Grypa – przyczyny, objawy, leczenie

Choć z pozoru swoimi objawami przypomina zwykłe przeziębienie, to nie należy jej lekceważyć. Grypa to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Atakuje głównie sezonowo w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Więc jeśli czujesz, że ,,łamie Cię w kościach” i stajesz się na tyle słaby, że trudno Ci zrozumieć co się z Tobą dzieje – od razu pędź do lekarza!

Co to jest grypa? Rodzaje grypy

Grypa to sezonowa choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa grypy typu A lub B. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii. Wyróżnia się następujące rodzaje grypy: grypę sezonową oraz grypę pandemiczną.

Grypą sezonową określa się zachorowania, które występują co roku w okresie epidemicznym. Spowodowana jest przez typowe wirusy grypy występujące u ludzi.

Grypa pandemiczna to te zachorowania, które występują co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i przybierają postać pandemii. Wywoływana jest przez nowe, niespotykane do tej pory u ludzi podtypy wirusa.

Objawy grypy

Grypa potrafi zaatakować szybko, bez wystąpienia zauważalnych faz rozwoju. Dlatego tak łatwo pomylić ją z przeziębieniem – objawy są podobne, ale przeziębienie przechodzimy o wiele łagodniej. Głównymi dolegliwościami towarzyszącymi grypie są: bóle mięśni i stawów, podwyższona temperatura ciała (pot. gorączka) wahająca się od 38 do nawet 40 stopni C.

Często występującymi objawami są także dreszcze, bóle głowy, brak apetytu, ogólne osłabienie oraz suchy, męczący kaszel. Rzadziej katar i kichanie, nudności i wymioty oraz biegunka i ból brzucha. Zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu 1-3 dniu od zarażenia, a ustąpić powinny po około 5 dniach od rozpoczęcia choroby.

Leczenie grypy

Jeśli dostrzegamy u siebie objawy grypy przedstawione powyżej, należy przede wszystkim pozostać w domu, przyjmować duże ilości płynów i leki, które mamy dostępne pod ręką w domowej apteczce. Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas występowania gorączki jest kluczowe w walce z chorobą. Warto też na czas choroby odizolować się od reszty domowników, aby nikogo nie zarazić. Pomimo tego, że w walce z grypą nie pomogą antybiotyki na receptę, to warto udać się do gabinetu lekarza rodzinnego w celu konsultacji swojego stanu zdrowia. Oprócz przyjmowania leków przeciwgorączkowych warto wspomagać się domowymi metodami. Idealnym antybiotykiem, który każdy ma w swojej kuchni będzie czosnek, pomogą także sok z malin, aronii, czy syrop z cebuli.

Grypa u kobiet w ciąży

Grypa w ciąży nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia kobiety i dziecka. Jednak nie wolno bagatelizować objawów grypy w ciąży, ponieważ w takim przypadku mogą pojawić się groźne dla dziecka i kobiety powikłania. Grypa w ciąży stanowi największe niebezpieczeństwo, jeśli kobieta zachoruje przed 16 tygodniem ciąży.

Zapobieganie grypie

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę jest wykonanie szczepienia. Pozwala ono na zmniejszenie zachorowalności nawet do 90%. Dzięki szczepieniu możemy uniknąć samej choroby jak i groźnych powikłań z nią związanych, tj. zapalenie oskrzeli i płuc, zapaleniu ucha środkowego itp. Szczepienie przeciwko grypie warto wykonać przed rozpoczęciem sezonu epidemicznego, czyli już we wrześniu. Poprzedzić musi je konsultacja lekarska w celu wyeliminowania podejrzeń o przeciwwskazaniach. Takie szczepienie należy powtarzać każdego roku.

Aby skutecznie zapobiegać grypie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Częste mycie rąk (pozwoli na usuwanie zarazków)
  • Noszenie przy sobie chusteczek higienicznych
  • Dbanie o zdrową dietę
  • Wysypianie się (minimum 7 godzin na dobę)
  • Częste wietrzenie pomieszczeń
  • Ubieranie się odpowiednio do panującej pogody

Do jakiego lekarza udać się w przypadku podejrzenia grypy?

Jeśli podejrzewasz, że dopadła Cię grypa – nie zwlekaj i od razu udaj się do lekarza rodzinnego (lekarza internisty). Dzięki wizycie w gabinecie zostaniesz zbadany, a dzięki możliwości przeprowadzenia wywiadu dotyczącego objawów jakie Ci dolegają zwiększysz swoją szansę na szybsze wyzdrowienie.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: