Co to jest reumatyzm? Przyczyny, objawy i leczenie

Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób przewlekłych. Dolegliwości spowodowane bólem w okolicach stawów przy większym nasileniu mogą uniemożliwić codzienne, normalne funkcjonowanie. Co to jest reumatyzm, co go powoduje i czy da się go leczyć?

Reumatyzm – objawy

Do najczęstszych objawów reumatyzmu należy ból w okolicach jednego lub wielu stawów. Osoby cierpiące na reumatyzm odczuwają poranne zesztywnienie stawów, które po “rozchodzeniu” mija. Może pojawić się także obrzęk i zaczerwienienie w obrębie zaatakowanych miejsc. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas może dojść do postępującej niepełnosprawności chorego. W następstwie wyżej wymienionych objawów chory jest niewyspany i zmęczony, co może powodować rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne.

Reumatyzm – przyczyny

Przyczyn reumatyzmu może być wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • Uwarunkowania genetyczne – jeśli w poprzednich pokoleniach w rodzinie występowały choroby reumatyczne to ryzyko kolejnego zachorowania znacznie się powiększa. Dotyczy to zwłaszcza tych typów choroby, które są związane z degeneracją tkanki łącznej spowodowanej starzeniem się.
  • Choroby nowotworowe – w tym przypadku chłoniaki, szpiczak mnogi.
  • Zaburzenia immunologiczne – czyli sytuacja, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki (występuje przy zachorowaniu na toczeń i sarkoidozę). Zaburzenia układu immunologicznego mogą być także spowodowane przebyciem poważnej infekcji.

Rodzaje chorób reumatycznych

  • choroba zwyrodnieniowa: objawia się nasilonym i uciążliwym bólem, zwłaszcza wtedy, gdy długi okres czasu spędziliśmy stojąc lub chodząc. Towarzyszą jej bóle, drętwienie kończyn, w których występują zwyrodnienia oraz zawroty głowy.
  • reumatyzm tkanek miękkich: jego przyczyną może być wieloletnie przeciążanie mięśni, dźwiganie ciężkich przedmiotów, powtarzalność tych samych ruchów powodujących mikrourazy. Te wszystkie czynniki wywołują bóle barków i łokci.
  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów): objawia się zesztywnieniem karku po przebudzeniu, bólem łokci i barków. Mogą także pojawić się dolegliwości serca, płuc, zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych. W tym przypadku zalecane jest przyjmowanie estrogenów.

Potrzebujesz pomocy specjalisty? Umów się na wizytę

Zobacz więcej

W Polsce na choroby reumatyczne skarży się ok. 5 mln osób, wśród których aż 70% z nich to kobiety. Obecny etap medycyny nie zna skutecznej metody leczenia. Lekarze skupiają się na łagodzeniu skutków choroby i starają się nie dopuszczać do całkowitego upośledzenia układu ruchu chorego. Należy pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, z uwagi na postęp choroby, jej poziom zaawansowania oraz wiele innych czynników. Samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy, jeśli nie zostanie podjęta rehabilitacja.

Do zabiegów, które mogą przynieść ukojenie w bólu z całą pewnością należą: leczenie ciepłem i zimnem, masaże, ultrasonoterapia, elektroterapia, magnetoterapia i oczywiście aktywność fizyczna.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: