Gorączka po szczepieniu – jak sobie z nią poradzić?

Gorączka to dość częsty objaw występujący po szczepieniu, nie tylko przeciw COVID-19, ale także przeciw innym chorobom. Choć nie musi być groźna i stanowić zagrożenia, to może być uciążliwa i znacznie ograniczać swobodne funkcjonowanie. Jak postępować w przypadku wystąpienia gorączki poszczepiennej? Czy zawsze należy sięgać po środki przeciwgorączkowe? 

Gorączka poszczepienna – dlaczego występuje?

Gorączka poszczepienna jest naturalnym skutkiem reakcji układu immunologicznego na podany antygen. Z kolei zadaniem antygenów jest wywołanie reakcji obronnej, która zmusza organizm do produkowania przeciwciał. Dzięki temu, organizm rozpoznaje dany antygen w kolejnym kontakcie i ma wypracowany system obronny – neutralizuje wroga. 

Gorączka poszczepienna – kiedy występuje?

Gorączka poszczepienna następuje zwykle w ciągu pierwszej doby po podaniu szczepionki i może trwać do 2-3 dni. Zdarzają się także przypadki, gdzie reakcja poszczepienna może wystąpić nawet do dwóch tygodni po szczepieniu – dzieje się tak w sytuacji podania szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Gorączka po szczepieniu – kiedy należy jej się obawiać?

Jeśli gorączka wywołana szczepieniem trwa krócej, niż 3 dni i nie jest bardzo wysoka – wówczas nie powinno to budzić żadnych obaw. Nie stanowi ona bowiem zagrożenia, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu. Jeśli jednak gorączka jest wysoka i utrzymuje się dłużej – warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem. 

Gorączka po szczepieniu – jak reagować?

W przypadku wystąpienia gorączki należy przede wszystkim pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów, w celu uniknięcia odwodnienia organizmu. Przed sięgnięciem po medykamenty warto spróbować domowych sposobów na zbicie gorączki – np. użyć chłodnych, wilgotnych kompresów. Jeśli temperatura nie przekracza 38,5 stopni Celsjusza, wówczas należy wstrzymać się od przyjmowania leków. 

Gorączka poszczepienna – jakie leki warto zastosować?

Ma on działania przeciwgorączkowe, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego, które nie jest wskazane w przypadku objawów gorączkowych wywołanych szczepieniem. 

Gorączka po szczepieniu na COVID-19 – statystyki

Jak się okazuje, gorączka poszczepienna jest bardzo częstym objawem występującym po szczepieniu przeciwko COVID-19. 

Co ważne, pomimo stosunkowo często występującej gorączki poszczepiennej, korzyści wynikające z zaszczepienia się znacznie przewyższają ryzyko groźnych powikłań po chorobie. 

Dołącz do dyskusji:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przeczytaj także: