7 najczęstszych chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia stanowią bardzo poważny problem zdrowotny – zyskały miano chorób cywilizacyjnych, ponieważ są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wynikają one z nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tkanek i narządów układu sercowo-naczyniowego. Oto 7 najczęstszych chorób układu krążenia.

 

Najczęstsze choroby układu krążenia – wprowadzenie

Pomimo rozwoju medycyny, wprowadzania coraz bardziej nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów – rocznie umiera na nie około 200 tysięcy Polaków. Na choroby układu krążenia narażeni są bardziej mężczyźni, w wieku około 40.-50. lat. Brak świadomości na temat powagi konsekwencji wynikających z tychże schorzeń niestety powoduje lekceważenie pierwszych objawów, co prowadzi wcześniej lub później do zaostrzenia stanu chorobowego, a w konsekwencji także do śmierci.

 

7 najczęstszych chorób układu krążenia

Nadciśnienie tętnicze 

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi o wartości powyżej 139/89 mmHg. Wczesne objawy nadciśnienia objawiają się w postaci bólu i zawrotów głowy, uczucia kołatania serca, a niekiedy omdleniami.

W leczeniu nadciśnienia tętniczego pomocna jest zmiana trybu życia (zastosowanie odpowiedniej diety, ograniczenie spożycia soli, wdrożenie aktywności fizycznej), rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu oraz farmakologia.

Zawał serca

Do zawału serca dochodzi na skutek niedotlenienia powodującego martwicę części mięśnia sercowego. Zawał serca można rozpoznać po silnym bólu w okolicy mostka, promieniującym do lewej ręki, a także po uczuciu duszności, nasilającym się lęku, a niekiedy także po bólu nadbrzusza i wymiotach. W przypadku wystąpienia tego rodzaju objawów należy natychmiast wezwać karetkę.  Ryzyko wystąpienia zawału zwiększa się ze względu na  wiek, palenie papierosów, współistniejące choroby serca, otyłość i cukrzycę.

Udar mózgu 

Udar mózgu polega na obumarciu części mózgu, którego przyczyną jest brak dopływu krwi do naczyń mózgowych. Do objawów udaru mózgu należą: zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, niedowład połowiczy, zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała, wykrzywienie twarzy po jednej stronie (opadanie kącika ust).

Niewydolność serca

Z niewydolnością serca mamy do czynienia wówczas, kiedy serce nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu organizmu na tlen i składniki odżywcze. W takiej sytuacji serce pompuje mniejszą ilość krwi do głównych naczyń, przez co chory odczuwa duszności i zmęczenie wywołane brakiem tolerancji na wysiłek fizyczny.

Nerwica serca

Nerwica serca jest zespołem doznań bólowych pochodzących ze strony serca. Objawia się głównie w sytuacjach stresowych lub w przebiegu narażenia na przewlekły stres. Jej objawy łatwo można pomylić z zawałem serca, towarzyszą im duszności i dławienie w gardle.

Choroba wieńcowa

Zwana jest także pod nazwą ,,choroba niedokrwienna serca”. W jej przebiegu dopływ tlenu do tętnic wieńcowych jest radykalnie zmniejszony, co wywołuje silne dolegliwości bólowe i uczucie gniecenia w klatce piersiowej. Ból nasila się w sytuacji dla pacjenta stresowej oraz  w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Miażdżyca

Proces miażdżycowy ma podłoże zapalne i polega na gromadzeniu się w błonie wewnętrznej lipidów, kolagenu i złogów wapnia. Powstaje w ten sposób tzw. blaszka miażdżycowa, która wyraźnie zmniejsza przepływ krwi w naczyniu. Pęknięcie blaszki miażdżycowej może skutkować całkowitym zamknięciem tętnicy i ostrego niedokrwienia unaczynionego narządu.

Aby zapobiec procesom miażdżycowym należy kontrolować poziom ciśnienia krwi i stężenia cholesterolu, stosować zdrową dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia. 


Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub u kogoś z bliskich Ci osób niepokojące objawy, mogące mieć powiązanie z układem krążenia – udaj się do swojego lekarza kardiologa w celu wykonania badań profilaktycznych.

 

Dołącz do dyskusji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: