Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gorączka po szczepieniu – jak sobie z nią poradzić?

Choć nie musi być groźna i stanowić zagrożenia, to może być uciążliwa i znacznie ograniczać swobodne funkcjonowanie. Jak postępować w przypadku wystąpienia gorączki poszczepiennej? Czy zawsze należy sięgać po środki przeciwgorączkowe?
kobieta mierzy temperaturę

Spis treści

Gorączka to dość częsty objaw występujący po szczepieniu, nie tylko przeciw COVID-19, ale także przeciw innym chorobom. Choć nie musi być groźna i stanowić zagrożenia, to może być uciążliwa i znacznie ograniczać swobodne funkcjonowanie. Jak postępować w przypadku wystąpienia gorączki poszczepiennej? Czy zawsze należy sięgać po środki przeciwgorączkowe?

Gorączka poszczepienna – dlaczego występuje?

Gorączka poszczepienna jest naturalnym skutkiem reakcji układu immunologicznego na podany antygen. Z kolei zadaniem antygenów jest wywołanie reakcji obronnej, która zmusza organizm do produkowania przeciwciał. Dzięki temu, organizm rozpoznaje dany antygen w kolejnym kontakcie i ma wypracowany system obronny – neutralizuje wroga.

Gorączka poszczepienna – kiedy występuje?

Gorączka poszczepienna następuje zwykle w ciągu pierwszej doby po podaniu szczepionki i może trwać do 2-3 dni. Zdarzają się także przypadki, gdzie reakcja poszczepienna może wystąpić nawet do dwóch tygodni po szczepieniu – dzieje się tak w sytuacji podania szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Gorączka po szczepieniu – kiedy należy jej się obawiać?

Jeśli gorączka wywołana szczepieniem trwa krócej, niż 3 dni i nie jest bardzo wysoka – wówczas nie powinno to budzić żadnych obaw. Nie stanowi ona bowiem zagrożenia, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu. Jeśli jednak gorączka jest wysoka i utrzymuje się dłużej – warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem.

Gorączka po szczepieniu – jak reagować?

W przypadku wystąpienia gorączki należy przede wszystkim pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów, w celu uniknięcia odwodnienia organizmu. Przed sięgnięciem po medykamenty warto spróbować domowych sposobów na zbicie gorączki – np. użyć chłodnych, wilgotnych kompresów. Jeśli temperatura nie przekracza 38,5 stopni Celsjusza, wówczas należy wstrzymać się od przyjmowania leków.

Gorączka poszczepienna – jakie leki warto zastosować?

Ma on działania przeciwgorączkowe, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego, które nie jest wskazane w przypadku objawów gorączkowych wywołanych szczepieniem.

Gorączka po szczepieniu na COVID-19 – statystyki

Jak się okazuje, gorączka poszczepienna jest bardzo częstym objawem występującym po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Co ważne, pomimo stosunkowo często występującej gorączki poszczepiennej, korzyści wynikające z zaszczepienia się znacznie przewyższają ryzyko groźnych powikłań po chorobie.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj