“Movember” – listopad miesiącem świadomości nowotworu u mężczyzn

Listopad został na całym świecie uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Movember to akcja społeczna, która swój początek miała w Australii  w 1999 roku. Swoim zasięgiem objęła niemal cały świat. 

Dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy? 

Nazwa “movember” powstała w wyniku połączenia dwóch słów “moustache” and “november”.  W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy, aby okazać wsparcie swoim kolegom, którzy zmagają się z nowotworami. W tym czasie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów i potencjalnych sygnałów świadczących o tym, że czas odwiedzić gabinet lekarski. 

“Męskie” nowotwory – czynniki ryzyka

Dużo mówi się także na temat diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty. Dlaczego?

Badania te są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie genetyka jest odpowiedzialna za rozwój większości nowotworów np. raka prostaty. Innym czynnikiem ryzyka jest wiek. Im starszy jest mężczyzna, tym bardziej wzrasta szansa na to, że i jego dotknie rak. 

Dlaczego badania profilaktyczne są tak istotne?

Kontrolne badania to szansa na szybkie wykrycie nowotworu, a tym samym więcej możliwości do podjęcia leczenia, które może doprowadzić w niektórych przypadkach nawet do całkowitego wyleczenia i powrotu do sprawności, która nie będzie ograniczała codziennego funkcjonowania. 

Dlaczego warto się badać?

W chwili obecnej, postęp technologii daje nowe, ogromne możliwości w dziedzinie medycyny. Istnieje wiele rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu nie były na polskim rynku dostępne. Aktualnie w Polsce przeprowadza się mnóstwo skomplikowanych operacji najtrudniejszych przypadków nowotworów np. przy użyciu robotów. 

Coraz nowsze metody leczenia dają także możliwość przeprowadzania zabiegów mniej inwazyjnych od tradycyjnych operacji. To daje nie tylko niezwykłą szansę dla pacjentów, którzy wcześniej nie mieli optymistycznych prognoz na wyleczenie, ale także nadzieję, poczucie bezpieczeństwa, a w wielu przypadkach także gwarancję całkowitego powrotu do zdrowia i komfortowej sprawności.

Dołącz do dyskusji:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przeczytaj także: