Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

“Movember” – listopad miesiącem świadomości nowotworu u mężczyzn

Listopad został na całym świecie uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Movember to akcja społeczna, która swój początek miała w Australii w 1999 roku. Swoim zasięgiem objęła niemal cały świat.
mężczyzna i chłopiec z rekwizytem wąsów

Spis treści

Listopad został na całym świecie uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Movember to akcja społeczna, która swój początek miała w Australii  w 1999 roku. Swoim zasięgiem objęła niemal cały świat.

Dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy?

Nazwa “movember” powstała w wyniku połączenia dwóch słów “moustache” and “november”.  W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy, aby okazać wsparcie swoim kolegom, którzy zmagają się z nowotworami. W tym czasie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów i potencjalnych sygnałów świadczących o tym, że czas odwiedzić gabinet lekarski.

“Męskie” nowotwory – czynniki ryzyka

Dużo mówi się także na temat diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty. Dlaczego?

Badania te są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie genetyka jest odpowiedzialna za rozwój większości nowotworów np. raka prostaty. Innym czynnikiem ryzyka jest wiek. Im starszy jest mężczyzna, tym bardziej wzrasta szansa na to, że i jego dotknie rak.

Dlaczego badania profilaktyczne są tak istotne?

Kontrolne badania to szansa na szybkie wykrycie nowotworu, a tym samym więcej możliwości do podjęcia leczenia, które może doprowadzić w niektórych przypadkach nawet do całkowitego wyleczenia i powrotu do sprawności, która nie będzie ograniczała codziennego funkcjonowania.

Dlaczego warto się badać?

W chwili obecnej, postęp technologii daje nowe, ogromne możliwości w dziedzinie medycyny. Istnieje wiele rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu nie były na polskim rynku dostępne. Aktualnie w Polsce przeprowadza się mnóstwo skomplikowanych operacji najtrudniejszych przypadków nowotworów np. przy użyciu robotów.

Coraz nowsze metody leczenia dają także możliwość przeprowadzania zabiegów mniej inwazyjnych od tradycyjnych operacji. To daje nie tylko niezwykłą szansę dla pacjentów, którzy wcześniej nie mieli optymistycznych prognoz na wyleczenie, ale także nadzieję, poczucie bezpieczeństwa, a w wielu przypadkach także gwarancję całkowitego powrotu do zdrowia i komfortowej sprawności.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj