Cytologia płynna LBC
Czym jest cytologia płynna LBC?
Cytologia płynna LBC (Liquid-Based Cytology) to nowoczesna metoda badania cytologicznego, umożliwiająca kontrolę zdrowia kobiet. Polega na pobraniu wycinka nabłonka z szyjki macicy i umieszczeniu go w specjalnym roztworze, który przemywa materiał cytologiczny i pozostawia jedynie komórki rakowe lub podejrzane o patologię. Cytologia płynna jest metodą docenianą w dziedzinie ginekologii między innymi z uwagi na wysoką skuteczność w diagnostyce nowotworów.
Badanie LBC w porównaniu do tradycyjnej cytologii zapewnia:
- zwiększoną skuteczność wykrywania zmian przedrakowych i raka szyjki macicy;
- zmniejszone ryzyko fałszywie negatywnych wyników;
- lepszą jakość preparatu, co ułatwia interpretację wyniku i zmniejsza liczbę powtórnych badań;
- możliwość zastosowania testów dodatkowych, takich jak badanie na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), co pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne rozpoznanie stanu zdrowia.
Cytologia płynna LBC jest coraz częściej stosowana w badaniach profilaktycznych kobiet, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Metoda ta jest uważana za bardziej skuteczną i dokładną niż tradycyjna cytologia wymazowa i pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy oraz zapobieganie postępowaniu choroby.
Jakie choroby wykrywa cytologia płynna LBC?
Cytologia płynna LBC pozwala na wykrycie zmian w nabłonku szyjki macicy, w tym:
- zmian przedrakowych (CIN)
- raka szyjki macicy
- infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
Dzięki zastosowaniu cytologii płynnej LBC, możliwe jest również wczesne wykrycie niektórych innych nowotworów narządów płciowych, takich jak rak pochwy i sromu, jednak ta metoda jest stosowana głównie do diagnostyki raka szyjki macicy.
Badanie cytologiczne w oparciu o metodę LBC jest zalecane kobietom w wieku od 25. do 65. roku życia, a zwłaszcza tym, które nie miały wcześniej wykonywanych badań cytologicznych lub które miały nieprawidłowe wyniki poprzednich badań.
Regularne wykonywanie cytologii płynnej LBC pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych lub przednowotworowych, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i całkowite wyleczenie choroby.
Jak się przygotować do cytologii płynnej LBC?
Przed wykonaniem cytologii płynnej LBC nie ma specjalnego reżimu dietetycznego czy też innych wymagań. Nie zaleca się jedynie stosowania leków dopochwowych, wymaga się zaprzestania stosunków płciowych oraz stosowania kąpieli w wannie w ciągu 24-48 godzin przed badaniem.
Należy jednak pamiętać o umyciu zewnętrznych narządów płciowych i unikaniu stosowania tamponów lub innych preparatów dopochwowych w ciągu 24 godzin przed badaniem. Przed badaniem zaleca się również opróżnienie pęcherza moczowego.
Jeśli chodzi o porę wykonywania badania, to najlepiej jest wykonać je około 10-14 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym czasie błona śluzowa szyjki macicy jest najbardziej sprzyjająca dla pobrania materiału do badania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących przygotowania do badania, warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.
Gdzie wykonać cytologię płynną LBC?
Zapraszamy na cytologię płynną LBC w Łodzi prywatnie do Centrum Medycznego All-Med, mieszczącego się na Retkini.
Na badanie możesz umówić się na kilka sposobów:
- telefonicznie pod numerem telefonu: +48 42 275 83 83
- poprzez platformę lekarz.center
- poprzez czat na naszej stronie internetowej
- poprzez formularz kontaktowy dostępny w zakładce ,,Kontakt”
- poprzez kontakt e-mailowy: rejestracja@all-med.pl
Pytania
i odpowiedzi
Rezerwacja terminu
Lekarz:
{{ selectedMeeting? selectedMeeting.firstname+' '+selectedMeeting.lastname: ''}}
Twoja wizyta odbędzie się:
{{ selectedMeeting? selectedMeeting.term_date_text : ''}}
{{ selectedMeeting? selectedMeeting.time : '' }}
Usługa:
{{ selectedTreatment.name }}
Typ wizyty:
{{ selectedVisitType.name }}