Co to jest zaćma? Przyczyny i objawy katarakty

Zaćma (inaczej katarakta) to postępujące zmętnienie soczewki oka. Z upływem czasu soczewka traci swoją naturalną przejrzystość i nabiera żółtego lub brunatnego koloru. Taka soczewka absorbuje mniejszą ilość promieni świetlnych, przez co oko pacjenta ma ograniczoną ostrość wzroku, znacznie obniżony kontrast widzenia oraz nasycenia barw.

Przyczyny zaćmy

Do głównych przyczyn występowania zaćmy należy starzenie się organizmu (zaćma starcza), do innych przyczyn należą różnego rodzaju urazy i stany zapalne oczu. Do rozwoju zaćmy może przyczyniać się przyjmowanie przez pacjenta różnego rodzaju preparatów. Zaćma u młodszych osób może być wywołana zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Pierwsze objawy zaćmy mogą pojawić się już w 40. roku życia pacjenta. Najczęściej jednak występują one dopiero po 60. roku życia. Zaćma objawia się stopniowym pogorszeniem jakości wzroku (matowe oraz zamglone widzenie), aż do jego całkowitej utraty. Warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku u okulisty, ponieważ stopniowe zmiany następujące bardzo łagodnie trudno dostrzec we wczesnym stadium.

Najczęstszym objawem, który można dostrzec “gołym okiem” jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały (zmętnienie).

Leczenie zaćmy

Choć zabieg może wydawać się skomplikowany, jest stosunkowo prostą i bezpieczną procedurą. Nowa soczewka jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta, a następnie umieszczana w miejsce starej soczewki. Zabieg trwa około 15 minut i odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego, jest zatem bezbolesny.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest, aby wykonać wszystkie niezbędne badania laboratoryjne – morfologia krwi, EKG, jonogram (określenie stężenia potasu, sodu, chlorków we krwi), stężenie glukozy we krwi. Przed zabiegiem odbywa się także konsultacja anestezjologiczna.

Okres po zabiegu

Po zakończonym zabiegu zostaje założony opatrunek na operowane wcześniej oko. Ważne jest, aby po opuszczeniu gabinetu zrealizować wypisane recepty i przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Długość pobytu w szpitalu to kilka godzin.

Czy można zapobiec zaćmie?

Niestety jedyne co możemy zrobić, to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy. np. poprzez unikanie palenia papierosów.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: