Fakty i mity na temat akupunktury | Centrum Medyczne All-Med Łódź

Fakty i mity na temat akupunktury

Akupunktura wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie praktykowano ją od wieków. Choć obecnie staje się coraz bardziej powszechną metodą leczenia, to nadal krąży wokół niej wiele informacji niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Oto fakty i mity na temat akupunktury. 

 

Fakty na temat akupunktury

Akupunktura (nakłuwanie igłami) jest bezbolesna 

Tak, to prawda – akupunktura nie boli, choć zabieg odbywa się przy użyciu metalowych igieł. Są one jednak na tyle cienkie i elastyczne, że potrafią wślizgnąć się w ciało, nie powodując przy tym dolegliwości bólowych (pod warunkiem, że zabieg akupunktury przeprowadza doświadczony akupunkturzysta). Co więcej, w wielu przypadkach zdarza się, że odczucia podczas nakłuwania są na tyle przyjemne, że niektórym osobom zdarza się zasnąć.

Akupunktura odblokowuje przepływ energii w ciele

Fakt. Energia witalna krąży w ciele człowieka, przepływając kanałami energetycznymi, zwanymi meridianami oraz przez naczynia krwionośne – w ten sposób dociera do wszystkich narządów i komórek w organizmie. Przez różnego rodzaju urazy, infekcje, a nawet stres, przepływ ten może zostać zablokowany. Wówczas narządy mogą słabiej pracować, co może mieć wpływ na powstawanie nowych stanów chorobowych lub pogłębić już te istniejące. Zabiegi akupunktury korygują nieprawidłowy przepływ energii w kanałach energetycznych i przywracają zdrową równowagę w organizmie.

Efekty akupunktury odczuwalne są po 10 zabiegach

To prawda. Efekty osiąga się najczęściej po około 10. zabiegach. W przypadku dolegliwości, jak np. przeziębienia czy bóle głowy poprawa widoczna jest po około 3-4 zabiegach, jednak największą skuteczność osiąga się po serii około dziesięciu sesji. W przypadku osób z ciężkimi schorzeniami, które przez wiele lat były leczone farmakologicznie, poprawa następuje dopiero po kilku seriach nakłuć. Zaleca się stosowanie między nimi przerwy od 6. tygodni do 6. miesięcy.

 

Mity na temat akupunktury

Za pomocą igieł można przenieść chorobę zakaźną

To nieprawda, ponieważ każda osoba otrzymuje swój własny, nowy komplet igieł. Po zakończonym zabiegu igły są odkażane i bezpiecznie pakowane, po czym opisane nazwiskiem pacjenta czekają na jego kolejny zabieg. Niektóre gabinety wykorzystują igły jednorazowego użytku, co również nie niesie za sobą żadnego ryzyka zakażenia. 

Akupunktura może wyleczyć każdą chorobę

To zdanie do mit. Przede wszystkim, skuteczność terapii akupunkturą jest zależna od czasu trwania oraz stopnia zaawansowania choroby. Akupunktura nie przynosi efektów w sytuacji, gdy pacjent cierpi na ciężkie choroby przewlekłe, zaawansowane nadciśnienie tętnicze lub niedosłuch wywołany uszkodzeniem ucha środkowego.

Stosowanie akupunktury u pacjentów z chorobą AIDS wspomaga odporność ich organizmu i poprawia jakość życia, jednak nie odwraca procesu chorobowego. Przynosi natomiast wyraźną poprawę w przypadku leczenia niektórych nerwic (np. histerii). Jest nieskuteczna w leczeniu fobii, nerwicy natręctw i chorób psychicznych.

Akupunktura – czego nie robić przed zabiegiem?

  • Przed zabiegiem akupunktury nie należy przyjmować obfitych posiłków. Także po zabiegu, należy powstrzymać się od jedzenia na około dwie godziny po jego zakończeniu.
  • Przed sesją akupunktury unikaj pośpiechu, wysiłku i stresu. Postaraj się zrelaksować.
  • W dniu zabiegu nie jest wskazane zażywanie długich kąpieli.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją świadomość, zapraszamy do innych artykułów o akupunkturze ->> Czym jest akupunktura, co leczy i na co pomaga? 

Dołącz do dyskusji:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przeczytaj także: