Wycięcie tarczycy

Umów się telefonicznie +48 42 275 83 82

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł w ciele człowieka, znajdujący się przednio dolnej części szyi. Organ ten jest odpowiedzialny za produkowanie bardzo ważnych hormonów regulujących procesy przemiany materii (np. kalcytonina, tyroksyna). Usunięcie tarczycy stanowi poważną ingerencję w funkcjonowanie organizmu. Wykonuje się je przede wszystkim z powodu wystąpienia nowotworu lub wola tarczycowego, który utrudnia oddychanie. Po wycięciu narządu można wrócić do normalnego funkcjonowania, jednak należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji hormonalnej.

Leczenie

O skierowaniu na przeprowadzenie zabiegu decyduje lekarz specjalista – endokrynolog. Zanim dojdzie do kwalifikacji operacyjnej, przeprowadzana jest dogłębna analiza na podstawie badań takich jak morfologia, ocena funkcjonowania gruczołu, USG i biopsja. Pakiet przeprowadzanych czynności może różnić się w zależności od pacjenta i podejrzewanego schorzenia. Istnieje możliwość wycięcia płata na którym pojawił się guz (lobektomia) lub całego narządu (Strumektomia). Samo usunięcie (całkowite lub częściowe) tarczycy przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym i trwa 3 godziny. Po odpowiednim ułożeniu pacjenta (pozycja Fowlera) wykonuje się około 4 centymetrowe nacięcie kołnierzykowe. Chirurg ocenia wygląd gruczołu, a następnie wycina powiększone węzły. Po oddzieleniu płatów tarczycy od tchawicy, lekarz sprawdza położenie przytarczyc i usuwa je jeśli jest to konieczne. Ostatecznie rana jest zszywana.

Okres pooperacyjny

Po operacji konieczna jest obserwacja pacjenta, ponieważ może wystąpić krwotok. Wykonuje się również rutynowe badanie ruchomości strun głosowych i stwierdza się czy nie zostały one uszkodzone. Pacjent pozostaje w szpitalu przez kilka dni, podczas których specjalista kontroluje ranę pooperacyjną. Zdjęcie szwów następuje po tygodniu. Rana powinna być przemywana szarym mydłem, a opatrunek regularnie zmieniany. Przez kolejne dwa tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego, aby uniknąć rozejścia się płatów skórnych. W późniejszych okresie należy kontrolować stężenie hormonów produkowanych przez tarczycę. Pacjent do końca życia musi korzystać z suplementacji hormonalnej.

Cena zabiegu wycięcia tarczycy

Cena zabiegu wycięcia tarczycy w Centrum Medycznym All-Med wynosi 4500-5000 zł.

Dlaczego All-Med?