Wycięcie tarczycy

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł w ciele człowieka, znajdujący się przednio dolnej części szyi. Organ ten jest odpowiedzialny za produkowanie bardzo ważnych hormonów regulujących procesy przemiany materii (np. kalcytonina, tyroksyna). Usunięcie tarczycy stanowi poważną ingerencję w funkcjonowanie organizmu. Wykonuje się je przede wszystkim z powodu wystąpienia nowotworu lub wola tarczycowego, który utrudnia oddychanie. Po wycięciu narządu można wrócić do normalnego funkcjonowania, jednak należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji hormonalnej.

Leczenie – operacja wycięcia tarczycy

O skierowaniu na przeprowadzenie zabiegu decyduje lekarz specjalista – endokrynolog. Zanim dojdzie do kwalifikacji operacyjnej, przeprowadzana jest dogłębna analiza na podstawie badań takich jak morfologia, ocena funkcjonowania gruczołu, USG i biopsja. Pakiet przeprowadzanych czynności może różnić się w zależności od pacjenta i podejrzewanego schorzenia. Istnieje możliwość wycięcia płata na którym pojawił się guz (lobektomia) lub całego narządu (Strumektomia). Samo usunięcie (całkowite lub częściowe) tarczycy przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym i trwa 3 godziny. Po odpowiednim ułożeniu pacjenta (pozycja Fowlera) wykonuje się około 4 centymetrowe nacięcie kołnierzykowe. Chirurg ocenia wygląd gruczołu, a następnie wycina powiększone węzły. Po oddzieleniu płatów tarczycy od tchawicy, lekarz sprawdza położenie przytarczyc i usuwa je jeśli jest to konieczne. Ostatecznie rana jest zszywana.

Okres pooperacyjny po usunięciu tarczycy

Po operacji konieczna jest obserwacja pacjenta, ponieważ może wystąpić krwotok. Wykonuje się również rutynowe badanie ruchomości strun głosowych i stwierdza się czy nie zostały one uszkodzone. Pacjent pozostaje w szpitalu przez kilka dni, podczas których specjalista kontroluje ranę pooperacyjną. Zdjęcie szwów następuje po tygodniu. Rana powinna być przemywana szarym mydłem, a opatrunek regularnie zmieniany. Przez kolejne dwa tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego, aby uniknąć rozejścia się płatów skórnych. W późniejszych okresie należy kontrolować stężenie hormonów produkowanych przez tarczycę. Pacjent do końca życia musi korzystać z suplementacji hormonalnej.

Cena zabiegu wycięcia tarczycy

Cena zabiegu wycięcia tarczycy w Centrum Medycznym All-Med wynosi 4500-5000 zł.