Akromegalia – niezwykle rzadka choroba gigantów

Akromegalia w Polsce dotyka “jedynie” 200 pacjentów rocznie. Jak najlepiej ją opisać? Z pewnością każdy z Was oglądał lub przynajmniej kojarzy Shreka. Shrek był odzworowaniem francuskiego wrestlera – Maurice Tillet’a, który pośmiertnie “zasłynął” dzięki temu filmowi.

Obecnie w Polsce akromegalia dotyka 2500 osób. Ta bardzo rzadka choroba jest niezwykle trudna do zdiagnozowania. Dodając do tego niechęć z jaką pacjenci udają się ze swoimi problemami do lekarzy, mamy już pełny obraz tej sytuacji.

Zdjęcie przedstawiające Maurice Tillet'a cierpiącego na Akromegalię

Akromegalia – czym jest choroba gigantów?

Akromegalia to tzw. “choroba gigantów”. Co prawda zmiany chorobowe przez nią powodowane są powiedzmy, rzucające się w oczy, to jednak choroba jest bardzo często rozpoznawana zbyt późno, by pacjentowi pomóc. Dlaczego tak się dzieje? Najpierw opiszmy dokładnie czym jest akromegalia z medycznego punktu widzenia.

Akromegalia związana jest z guzem przysadki mózgowej. To właśnie on powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. To z kolei prowadzi do przerostu tkanek miękkich i powiększenia kości. Suma summarum choroba jest niebezpieczna dla organizmu. Na domiar złego wygląd osoby chorej również ulega znacznej deformacji.

Objawy akromegalii – jak rozpoznać chorobę?

Zdjęcie Maurice Tillet'a przedstawiające objawy akromegalii

Akromegalia daje o sobie znać od początku jej trwania, ale dopiero po kilku, a czasami kilkunastu latach osoba chora dostrzega znaczne zmiany w swoim ciele. Oto najczęstsze objawy tej choroby:

 • poszerzenie czoła
 • uwypuklenie czoła
 • zaburzenia widzenia
 • przerost żuchwy
 • przerost nosa
 • przerost języka
 • pogrubienie warg
 • poszerzenie dłoni i palców
 • poszerzenie stóp
 • wydłużenie kończyn

To objawy, które widać gołym okiem. Niestety wewnątrz naszego organizmu, choroba również sieje spustoszenie:

 • powiększenie wątroby
 • powiększenie serca

Chorzy na akromegalię w Polsce

Już podczas wybierania ślubnej obrączki pojawił się problem – wszystkie były za małe. Jednak zdałem sobie sprawę, że coś się dzieje, dopiero kiedy moje nienaturalnie duże i opuchnięte dłonie uniemożliwiły mi pracę. Wykonywany zawód wymagał ode mnie precyzyjnych ruchów rąk, a nawet nie mogłem utrzymać w dłoni niektórych przedmiotów

mówi pacjent zdiagnozowany na akromegalię w 2014 r.

Jednym z pierwszych lekarzy, do którego się udałem, był laryngolog, ale nawet zoperowanie przegrody nosowej nie poprawiło jakości mojego życia. Byłem coraz bardziej zmęczony, bolała mnie głowa, pociłem się, a podczas snu mocno chrapałem. Nie rozumiałem, co się ze mną dzieje. Dopiero wynik przypadkowo wykonanego badania nakierował lekarzy na właściwy trop. Rok później byłem już po operacji usunięcia guza przysadki mózgowej. Od tamtej pory czuję się znacznie lepiej i znowu pracuję

– mówi kolejny pacjent

W Polsce co roku diagnozuje się tę chorobę u 200 nowych osób. Głównie mężczyzn. Łącznie w Polsce na akromegalię choruje 2500 ludzi.

Akromegalia, jak wygląda diagnoza i jak przebiega leczenie?

Chorobę naprawdę bardzo ciężko zdiagnozować. Bardzo często ludzie bagatelizują opisane wyżej objawy, co oczywiście utrudnia diagnozę lekarzowi. Nawet jeśli pacjent zgłosi się podczas początkowego stadium choroby, to i tak musi upłynąć sporo czasu na trafne zdiagnozowanie jej. Wyobraźmy sobie, że palce naszych stóp wydłużają się o 2mm na 1 rok. Dopiero po 5 latach zauważymy, że dotychczasowa rozmiarówka obuwia nie pasuje. Po 10 latach długość palców u stóp zwiększy się o 2cm i najprawdopodobniej wtedy zaczniemy coś podejrzewać…

Niestety. Bardzo późno wykryta akromegalia jest nieoperacyjna. Jedyną skuteczną metodą jest usunięcie guza z przysadki. Jak zatem wcześnie rozpoznać akromegalię?

 • częste bóle głowy
 • zmiana głosu
 • częsta chrypka
 • zmiana rozmiaru buta/rękawiczek na większe
 • powiększenie warg, uszu, żuchwy

Każdy, kto podejrzewa u siebie tę chorobę, proszony jest o jak najszybszy kontakt z lekarzem endokrynologiem.

ZapiszZapisz

Dołącz do dyskusji:

Jedna odpowiedź do “Akromegalia – niezwykle rzadka choroba gigantów”

 1. U mnie zaczęło się że naraz stare półbuty za cisną się zrobiły i zaniepokoilo mnie również dziwna wydzielina wypływająca piersi .
  Udałam się do lekarza rodzinnego tylko z piersiami , lekarz zapytał mnie się również czy przypadkiem nie zmieniłam się na twarzy, lecz ja tej różnicy żadnej nie widziałam, tylko śmiałam.sie że moje stare buty które na wiosnę były rozmiarowo na mnie dobre a na jesień wszystkie ciasne się porobiły. Lekarz od razu mnie skierował do Endokrynologa i po 3 tygodniach przeróżnych badań wyszło Akromegalia i lecze się na nią od 2000 roku .

  Wszystkim osobom chorujących na ta sama przypadłość zy że dużo zdrówka i wytrwałości.
  Pozdrawiam Jola z Zabrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także: