Badanie dna oka. Dlaczego warto je wykonać?

Badanie dna oka, czyli innymi słowy oftalmoskopia, wziernikowanie lub fundoskopia to badanie bezbolesne, umożliwiające wykrycie zmian w obrębie narządu wzroku. Dlaczego warto wykonać wziernikowanie dna oka? Jakie są wskazania do tego zabiegu i jak się do niego przygotować?

Wskazania do badanie dna oka

Głównym, a zarazem najczęstszym wskazaniem do wykonania tego badania jest pogorszenie się jakości widzenia lub zaburzenie w widzeniu barw. W innych przypadkach pacjenci alarmują pojawianie się błysków, czarnych punktów lub linii  w sferze widzenia. Wszystkie te objawy powinny być sygnałem do podjęcia przez lekarza decyzji do wykonania oftalmoskopii dna oka. 

Co ciekawe, skierowanie na to badanie nie wychodzi zawsze z rąk lekarza okulisty. Wykonanie badania jest także konieczne w przypadku wystąpienia chorób naczyniowych, przede wszystkim w nadciśnieniu i cukrzycy. Wskazaniem do wykonania badania jest także miażdżyca oraz przebyty udar mózgu u pacjenta. 

Badanie dna oka – kiedy je wykonać?

Osoby przed ukończeniem 40. roku życia powinny wykonywać je raz na trzy lata, osoby pomiędzy 45. a 50. rokiem życia co 2 lata. Osobom po 50. roku życia zaleca się wykonywanie badania co roku. Pacjentom, u których w rodzinie zdarzały się przypadki jaskry, zaleca się rozpoczęcie wykonywania badania dna oka już po 35. roku życia. 

Jakie choroby można wykryć przy wykonaniu badania dna oka?

Wziernikowanie dna oka może pomóc w wykryciu chorób takich jak:

  • nadciśnienie;
  • cukrzyca;
  • miażdżyca;
  • białaczka,
  • anemia;
  • guz mózgu;
  • choroby wzroku,w tym jaskrę;
  • choroby neurologiczne;
  • zaburzenia funkcjonowania siatkówki (w tym uszkodzenie plamki żółtej).

Jak przygotować się do badania dna oka?

Przygotowanie do badania dna oka to bardzo prosta sprawa i sprowadza się do zadbania przez pacjenta i jego bliskich o bezpieczny powrót do domu. Aby badanie zostało wykonane poprawnie, lekarz stosuje krople z atropiną. Ponieważ atropina rozszerza źrenice, powodując osłabienie widzenia, może to utrudnić pacjentowi powrót do domu po badaniu. Z pewnością nie będzie możliwe prowadzenie pojazdu, dlatego na badanie udaj się publicznym środkiem komunikacji. Osoby w podeszłym wieku powinny na badanie zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Atropina wywołuje chwilową nadwrażliwość na promienie słoneczne, dlatego warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Badanie dna oka może wywołać nudności, wymioty oraz ból głowy. 

Badanie dna oka u dziecka

Badanie dna oka u dzieci jest jednym z podstawowych badań wzroku. Zaleca się  je szczególnie dzieciom z wadami wzroku, takimi jak np.  zez, a także jeśli w rodzinie wystąpił w przeszłości przypadek guza oka lub mózgu. Oftalmoskopię należy przeprowadzić również u wcześniaków w pierwszym miesiącu życia, aby wykluczyć retinopatię. Jest to uszkodzenie siatkówki oka, na którą są narażone dzieci z niewielką masą ciała.

Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Może się jednak wydłużyć czas jego trwania, nawet do godziny, ze względu na trzykrotne zakrapianie oczu.

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: