wydzielanego podczas wytrysku nie ulega zmianie, ponieważ składa się on w większości z substancji produkowanej w pęcherzykach nasiennych.

Jak wygląda zabieg wazektomi?

Przecięcie i podwiązanie nasieniowodów trwa zazwyczaj około 20 minut. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie moszny w celu zlokalizowania nasieniowodu. Następnie jego fragment jest usuwany, a dwa powstałe końce łączone za pomocą szwów lub klipsów. Istnieje również możliwość bezskalpelowego przeprowadzenia zabiegu. Metoda ta trwa zazwyczaj kilka minut i również jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz znajduje nasieniowód pod skórą i chwyta go za pomocą specjalnego zacisku. Zamiast nacięcia, wykonuje niewielkie rozwarstwienie skóry. Dalsza część zabiegu wygląda tak jak klasyczna wazektomia. W tym przypadku opatrunek nie ma jednak konieczności używania szwów.

Skuteczność i rewazektomia

Skuteczność prawidłowo wykonanego zabiegu wynosi ponad 99,9%. Jest to jedna z najpewniejszych metod antykoncepcyjnych. Po kilku tygodniach od przeprowadzenia wazektomii, zaleca się badanie nasienia. Zdarza się, że nasieniowód ulega ponownemu połączeniu, co skutkuje pojawieniem się plemników w nasieniu. Analiza laboratoryjna pozwala wykluczyć obecność ruchomych plemników w spermie.

Istnieje również możliwość odwrócenia skutków zabiegu, jednak skuteczność tego procesu wynosi od 40 do 70 procent. Z tego też powodu, zaleca się umieszczenie w banku nasienia kilku próbek spermy, które w przyszłości można wykorzystać do zapłodnienia metodą in vitro. Zabieg rewazektomii jest kosztowny i należy za niego zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Rekonwalescencja po zabiegu wazektomii

Po wykonanym zabiegu mogą wystąpić niewielkie powikłania jak obrzęk, zaczerwienienie i ból moszny. Nie należy się jednak martwić, gdyż są to naturalne reakcje organizmu. W celu ich złagodzenia zaleca się stosowanie zimnych okładów oraz środków przeciwbólowych. Przez kilka dni nie należy nadwyrężać okolic krocza. Powrót do aktywności seksualnych może nastąpić po około tygodniu, jednak z powodu zalegających w nasieniu plemników, zaleca się kilkukrotne zastosowanie dodatkowej formy antykoncepcji. Wazektomia nie powoduje żadnych zaburzeń związanych z popędem seksualnym i erekcją.

Cena  wazektomii w All-Med Łódź

Zabieg wazektomii w Centrum Medycznym All-Med kosztuje 2000 zł.