Czy alergia może doprowadzić do reumatyzmu?

Choroby alergiczne mogą zaatakować stawy. Problemy ze stawami mogą mieć wiele przyczyn, do niektórych z nich należy uczulenie np. na pokarm. Spożywanie jedzenia, na które jesteśmy uczuleni może wywołać bóle oraz zapalenie stawów. W jaki sposób uniknąć alergii oraz jej przykrych dolegliwości?

Choroby reumatyczne

Reumatyzm to ogólne określenie grupy schorzeń charakteryzujących się zmianami w obrębie tkanki łącznej. Panuje powszechne przekonanie, iż dotyka on wyłącznie osób w podeszłym wieku, co niestety nie jest prawdą. Reumatyzm nie jest uleczalny, ale istnieją metody leczenia, podnoszące komfort życia chorych.

Przewlekłe stany zapalne stawów nazywane są reumatoidalnym zapaleniem stawów. Początkowo choroba objawia się sztywnością oraz dokuczliwym bólem stawów. Z czasem nasilają się one, uniemożliwiając choremu swobodne poruszanie się, co nierzadko ma związek z zapaleniem błon maziowych wywołanych alergiami pokarmowymi.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa powodowana jest nadwrażliwością lub nietolerancją na niektóre produkty spożywcze. Reakcja alergiczna na niektóre pokarmy może wywoływać stany zapalne, bóle oraz obrzęki stawów. Wszystko za sprawą ,,alergicznego zapalenia maziówki”, czyli zapalenia błony maziowej wyściełającej wnętrze torebki stawowej i wydzielającej płyn stawowy. Zapalenie stawów objawiające się bólem oraz obrzękiem współwystępuje z reakcjami alergicznymi.

Spożycie alergizującego pokarmu wywołuje różnego rodzaju objawy, takie jak np.: duszności, biegunka, czy wysypka. Są to objawy, które występują niemal natychmiast po spożyciu danego produktu. Istnieje także drugi rodzaj objawów – takich, które pojawiają się po upływie nawet kilku dni. Należą do nich mdłości, osłabienie, brak energii, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Choroby alergiczne stawów

Alergiczne choroby stawów mają takie same objawy, jak inne schorzenia zwyrodnieniowe – sztywność, ból i obrzęk stawów. Nasilenie objawów prowadzi do upośledzenia układu ruchowego, a co za tym idzie – do ograniczenia możliwości poruszania się. Przy schorzeniach o podłożu alergicznym, współwystępującym objawem jest alergia. Wówczas u chorego może pojawić się wysypka, pokrzywka, katar sienny, migreny, przewlekłe zmęczenie i osłabienie.

Z obserwacji lekarzy reumatologów wynika, że głównym alergenem wywołującym uczulenie jest… mleko. Jego szkodliwość może wynikać z nietolerancji laktozy, ale nie musi. Aby ustalić, jakie konkretnie produkty są powodem alergii, należy wykonać testy na alergię.

Jak leczyć choroby alergiczne stawów?

Leczenie alergicznych schorzeń stawów farmakologicznie może jedynie złagodzić symptomy, nie usunie jednak ich na stałe. Oczywiste jest, że zacząć należy od eliminacji z codziennej diety produktów, które uczulają. Ciekawostką jest fakt, że stosowanie głodówek hamuje rozwój procesów zapalnych. Zaleca się również regularne przyjmowanie probiotyków, dzięki którym łatwiej odbudowuje się naturalna flora bakteryjna oraz regeneracja śluzówki jelita.

Stosowanie się do tych zasad pozwoli złagodzić uciążliwe objawy uczulenia oraz znacznie wpłynie na polepszenie komfortu życia chorego.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: