Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Opryszczka – kiedy udać się do dermatologa?

Opryszczka to częsta przypadłość infekcyjna, wywoływana przez zakażenia wirusowe. Opryszczka lokalizuje się najczęściej na skórze w okolicy ust, a wokół niej powstają pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Jakie objawy opryszczki świadczą o tym, że należy zgłosić się do lekarza dermatologa?
usta z opryszczką

Spis treści

Opryszczka to częsta przypadłość infekcyjna, wywoływana przez zakażenia wirusowe. Opryszczka lokalizuje się najczęściej na skórze w okolicy ust, a wokół niej powstają pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Jakie objawy opryszczki świadczą o tym, że należy zgłosić się do lekarza dermatologa?

Czym jest opryszczka?

Opryszczka to choroba infekcyjna objawiająca się w postaci wykwitu skórnego w okolicy wargi. Na opryszczkę wargową częściej chorują kobiety, niż mężczyźni. Większość zakażeń opryszczką przebiega bezobjawowo.Tego typu zmiany skórne wywoływane są wirusem HSV1 i HSV2. Osoba, która choć raz doświadczyła opryszczki, jest jej nosicielem do końca życia.

Opryszczka – objawy

Wirus opryszczki (HSV1) może się ujawniać pod wpływem zmian gospodarki hormonalnej, np. przed okresem menstruacyjnym. Podstawowym objawem jest obecność wysypki pęcherzykowej, składającej się z drobnych pęcherzyków zapalnych. Pęcherzykom towarzyszy zaczerwienienie skóry wokół nich, bowiem towarzyszy im stan zapalny.

Najczęściej wykwity lokalizują się w okolicy ust, na pograniczu czerwieni wargowej i skóry, co jest charakterystyczne dla zakażenia pierwszym typem wirusa (HSV1). Drugą lokalizacją obserwowaną w przypadku opryszczki są narządy płciowe (HSV2).

Objawy zakażenia pojawiają się do nawet 26. dni od kontaktu z źródłem zakażenia. Najczęściej okres ten wynosi jednak około siedem dni.

Opryszczka jest zaraźliwa w fazie czynnej, czyli wówczas, gdy w okolicy ust pojawiają się wykwity w postaci pęcherzyków z płynem. To właśnie tam znajdują się wirusy. Zaschnięta rana ze strupem zmniejsza ryzyko zakażenia się.

Objawy opryszczki mogą jednak powracać na skutek czynników zewnętrznych, do których należą:

  • menstruacja;
  • usunięcie zęba;
  • przemęczenie;
  • wyziębienie organizmu;
  • ekspozycja na nadmierny stres;
  • wycieńczenie, osłabienie organizmu;
  • niedożywienie;
  • długotrwałe narażenie na promieniowanie słoneczne.

Opryszczka – kiedy udać się do dermatologa?

Do dermatologa powinny zgłosić się osoby, w przypadku których opryszczce towarzyszą rozległe zmiany skórne. O konieczności konsultacji z lekarzem dermatologiem świadczy także obecność objawów ogólnych, do których należy przede wszystkim gorączka, ale także bóle mięśni, uczucie rozbicia, kiepskie samopoczucie. Bezwzględnie powinni zgłosić się do lekarza pacjenci u których współwystępują czynniki ryzyka w postaci ciężkich chorób skóry, obniżonej odpornością, osoby leczone glikokortykosteroidami, pacjenci w trakcie chemioterapii lub po radioterapii.

Pilnej interwencji lekarskiej wymagają także chorzy z objawami neurologicznymi (sztywność karku, zaburzenia świadomości, objawy ogniskowe, zmiany w obrębie narządu wzroku).

Leczenia wymaga również opryszczka zlokalizowana w okolicy narządów płciowych. Niezwłoczna interwencja dermatologiczna jest niezwykle istotna, ponieważ podwyższa skuteczność leczenia przeciwwirusowego.

Diagnozowanie opryszczki

Rozpoznanie zmian wywołanych opryszczką jest możliwe na podstawie badania lekarskiego. Zakażenie wirusem opryszczki zazwyczaj potwierdzane jest za pomocą badań serologicznych, które wykrywają swoiste przeciwciała. Zakażenia w obrębie narządów oraz ciężki przebieg zakażenia wymagają zwykle hospitalizacji.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj